POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby Tag odniesie sukces!10.04.2018

 
Polski Związek Rugby i Fundacja Orły Sportu chcą popularyzować rugby wśród dzieci i młodzieży, zaczynają od Rugby Tag.
 
Na Stadionie Narodowym w Warszawie 5 kwietnia br. odbyła się oficjalna inauguracja projektu "Rugby Tag na Orlikach". Fundacja Orły Sportu podpisała z Polskim Związkiem Rugby umowę o współpracy na rzecz upowszechniania tej gry w naszym kraju. Obie organizacje będą realizowały projekt, do którego zaangażowani zostaną animatorzy, biorący udział w rządowym programie Lokalny Animator Sportu 2018. Projekt skierowany jest do dzieci i młodzieży, a realizowany będzie na wielofunkcyjnych obiektach typu Orlik. Animatorzy propagować będą Rugby Tag, najprostszą i bezkontaktową formę tej gry.
 
- Przede wszystkim w rugby TAG nie ma kontaktu między zawodnikami - wyjaśnił Mateusz Boruta z PZR. Strata piłki następuje w momencie, w którym przeciwnik zerwie szarfę, którą posiada każdy uczestnik gry.
Prezes Fundacji Orły Sportu Łukasz Strzelecki przyznał, że Orlików nie trzeba było przystosowywać do uprawiania tego sportu. Podkreślił, ze wystarczy zebrać dwie drużyny, istotne jest, by składały się zarówno z chłopców, jak i dziewczynek. W regulaminach rozgrywek Rugby Tag są zapisy mówiące o tym, że zespoły muszą być mieszane. Strzelecki dodał także, że promowana przez jego fundację dyscyplina "mocno otwiera się na dzieci". W konferencji uczestniczyli też prezes Związku Dariusz Olszewski i sekretarz generalny Krzysztof Czajka.
 
Od kwietnia do listopada projekt realizowany będzie na 60 Orlikach, rozlokowanych we wszystkich 16 województwach naszego kraju. Animatorzy będą prowadzili regularne zajęcia z Rugby Tag w wymiarze co najmniej 13 godzin miesięcznie. Ich drużyny na początku maja przystąpią do rozgrywek na szczeblu wojewódzkim. Pod koniec tego miesiąca mistrzowie województw przyjadą do Pucka, siedziby Fundacji Orły Sportu na turniej ogólnopolski. Nagrodą dla dwóch najlepszych zespołów będzie udział w letnim obozie sportowym, organizowanym przez Polski Związek Rugby. Kolejny ogólnopolski turniej odbędzie się w październiku, na zakończenie projektu.
 
Pierwszy etap projektu odbył się w marcu br. i obejmował weekendowe szkolenie animatorów. Warsztaty prowadzone przez Jakuba Lisiewskiego cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników. Harmonogram obejmował 3,5 godziny wykładów oraz 7 godzin zajęć praktycznych. Na zakończenie szkolenia odbył się test ze znajomości przepisów Rugby Tag, który gwarantuje dobre przygotowanie lokalnych animatorów sportu do realizacji swoich zadań w terenie. Wszyscy uczestnicy szkolenia pomyślnie zdali test, dzięki czemu otrzymali certyfikaty ukończenia kursu. Każdy mógł też wypełnić stosowny wniosek i ubiegać się o licencje RTŻ, które upoważniają do prowadzenia treningów w kategorii wiekowej żak, czyli do lat 12 i uczestniczenia w rozgrywkach organizowanych przez kluby i Okręgowe Związki Rugby. Animatorzy wyposażeni zostali też w piłki do rugby oraz komplet tagów, czyli zestawów szarf i pasów biodrowych, które stanowią obowiązkowe wyposażenie zawodników.
- Szkolenie w Pucku pozwoli animatorom, z których większość to nauczyciele WF, wzbogacić i urozmaicić ich warsztat pracy. Patrząc na ich zaangażowanie podczas zajęć oraz rozegrany w ostatnim dniu turniej, jestem przekonany, że dzięki nim rugby zyska w ich środowiskach wielu nowych sympatyków - podsumował warsztaty Lisiewski.
Ciekawą opinią podzielił się uczestnik szkolenia w województwie śląskim, Mariusz Domagalski. - Jako trener prowadzący drużyny młodzieżowe dostrzegłem potrzebę urozmaicenia treningów. Stąd pomysł zaangażowania się w projekt z rugby. Odbyłem już pierwsze zajęcia na hali i proszę mi wierzyć, że dzieci podeszły do niego z ogromnym entuzjazmem. Bardzo istotną wartością Rugby Tag jest konieczność zaangażowania dziewczynek. Z doświadczenia wiem, że piłkarskie drużyny dziewcząt szybko się rozpadają, a te które chciałyby dalej trenować, nie mają z kim. Rugby Tag jest dla nich szansą na pozostanie w sporcie.
 
Lista miejsc, w których dzieci będą mogły spróbować gry w Rugby Tag znajduje się na stronie internetowej Polskiego Związku Rugby, a wkrótce także na stronie Fundacji Orły Sportu.
 
Hegemoni grali w Mini 6 Nations KNK7 U18, U16: Powołania do Rudy Śląskiej
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kwalifikacje do WRWSS
Hong Kong, 04.04.2019 - 05.04.2019

Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot 1 5
2 Budowlani Łódź SA 1 5
3 MKS Pogoń Siedlce 1 5
4 RC Lechia Gdańsk 1 5
5 KS Budowlani Lublin 1 4
6 RC Orkan Sochaczew 1 1
7 OKS Skra Warszawa 1 1
8 RzKS Juvenia Kraków 1 0
9 KS Budowlani Łódź 1 0
10 RC Arka Gdynia 1 0