POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

DRV Rugby Forum w Hanowerze29.01.2018


W dniu 27 stycznia br. przedstawiciele GKR Tytan Gniezno wzięli udział w konferencji DRV Rugby Forum w Hanowerze. Zorganizował ją Niemiecki Związek Rugby (DRV), a jej hasło przewodnie brzmiało „Informacja. Inspiracja. Motywacja”.  
 
W konferencji wzięło udział 120 przedstawicieli klubów, okręgowych związków i innych. Program został oparty na trzech filarach - nowoczesnym zarządzaniu w sporcie (drużyna, eventy, finansowanie), metodach szkoleniowych (ang. coaching) oraz sporcie dzieci i młodzieży. 
 
Konferencja składała się z 7 półgodzinnych prelekcji oraz 2 godzinnych warsztatów, w czasie których pracowaliśmy w grupach. Na koniec organizatorzy podsumowali poszczególne warsztaty, aby wszyscy wyjechali z Hanoweru z tą samą wiedzą. Niemniej jednak już w tym momencie mogę jasno stwierdzić, że udział w tej konferencji był istotny, pozwolił usłyszeć wiele o niemieckim rugby, które jeszcze niedawno było w tym samym miejscu co polskie, a dziś rozwija się coraz dynamiczniej - Niemcy w Rugby XV rywalizują na zapleczu Pucharu 6 Narodów z uczestnikami Pucharów Świata (Rosja, Gruzja, Rumunia), a w „siódemkach” nie odstępują na krok uczestników Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro - Hiszpanów. 
 
Pierwsza prelekcja dotyczyła nauczania w dobie cyfryzacji. Dr Frank Vohle z Ghostthinker GmbH opowiadał o najmłodszym pokoleniu, które urodziło się ze smartfonem w ręce i które trenuje na YouTube. Podkreślał, że „online jest zawsze”, że treningi warto nagrywać, udostępniać na platformach internetowych i że od wczesnych lat należy prowadzić indywidualne wywiady trener - trenowany (obustronny feedback). Dziś nauka odbywa się m.in. w mediach społecznościowych -materiał wideo jest „zapalnikiem” - później zaczyna się interakcja - np. komentarze.
 
W czasie drugiego wystąpienia Henning Wegter z siatkarskiej drużyny United Volleys przedstawił drogę jaką klub pokonał od rozpoczęcia działalności (2014 rok) w niełatwym do zaistnienia mieście (Frankfurt nad Menem) i w jaki sposób zarządzać drużyną i eventami sportowymi. Choć niemiecka siatkówka jest na innym etapie rozwoju niż polska to przykłady, które podawał uświadomiły wszystkim, iż w rugby jest jeszcze wiele do zrobienia. 
 
Trzecim prelegentem był Australijczyk Chris Lane, który w niemieckiej federacji zajmuje stanowisko Głównego Trenera Techniki Rugby. Do jego zadań należy koordynacja działań trenerów poszczególnych reprezentacji co ma pozwolić na szkolenie coraz lepiej grających technicznie zawodników. Chris na przykładzie Nowozelandczyków jasno stwierdził, iż dziś rugby to sport umiejętności. Tylko coraz lepiej wyszkoleni rugbiści mogą zdobywać najwyższe laury. 
 
Ostatnia prelekcja pierwszej części dotyczyła rugby dzieci. Przedstawiciele Berliner Rugby Club przedstawili swój projekt, którego celem jest odwiedzenie wszystkich szkół w stolicy Niemiec, a dzięki któremu dotarli już do 8 tysięcy dzieci. Każde z nich grało jajowatą piłką i zostało zaproszone na treningi do klubu. Dodatkowo zaprezentowana została inicjatywa treningów dla rodziców, dzięki którym rodzice lepiej poznają fascynacje swoich potomków i znajdują więcej wspólnych tematów. 
 
Po pierwszych czterech prelekcjach podzieliliśmy się na trzy grupy i rozpoczęła się pierwsza część praktyczna. W tym samym czasie odbywały się równolegle 3 spotkania, na których z prelegentami prowadzącymi wyżej wymienione prezentacje uczestnicy mogli dyskutować w mniejszym gronie, zadawać konkretne pytania i zastanawiać się jak przekazane wskazówki wykorzystać w swoich lokalnych społecznościach podczas codziennych wyzwań. 
 
W drugiej części dnia odbyły się 3 kolejne prelekcje dotyczące finansowania sportu, metod szkoleniowych oraz sportu dzieci i młodzieży. 
 
Bardzo interesujące było pierwsze wystąpienie, w czasie którego Philip Graeter z firmy Fairplaid przedstawił zgromadzonym ideę crowdfundingu oraz przykłady wykorzystania tego sposobu pozyskiwania środków w sporcie i możliwości przeniesienia go do rzeczywistości rugbowej. Zaprezentował interesujące fakty dotyczące siły tłumu (crowd), finansowaniu sportu w Niemczech oraz bezpieczeństwa zbiórki przy użyciu platformy crowdfundingowej.
 
Przedostatnim prelegentem był Tonio Krueger z Niemieckiego Związku Rugby, który w swoim wystąpieniu skupił się na istocie planowania treningów, stopniowym zwiększaniu obciążeń, wpływie tych praktyk na organizm zawodników oraz diecie i byciu fit w zawodowym sporcie. Kilkukrotnie w czasie swojego wystąpienia zwrócił uwagę zgromadzonym na konieczności planowania treningów, które jest niezbędne do osiągania jeszcze lepszych rezultatów. 
 
Ostatnie wystąpienie poprowadził trener młodzieżowej kadry Niemiec Christian Lill, który przedstawił uczestnikom strategię szkolenia rugby w Niemczech od najmłodszych lat. W czasie wystąpienia konfrontował trenowanie rugby ze zmieniającym się wiekiem zawodników - od lat najmłodszych gdy najważniejsze jest ruszanie się do wieku seniora, gdy na boisku zostaje niewielka grupa zawodników skoncentrowanych na rywalizacji i zwycięstwach, chcącą pokonać każdego przeciwnika, zdeterminowana by wygrywać. Dość zaskakująca dla niektórych zgromadzonych była poruszona, także na późniejszych warsztatach, kwestia strachu dotyczącą uprawiania sportu kontaktowego jakim jest rugby.
 
Na koniec konferencji odbyła się druga sesja praktyczna. W czasie warsztatów dotyczących crowdfundingu zostaliśmy podzieleni na 3 grupy, które miały wymyślić projekt oraz opracować sposób pozyskania środków na jego realizację. 
 
Konferencja w Hanowerze była pierwszym tego rodzaju wydarzeniem zorganizowanym przez DRV. Jeden z organizatorów wydarzenia, Peter Smutna, tamtejszy Szef Wyszkolenia opowiedział, że jego celem było zgromadzenie wszystkich zainteresowanych rozwojem rugby w Niemczech, którym należało przybliżyć trzy filary rozwoju - finanse, szkolenie i tematykę dot. przyszłych pokoleń. Wśród prelegentów konferencji celowo nie można było spotkać ekspertów rugby z krajów dużo lepiej rozwiniętych (np. 6 narodów), bo warunki w ich krajach są zupełnie inne niż w Niemczech. Dlatego zdecydowano się na zaproszenie ekspertów z Niemiec, którzy na co dzień mierzą się z wyzwaniami areny krajowej, lecz w innych obszarach, które mogą zainspirować i zmotywować niemieckie środowisko rugby. 
 
Opracował: Łukasz Dziel

WRSS: Sydney 7's U20: Powołanie na konsultację do Gdańska
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Grand Prix Series Women 2019
Marcoussis, 29.06.2019 - 30.06.2019

Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot 9 42
2 Budowlani Łódź SA 9 39
3 MKS Pogoń Siedlce 9 29
4 OKS Skra Warszawa 9 28
5 KS Budowlani Lublin 9 25
6 RC Orkan Sochaczew 9 25
7 RzKS Juvenia Kraków 9 12
8 KS Budowlani Łódź 9 12
9 RC Lechia Gdańsk 9 11
10 RC Arka Gdynia 9 1