Pozazdrościły kolegom tytułu sprzed 108 lat!09.08.2016

Można powiedzieć, że w rugby to już tradycja. Inauguracyjne rozgrywki w rugby zarówno panów jak i od wczoraj pań należą w turnieju olimpijskim do Australijczyków!

Wyraźnie najlepsze w tym sezonie w World Rugby Series Australijki, które wygrały trzy z pięciu turniejów serii sezonu 2015-2016 i w dzisiejszym olimpijskim finale okazały się najlepsze! W pokonanym polu pozostawiły swoje największe konkurentki ekipę Nowej Zelandii. Wynik 24:17 nie do końca oddaje to co działo się na boisku gdyż dominacja Australijek przez większość meczu nie podlegała jakiejkolwiek dyskusji. Żeńska reprezentacja Australii wywalczyła złoty medal w rugby siedmioosobowym, które po raz pierwszy było rozgrywane na igrzyskach olimpijskich. W finale pokonały Nową Zelandię 24:17 (10:5). Brązowy medal przypadł Kanadzie. Wcześniej w latach 1900 - 1924 na turniejach olimpijskich rozgrywano rugby, ale piętnastoosobowe.

Do Rio de Janeiro Australijki przyjechały jako jeden z faworytów. Potwierdziły to w fazie grupowej, gdzie nie przegrały ani jednego meczu. W ćwierćfinale pokonały Hiszpanki 24:0, a w półfinale Kanadę 17:5. W finale przyszło im się zmierzyć z Nową Zelandią  drużyną, któ-ra w Rio miała zdobyć złoto. Finałową rywalizację lepiej zaczęły rugbystki All Blacks, które zdobyły przyłożenie. Jednak po pierwszej połowie, to Australijki prowadziły 10:5. Po zmianie stron Nowozelandki rzuciły się do odrabiania strat, ale nadziały się na kilka kontrataków i straciły 14 punktów z rzędu. Australia na 3 minuty przed końcem wygrywała 24:5. Wówczas niemal stało się jasne, że nie dadzą sobie wyrwać takiego prowadzenia. Nowozelandki zerwały się jeszcze do ataku i w ciągu dwóch minut zniwelowały straty 24:17. Takim też wynikiem zakończyła się finałowa rywalizacja, a Australia została pierwszym złotym medalistą igrzysk olimpijskich w rugby siedmioosobowym. Faworyzowane Nowozelandki nie kryły łez, a z kibicami pożegnały się imponującą haką. W meczu o brązowy medal Kanada pokonała Wielka Brytanię 33:10.