RWC 2019: Wymęczone Koguty, pewni All Blacks02.10.2019

Francuzi dopiero w ostatnim kwadransie zapewnili sobie zwycięstwo 33:9 z USA, takich problemów nie mieli Nowozelandczycy gromiąc Kanadę 63:0.

Faworytem starcia Francji z USA były oczywiście Koguty, ale po pozostawiającym wiele do życzenia stylu gry, w 64 minucie prowadzili jedynie 12:9 i trzecia sensacja „wisiała w powietrzu”. Po 7 minutach Francja prowadziła 7:0 po przyłożeniu Yoanna Hugeta i podwyższeniu Thomasa Ramosa, dziesięć minut później AJ MacGinty po karnym zmniejszył dystans na 7:3. Alivereti Raka odpowiedział przyłożeniem przy linii bocznej i bez podwyższenia, a wynik „do szatni” na 12:6 ustalił MacGinty. Blisko kwadrans do wznowieniu MacGinty dorzucił kolejne trzy punkty z karnego i doszliśmy w tym momencie do wspomnianej 64 minuty… Dopiero w ostatnim kwadransie zobaczyliśmy prawdziwe oblicze Les Blues, w tym czasie przyłożenia zdobyli Gael Fickou, Baptiste Serin i Jefferson Poirot, a wszystkie podwyższył Camille Lopez ustalając wynik meczu na 33:9. W końcówce Koguty wygrały mecz, zdobyły punkt bonusowy i uspokoili gwiżdżących, niezadowolonych z ich gry francuskich kibiców.

Zupełnie inne oblicze miał mecz Nowej Zelandii z Kanadą pomimo aż jedenastu zmian w pierwszym składzie w odniesieniu do spotkania z Południową Afryką. Na pierwsze przyłożenie czekaliśmy do 8 minuty, autorem był Jordie Barrett, jeden z trzech braci grających dla All Blacks, a na 14:0 podwyższył Richie Mo'unga (wcześniej było bowiem karne przyłożenie, które sędzia Romain Poite podyktował za atak z pozycji spalonej). Choć Kanadyjczycy dwoili się w obronie do 35 minutach All Blacks zdobyli czwarte, bonusowe przyłożenie ustalając wynik pierwszej odsłony na 28:0. Do przerwie tej determinacji u Kanady nieco zabrakło, za to grający na luzie All Blacks zdobyli jeszcze pięć przyłożeń windując wynik na 63:0. W ten sposób Kanadyjczycy stali się drużyną, która odniosła najwyższą porażkę w dotychczasowych spotkaniach Pucharu Świata w Japonii. Z kategorii ciekawostek należ wymienić wejście na boisku w 70 minucie Ardie Savea, pierwszego w historii Pucharu Świata zawodnika, który wystąpił w ochronnych goglach.