banner

POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA

Menu

SONDA

Kto wygra Rugby Europe Trophy 2017/2018?

Czechy Holandia Mołdawia Polska Portugalia Szwajcaria

Wszystkich głosów 218

8.705.036 liczba odwiedzin od
01.01.2014

1928: Siła brutalna w rugby27.12.2015


Tadeusz Chrapowicki, Stadjon 11.09.1928
 
Coraz silniej i wybitniej zaznacza się pogląd, jakoby gra w piłkę owalną miała charakteryzować siła.
Dzięki niej mają drużyny wygrywać, dzięki niej zdobywać mistrzostwa, utrzymując je przez dłuższy czas.
Pogląd z gruntu fałszywy, nie oparty na znajomości gry, a co ważniejsza pozbawiony spostrzeżeń i znajomości, doświadczeń zdobytych przez zagranicę.
Prawdą jest iż pogląd, a nawet wiara, iż drużyny ciężkie i silne mają wygrywać z przeciwnikami słabszymi był ogromnie rozpowszechniony. Przyjął on się najsilniej przez pewien czas w drużynach, rugby, we Francji, oraz w większości krajów, gdzie piłka owalna zaczęła zdobywać sobie uznanie.
Zrealizowanie poglądów tych polegało na tem, iż linję przodowników w pierwszym rzędzie obsadzono ludźmi o potężnej szerokości, ciężkich i atletycznie zbudowanych. Zadaniem ich było pchać przeciwnika, często rozbijając w puch zmagających się współtowarzyszy. W razie gdy przeciwnik był też silny, pchać wolno, a silnie wywołując tem samem ogromne zmęczenie w przeciwnych szeregach.
Taktyka ta jednak gry zmuszała stale drużyny do gry zwartej, opartej stale na pracy dwóch pierwszych linji. Gra odbywała się na małych przestrzeniach, a przez to czyniła wrażenie gry ściśniętej, pozbawionej szybkości i rozwijania się linji w ataku.
 
Oczywiście, iż cechy te nadane grze nie odpowiadały charakterowi gry, której najważniejszą zaletą jest szybkość.
Z drugiej strony przekreślały produktywność pracy przodowników, oraz wygląd estetyczny gry. Ujemne strony tego sposobu gry widocznie występowały przy spotkaniach z drużynami  słabszymi lecz szybkiemi.
Małe przestrzenie boiska, bo zaledwie kilkometrowe, zdobyte przez przodowników, były nietylko wyrównywane przez atak i biegunów słabszych, ale kilkakrotnie przekraczane, przodownicy bowiem ciężcy nie podążali za piłką niesioną przez szybkich. Skutek zestawienia drużyn z ludzi ciężkich i szerokich był ujemny bo ruchliwi najczęściej osiągali zwycięstwa.
Najlepiej to potwierdzają wyniki spotkań drużyn francuskich z reprezentacjami Szkocji, Irlandji i Anglji. Mecze te wykazywały stale, że gracze muszą to być ludzie szybcy, umiejący grać więcej głową niż siłą.
Zmiany poczynione w tym kierunku przyniosły korzystne wyniki. Dało się ta zauważyć w meczu reprezentacji armji francuskiej i brytyjskiej, w którym pierwsze odniosły wspaniałe zwycięstwo.
Mogła to zawdzięczać jedynie inteligentnej i szybkiej grze ataku.
Szybkość jest bowiem alfą i omegą drużyn rugby. 
Stwierdza to widocznie w całej pełni ubiegły sezon we Francji, w której mistrzostwo zdobywa „Section Peloise” dzięki swej szybkości i technice.
 
Oczywiście, iż nie należy wpadać w przesadę i dobierać linję ataku z „chuderlaków szybkich”. Rugby - chuderlaków nienawidzi, i ci w grze udziału brać nie mogą.
Rugbymen’a musi cechować atletyczna postawa i szybkość. Cechy te osiąga się dzięki stałej pracy w drużynie.
Wykonywana praca fizyczna przez każdego gracza rozwija go wszechstronnie i zapewnia mu budowę atletyczną, szybkość otrzymuje się następnie po dłuższej specjalnej pracy.
Szybkość musi być wymagana od wszystkich. Dawniej w czołowej drużynie „Racing Clubu” bieguni musieli posiadać czas na sto metrów 11,8 sek, w przeciwnym razie był usuwany z drużyny. Drużyna Olimpijska amerykańska z r. 1924 posiadała graczy o bogatej przeszłości lekkoatletycznej, a specjalnie biegowej.
Porażki poniesione przez nas od Rumunów możemy też zapisać na karb szybkości, którą górowali nad nami synowie Bukaresztu.
 
Wszystko to potwierdza jedynie, iż nie ciężar i rozpiętość barków ma być cechą drużyn piłki owalnej, a szybkość uzupełniona odpowiednim rozwojem fizycznym gracza. O tem powinni wiedzieć ci którzy pracują nad usprawnieniem fizycznym graczy, „rugby”. Zamiast szukać kolosów niemrawych, lepiej szkolić i rozwijać szybkich, o nieco mniejszych walorach fizycznych.
 
Nowa podstrona: Prasa Archiwalna 26 nowych sław w "Hall of Fame"

NAJBLIŻSZY MECZ

vs
Polska Portugalia

Rugby Europe Trophy
Łódź, 24.03.2018

Informacje dla MEDIÓW

NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kwalifikacje do WRWSS
Hong Kong, 05.04.2018 - 06.04.2018

Tabela Ekstraligi

  RC Arka Gdynia    
  Budowlani Łódź SA    
  KS Budowlani Lublin
   
  KS Budowlani Łódź    
  RzKS Juvenia Kraków    
  RC Lechia Gdańsk    
  MKS Ogniwo Sopot    
  RC Orkan Sochaczew    
  MKS Pogoń Siedlce    
  RKS Skra Warszawa    

 Wyniki

SONDA

Kto wygra Rugby Europe Trophy 2017/2018?

Czechy 8% Holandia 9% Mołdawia 7% Polska 28% Portugalia 41% Szwajcaria 7%

Wszystkich głosów 218

8.705.036 liczba odwiedzin od
01.01.2014