POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Kalisz: Nowe boisko do rugby na mapie Polski24.10.2017

 
Dzięki staraniom członków Klubu Rugby Husaria Kalisz, zaangażowaniu wielu pomocnych osób oraz władz Miasta Kalisza możemy się cieszyć z otwarcia w Kaliszu pierwszego pełnowymiarowego boiska do rugby. Boisko ma sztuczną nawierzchnię, jest oświetlone i jest wykonane z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa dotyczących uprawiania rugby na sztucznej nawierzchni.
 
Historia powstania tego boiska może być inspiracją dla wielu pasjonatów rugby w naszym kraju rozwijających lokalne kluby. Kaliskie „Wembley” jeszcze w latach 80-tych było wykorzystywane do rozgrywek piłkarskiej ligi zakładowej Kalisza. W latach 90-tych popadło w ruinę i zarosło. W 2011 roku znalazło się kilka osób, które postanowiły pobawić się w rugby i „Wembley” stało się ich bazą treningową. W 2012 roku powstał Klub Rugby Husaria Kalisz i od momentu stworzenia grup młodzieżowych na treningach trenerom i seniorom towarzyszyła często kosiarka. W 2014 roku Miasto Kalisz ogłosiło rozpoczęcie przyjmowania projektów do pierwszej edycji Funduszu Obywatelskiego. Członkowie Klubu od razu zdecydowali że jest to doskonała okazja do pozyskania środków na rewitalizację boiska. Poświęcając dużo czasu i energii stworzyli projekt rewitalizacji boiska i terenu wokół niego. Projekt przeszedł weryfikację i został zakwalifikowany do głosowania w ramach Funduszu Obywatelskiego 2015. Koszt rewitalizacji zakładany w projekcie wynosił 360 000,00 zł. Następnie członkowie klubu przez kilkanaście tygodni rozgłaszali i promowali głosowanie wśród Kaliszan zarówno w mediach społecznościowych jak i na festynach i innych tego typu wydarzeniach. W głosowaniu projekt otrzymał 1844 głosy i został zakwalifikowany do wykonania. Niestety oferty firm wykonawczych w przetargu przekraczały kwotę zakładaną w projekcie. Wykonanie projektu wstrzymano. Władze miasta postanowiły rozważyć dodatkowe opcje finansowania przedsięwzięcia. Założono że trzeba rozwinąć koncepcję rewitalizacji o dodatkową infrastrukturę. Postanowiono, że po pierwsze rewitalizacja tego obszaru wpłynie dobrze na rozwój dzielnicy i miasta, po drugie nowoczesny obiekt ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem pozwoli na organizację treningów i zawodów przez cały rok z czego skorzystają nie tylko kaliscy rugbiści ale i piłkarze. Stworzono projekt budowy nie tylko boiska ale w kolejnych etapach kortu tenisowego, boiska do koszykówki, ścieżki zdrowia i wyremontowania budynku, w którym mają znaleźć się szatnie, pomieszczenia na sprzęt i pomieszczenia biurowe. Następnie pozyskano środki finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu Modernizacja Infrastruktury Sportowej – edycja 2016 i od nowa rozpoczęto procedurę przetargową. Generalne wykonawstwo pierwszego etapu projektu, obejmującego budowę boiska z odpowiednią infrastrukturą oraz trybuny zostało powierzone firmie Gardenia Sport Sp. z o.o.. Budowa boiska rozpoczęła się na jesieni 2016 r. i pochłonęła ponad 4,2 mln zł. Po roku prac budowlanych w październiku 2017 r. boisko zostało dopuszczone do użytkowania.
 
Obecnie z uwagi na brak dodatkowej infrastruktury (szatnie) i porę roku nie jest możliwe zorganizowanie turnieju, ale działacze Klubu Rugby Husaria Kalisz zapewniają, że na wiosnę 2018 roku na pewno będą chcieli zorganizować Turniej Dzieci i Młodzieży lub Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz turniej Pucharu Polski Rugby 7 seniorów.
 
Szczepan Zentel, Sekretarz Klubu
Zdjęcia: Włodzimierz Kuba Staszak
 
I Turniej Grand Prix Juniorów 7 Czyż: My już nic nie musimy...
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11