POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Rugby w Rosji - sport i polityka19.07.2016

 
Wprowadzenie rugby siedem do Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016, zwiększyło zainteresowanie rugby w Federacji Rosyjskiej ze strony organów państwowych.
 
Zawodnicy rugby uzyskali możliwość korzystania z najwyższej jakości centr treningowych w Sochi. Inwestycja w rugby potwierdziła swoją wartość w cyklu 2015-16 Women's Sevens World Series, gdzie Rosjanki dopiero w finale musiały uznać wyższość zawodniczek Australii. Pochód Rosjanek na drodze do Igrzysk Olimpijskich został zatrzymany na turnieju w Dublinie, gdzie w rozgrywce finałowej zwyciężyła reprezentacja Hiszpanii, która awansowała do turnieju olimpijskiego. 
 
Męska reprezentacja rosyjskich siódemek w półfinale turnieju w Monako również przegrała z reprezentacją Hiszpanii, a brak kwalifikacji olimpijskiej był kolejnym rozczarowaniem dla Rosjan, po występie w Pucharze Świata 2015, podczas którego nie udało im się zapewnić sobie miejsca w kolejnej edycji imprezy.
 
Rugby w Rosji znajduje się obecnie w fazie rozwoju, a dzieci i młodzież zostały objęte programem szkoleniowym w szkołach. Kingsley Jones, były trener narodowej piętnastki Rosji, widzi zagrożenie dla zwiększenia popularności rugby, w ogromnej przestrzeni jaką obejmuje powierzchnia Federacji Rosyjskiej. Dla drużyn grających w lidze problemem jest przemieszczanie się po kraju, gdzie koszty podróży stanowią znaczne obciążenie budżetów klubowych, a przelot w jedną stronę często potrafi trwać nawet sześć godzin.
 
Sytuacją w rosyjskim rugby jest również zaniepokojony Vasiliy Artemyev. Najbardziej rozpoznawalny rosyjski gracz, który grał również w Northampton Saints, widzi dowody stagnacji, która ogarnęła ligę rosyjską. „W najwyższej klasie rozgrywek są trzy, czy cztery kluby z największymi budżetami, które dominują nad pozostałymi. Te pozostałe kluby walczą ze sobą w niższej części tabeli, a cała sytuacja powtarza się od kilku lat. Taki stan rzeczy nie wpływa pozytywnie na rozwój ligi i rugby klubowego.”
„Pewna nadzieja, jeśli chodzi o wzrost popularności rugby w Rosji jest w odmianie siedmioosobowej. Zainteresowanie ze strony czynników rządowych, pomogło uzyskać duże wsparcie na dalszej drodze rozwoju dyscypliny.”
 
Źródło: Muszak, rugby.info.pl na podstawie cnn.com
 
Złoto dla Rosjan, srebro dla Francji, brąz dla Hiszpanii OOM/MPJ U18: Dzień pierwszy
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Grand Prix Series Men 2019
Moskwa, 22.06.2019 - 23.06.2019

Tabela Ekstraligi
1 MKS Ogniwo Sopot 9 42
2 Budowlani Łódź SA 9 39
3 MKS Pogoń Siedlce 9 29
4 OKS Skra Warszawa 9 28
5 KS Budowlani Lublin 9 25
6 RC Orkan Sochaczew 9 25
7 RzKS Juvenia Kraków 9 12
8 KS Budowlani Łódź 9 12
9 RC Lechia Gdańsk 9 11
10 RC Arka Gdynia 9 1