RWC 2019: Mecz otwarcia dla Japonii20.09.2019

Zgodnie z tradycją w Meczu Otwarcia występuje reprezentacja gospodarzy, Japończycy zmierzyli się w nim z debiutującą w Pucharze Rosją wygrywając 30:10.

Nim rozpoczął się mecz byliśmy świadkami ceremonii otwarcia, z górą Fuji w roli głównej, w trakcie, której zdobywca Pucharu Świata w 2015, Richie McCaw umieścił w eksponowanym miejscu Tokyo Stadium puchar Willama Webb Ellis wywalczony przez All Blacks.

Konto punktowe otworzyli Rosjanie, w 5 minucie Kirill Gotovtsev (wcześniej zapaśnik i bobsleista) zdobył pierwsze przyłożenie w IX Pucharze Świata w Rugby, a Yury Kushnarev podwyższył na 0:7. Japończycy mimo przewagi długo nie mogli przejąć prowadzenia, w 11 minucie Kotaro Matsushima zdobył kontaktowe przyłożenie, ale Yu Tamura nie wykorzystał podwyższenia i zamiast remisu było 5:7. Kolejne minuty to dalsza przewaga Japończyków i stopniowe słabnięcie Rosjan.  Matsushima w 35 minucie zdobył drugie przyłożenie, ale po analizie video walijski arbiter Nigel Owens nie uznał punktów, na zbliżeniu było dokładnie widać jak zawodnikowi gospodarzy przed przyłożeniem piłka wypada do przodu. Trzy minuty później Matsushima już bez przeszkód wbiegł skrzydłem na pole punktowe, a piłkę przyklepał dopiero w okolicach środka pola. Tamura w tej sytuacji nie mógł chybić kopiąc podwyższenie i przed przerwą gospodarze objęli prowadzenie 12:7.

Po zmianie stron Tamura kopnął jeszcze karnego na 15:7 i inicjatywę przejęli Rosjanie. Niestety konstruując akcję ofensywną nie zabezpieczyli odpowiednio piłki, wyjął ją dosłownie Pieter Labuschagne i unikając szarży zdobył trzecie przyłożenie. Labuschagne jest jednym z ośmiu naturalizowanych reprezentantów Japonii, akurat jego ojczyzną jest Południowa Afryka, ale są też w niej zawodnicy z Tonga czy Nowej Zelandii. Tamura po raz drugi chybił wykonując podwyższenie, ale przewaga drużyny Kraju Kwitnącej Wiśni wzrosła na 20:7. Rosjanie nie zamierzali jednak odpuścić, byli bliscy przyłożenia, ale zrobili karnego, a przewagę udokumentował tylko Kushnarev celnie kopiąc w 60 minucie karnego na 20:10. Przed wznowieniem na boisku pojawił się Luke Thompson, Nowozelandczyk z barwach Japonii, a wspominam o nim bo to najstarszy w historii zawodnik grający w Pucharze Świata, ma 38 lat (ur. 16.04.1981).

Po czterech minutach również z karnego trzy punkty zdobył Tamura, Japończycy czując oddech Rosjan na plecach starali się wykorzystać wszystkie okazje do zdobycia punktów, skutek prowadzenie 23:10. W 68 minucie Japończycy przeprowadzili akcję, która przypieczętowała ich zwycięstwo. Zmęczony rosyjski obrońca zamiast wykopać piłkę na aut z własnego pola 22 metrów kopnął ja na kontrę i umożliwił Matsushimie zdobycie swojego trzeciego przyłożenia w tym spotkaniu, wybrany on nastepnie został Zawodnikiem Meczu. Rikiya Matsuda, który zastąpił Tapurę w roli kopacza trafił podwyższenie z ostrego konta ustalając wynik Meczu Otwarcia na 30:10.

Mecz Otwarcia Pucharu Świata
20.09.2019, Tokyo Stadium, Tokyo
Japonia v Rosja 30:10 (12:7)
Punkty Japonia: Kotaro Matsushima 15 (3P), Yu Tamura 8 (pd, 2K), Pieter Labuschagne 5 (P), Rikiya Matsuda 2 (pd).
Punkty Rosja: Kirill Golosnitskiy 5 (P), Yury Kushnarev 5 (pd, K).
Sędzia głowny: Nigel Owens; liniowi: Nic Berry (Australia), Matthew Carley (Anglia).
Skład Japonia: 15 William Tupou, 14 Kotaro Matsushima, 13 Timothy Lafaele, 12 Ryoto Nakamura, 11 Lomano Lava Lemeki, 10 Yu Tamura, 9 Yutaka Nagare, 8 Kazuki Himeno, 7 Pieter Labuschagne, 6 Michael Leitch (k), 5 James Moore, 4 Wimpie van der Walt, 3 Asaeli Ai Valu, 2 Shota Horie, 1 Keita Inagaki.
Rezerwa: 16 Atsushi Sakate, 17 Isileli Nakajima, 18 Jiwon Koo, 19 Luke Thompson, 20 Hendrik Tui, 21 Fumiaki Tanaka, 22 Rikiya Matsuda, 23 Ryohei Yamanaka.
Skład Rosja: 15 Vasily Artemyev (k), 14 German Davydov, 13 Vladimir Ostroushko, 12 Dmitry Gerasimov, 11 Kirill Golosnitskiy, 10 Yury Kushnarev, 9 Vasily Dorofeev, 8 Nikita Vavilin, 7 Tagir Gadzhiev, 6 Vitaly Zhivatov, 5 Bogdan Fedotko, 4 Andrei Ostrikov, 3 Kirill Gotovtsev, 2 Stanislav Selskii, 1 Valery Morozov.
Rezerwa: 16 Evgeny Matveev, 17 Andrei Polivalov, 18 Azamat Bitiev, 19 Andrey Garbuzov, 20 Anton Sychev, 21 Dmitry Perov, 22 Ramil Gaisin, 23 Vladislav Sozonov.

Zdjęcia: World Rugby
Ekstraliga: III kolejka w obiektywie Puchar Świata w Polsacie Sport