POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

ME U20: Sprawozdanie z Portugalii18.04.2018

 
Reprezentacja Polski U20 w rugby wróciła z Mistrzostw Europy Championship w Portugalii z dorobkiem dwóch przegranych meczów i jednego zwycięstwa. Dokonując oceny gry zespołu należy zwrócić uwagę na duże problemy ze zbudowaniem szerokiej kadry w trakcie przygotowań, jak i z zebraniem optymalnego składu na ME. Dotyczy to deklaracji zawodników do udziału w akcjach szkoleniowych oraz gry w imprezie mistrzowskiej. Z najzdolniejszych zawodników urodzonych w 1998 i 1999 roku, aż 18-tu szkolonych dwa lata wcześniej w U18, nie mogło wziąć udziału w mistrzostwach. Główne powody nieobecności to: praca, nauka oraz kontuzje. Rezygnacje z gry w U20 następowały na różnych etapach budowania zespołu. Dwóch zawodników odmówiło udziału w ME na dzień przed wyjazdem. Największe osłabienie wystąpiło w formacji ataku, który na mistrzostwach liczył tylko 7 zawodników. Z konieczności na niektórych pozycjach musieli występować zawodnicy młyna. Gra niekompletnego zespołu nie mogła być dobra, ale mimo to należy wyrazić duży szacunek dla zawodników za chęć dopasowania się do nietypowych dla siebie pozycji na boisku. Mimo tych przeciwności zespół wykazał duże zaangażowanie w meczach. Mimo urazów i zmęczenia, w każdym meczu zawodnicy grali ambitnie, ze świadomością trudności z dokonywaniem zmian. 
 
Mecz z Rosją pokazał bardzo dużą różnicę w poziomie wyszkolenia indywidualnego zawodników obydwu zespołów. Duża przewaga szybkościowa i siłowa Rosjan nie pozwoliła nam na prowadzenie wyrównanej walki na boisku. W meczu z Ukrainą zagraliśmy bardzo nierówno. Momenty dobrej gry przeplatały się ze stratami piłek, co bardzo skutecznie wykorzystywali przeciwnicy. Mecz z Portugalskim Regionem Norte-Centre był bardzo wyrównany, ale nawet portugalska reprezentacja regionu dominowała nad naszymi zawodnikami w szybkości operowania piłką. Wielka ambicja zawodników, dobra gra taktyczna na miarę swoich możliwości oraz wykorzystanie stałych fragmentów gry młyna, pozwoliły nam na wygranie trzeciego meczu. Osiągnięty wynik w turnieju pozwolił na utrzymanie się w grupie Championship U20, do której awansowaliśmy w ubiegłym roku. 
 
Dalsze funkcjonowanie Reprezentacji Polski U20 w rugby musi być jednak oparte na jasnych celach i założeniach, które będą mogły być sformułowane po odpowiedzi na pytania: 
-Czy jesteśmy gotowi do gry w Mistrzostwach Europy U20 w grupie Championship, jeśli trudno jest skompletować najsilniejszy skład? 
-Jaka jest koncepcja funkcjonowania U20, przy tak dużych stratach zawodników kończących wiek juniora (U18)? 
-Czy zawodnicy kategorii U20 mogą być bezpośrednim zapleczem Kadry Seniorów, jeśli większość z nich nie ma miejsca w zespołach seniorskich?
 
Krzysztof Okapa
 
KNK7: Sprawozdanie z Hong Kongu REC: Kary zawieszania dla Hiszpanów
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Grand Prix Series Men 2019
Moskwa, 22.06.2019 - 23.06.2019

Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot 9 42
2 Budowlani Łódź SA 9 39
3 MKS Pogoń Siedlce 9 29
4 OKS Skra Warszawa 9 28
5 KS Budowlani Lublin 9 25
6 RC Orkan Sochaczew 9 25
7 RzKS Juvenia Kraków 9 12
8 KS Budowlani Łódź 9 12
9 RC Lechia Gdańsk 9 11
10 RC Arka Gdynia 9 1