banner

POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby Kobiet , kwiatek na 8 marca08.03.2015

 
Dlaczego kobiety chcą grać w rugby, jeden z najbardziej dynamicznych i widowiskowych sportów kojarzonych z wielkimi facetami? Dlaczego kobiety grające w rugby nie wolą jakiejś bardziej kobiecej dyscypliny? Wraz z życzeniami z okazji Dnia Kobiet publikujemy artykuł o Rugby Kobiet, zamiast kwiatka…
 
Na to pytanie starała się odpowiedzieć jedna z zawodniczek amatorskiej drużyny rugby. Dlaczego rugby? Bo to oryginalny sport, o wiele mniej popularny niż baseball lub koszykówka. Z tego właśnie powodu w rugby grają osoby, które naprawdę kochają ten sport. Rugby nie jest przepustką do wielkiego świata sportu, sławy i milionowych kontraktów. Jednak największy problem tkwi nie w samym wyborze dyscypliny, ale w tym, że to kobieta gra w rugby. Tu pojawia się ciekawy argument: gra rugby jest jedną z niewielu sytuacji,  podczas której społeczeństwo dopuszcza, aby kobiety zachowywały się naprawdę agresywnie fizycznie. Przy czym nie jest to sport pozbawiony elegancji, a jego uprawianie wymaga bardzo dobrego przygotowania fizycznego. Wiotkie dziewczęta na skraju anoreksji po jednym sezonie gry w rugby przekonują się, że ich ciała mogą być wartościowe dzięki temu, co potrafią zrobić ich mięśnie, a nie dzięki temu, że mają mało tłuszczu. Przekonują się, że umięśnione kobiece ciało też może być piękne wbrew powszechnie panującym trendom. Granie w rugby daje kobietom niesamowitą siłę psychiczną, pewność siebie, i poczucie, że potrafią robić to, co społeczeństwo uważa za niemożliwe.    
Kobiece rugby niczym nie różni się od jego męskiego wariantu: obowiązują te same przepisy, takie samo boisko, taki sam sprzęt. Jednak historia kobiet grających w rugby jest zupełnie inna niż męski rozwój tej dyscypliny.
Początki kobiecego rugby sięgają końca XIX wieku. Wtedy był to zjawisko marginalne i kobiety uprawiały te dyscyplinę w sekrecie przed społeczeństwem pełnym uprzedzeń. Dopiero w 1917 roku w Cardiff został rozegrany pierwszy publiczny mecz rugby kobiet - był to mecz charytatywny.
Z lat 20 i 30 zachowało się kilka zdjęć (trzy zamieszczamy poniżej) i nagrań, na których widać kobiety grające w rugby, a przez około 10 lat w Australii funkcjonowała kobieca liga. Rugby kobiet na poważnie zaczęło się rozwijać dopiero w latach 60 głównie za sprawą drużyn uniwersyteckich w Wielkiej Brytanii i Francji. W 1970 roku powstała pierwsza kobieca federacja rugby Association Francaise de Rugby Feminin.  W latach 80 miał miejsce silny rozwój rugby kobiet m.in. w USA, Kanadzie, we Włoszech, Holandii, Szwecji, Japonii. W 1990 roku został rozegrany pierwszy międzynarodowy turniej RugbyFest, a rok później pierwsze mistrzostwa świata. 
Polskie rugby kobiet powoli się rozwija od 2001 roku, w naszym kraju panie rywalizują w odmianie siedmioosobowej. W 2009 roku reportaż Łukasza Ostalskiego o drużynie kobiecego rugby Hool's Girls Arka Gdynia, aktualnych mistrzyniach Polski, uzyskał drugie miejsce w kategorii sport w konkursie fotograficznym Grand Press Photo. W trwających właśnie mistrzostwach Polski rywalizuje 12 drużyn (klubów jest wiecej), a nasze reprezentantki na grają w grupie A Mistrzostw Europy.
 
Tekst AKTYWNI.PL
 
Rozmowa z Jakubem Sekleckim Sparingi przed ligą 2
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Skra Warszawa Orkan Sochaczew

Transmisja z meczu Ekstraligi
Warszawa, 17.11.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 RzKS Juvenia Kraków 7 25
3 MKS Ogniwo Sopot 7 25
4 Pogoń Awenta Siedlce 7 25
5 RC Lechia Gdańsk 7 16
6 OKS Skra Warszawa 7 16
7 RC Orkan Sochaczew 7 13
8 RC Arka Gdynia 7 1
9 KS Budowlani Lublin 7 0