RWC 2019: Mocno przestraszone Koguty06.10.2019

Nowa Zelandia „planowo” pokonała Namibię 71:9, ale Francuzi wygrali z Tonga tylko 23:21, a w po czasie natychmiast  wykopali piłkę w aut aby tylko sędzia Nic Berry zakończył mecz.

Oglądający spotkanie Nowej Zelandii z Namibią przecierali oczy ze zdumienia, że najlepszy zespół świata wygrywa z drużyną z Afryki 10:9 i to w 35 minucie meczu. Przez kilka minut Namibia nawet prowadziła kiedy Damian Stevens kopnął karnego na 0:3. Wprawdzie po przyłożeniach Sevu Reece i Antonego Lienerta-Browna było 10:3, ale Stevens kopnął dwa karne i tak wracamy do 35 minuty… All Blacks jeszcze przed przerwą wyjaśnili sytuację, zdobyli dwa przyłożenia dające im punkt bonusowy, a po zmianie stron kolejne siedem windując wynik na 71:9.

Inny obraz to mecz Francji z Tonga, do ostatniej minuty Koguty nie były pewne wygranej z malutkim pacyficznym królestwem, a gdy tylko minął nominalny czas spotkania, wykopały piłkę w aut kończąc mecz. Początek przebiegał zgodnie ze „scenariuszem”, Francuzi po trzydziestu minutach prowadzili 17:0, a punkty „do szatni” zdobyte przez Tonga były tylko drobnym „wypadkiem przy pracy”. Kilka minut po wznowieniu Tonga dorzuciło kolejne siedem punktów zmniejszając przewagę do trzech oczek, w odpowiedzi Romain Ntamack kopnął dwa karne zmieniając wynik na 23:14. Ostatnie dwadzieścia minut oglądało się z dużą przyjemnością, Francuzi częściej atakowali, ale to Tonga zdobyło trzecie przyłożenie (Zane Kapeli), które Latiume Fosita udanie podwyższył na 23:21. Po wznowieniu widząc determinację Tonga, gdy tylko syrena obwieściła, że minął nominalny czas gry, Francja nie ryzykowała i wykopała piłkę w aut, a sędzia Nic Berry zakończył mecz. Na obronę Trójkolorowych należy napisać, że ten sam sędzia nie uznał im dwóch przyłożeń, które były oczywiście zdobyte w sposób nieprawidłowy.