POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA

Menu
9.564.656 liczba odwiedzin od
01.01.2014

Rugby w Szwajcarii19.01.2017

 
Początek federacji rugby w Szwajcarii sięga lat siedemdziesiątych poprzedniego stulecia, a pierwszy rozegrany mecz rugby nad brzegiem Jeziora Genewskiego datuje się na nawet na rok 1869.
 
W lat 2013-2016 liczba graczy rugby w Szwajcarii wzrosła dwukrotnie i wynosi obecnie około pięciu tysięcy zawodników. Wprowadzono rywalizację o mistrzostwo kraju na poziomie U16 i U18, ustanowiono komisję ds. rugby kobiet oraz zaczęto rozwijać kobiece rozgrywki ligowe.
 
Głównym wyzwaniem dla rugby w Szwajcarii jest pozyskanie funduszy, braki w infrastrukturze oraz konkurencja ze strony innych dyscyplin sportowych. Jako sport uznawany w Szwajcarii za niszowy, rugby ma bardzo małe szanse na pozyskanie rządowych funduszy na rozwój. Z drugiej strony partnerzy komercyjni nie chcą się angażować w sponsorowanie rugby, ze względu na małą rozpoznawalność dyscypliny i kierują się w stronę bardziej popularnych sportów takich jak piłka nożna czy narciarstwo. 
 
Kolejnym problemem jest brak boisk do rugby, gdyż na istniejących boiskach do piłki nożnej priorytet mają rozgrywki piłkarskie. Boiska są własnością samorządów, a wysoka cena gruntu, zwłaszcza w górskich lokalizacjach jest poważną przeszkodą w budowie boisk do rugby. Dodatkowo, podobnie jak w Polsce, długi okres zimowy również nie sprzyja uprawianiu sportów zespołowych na wolnym powietrzu.

Jednym z głównych celów szwajcarskiego rugby jest budowa narodowego centrum treningów, gdzie gracze z elity juniorów i seniorów będą mieli możliwość trenowania przez cały rok. Inną, równie ważną kwestią jest pozyskanie długoterminowych sponsorów i zapewnienie finansowania, które pozwoli na działania rozwojowe szwajcarskiego rugby, w tym inwestycje w infrastrukturę sportową.
 
Wśród celów krótkoterminowych jest pozyskanie nowych sponsorów, kontynuacja profesjonalizacji Szwajcarskiego Związku Rugby, rozwój rugby kobiet oraz rozszerzenie działań marketingowych. Cele długoterminowe to awans męskiej piętnastki do RWC 2023, a kobiecych siódemek do Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, jeśli rugby pozostanie częścią programu olimpijskiego.
 
W dotychczas rozegranych spotkaniach w ramach rozgrywek Rugby Europe Trophy, Szwajcaria przegrała z Portugalią oraz wygrała z Mołdawią. Jak silne jest szwajcarskie rugby, będziemy mogli się przekonać 22 kwietnia br., kiedy nasza reprezentacja zmierzy się ze Szwajcarami.
 
Muszak, CzasNaRugby
 
Organizacja imprez rangi Mistrzostw Polski Reaktywacja Akademickich MP Rugby 7

Tabela Ekstraligi

  Grupa A    
1 Budowlani Łódź SA 7 35
2 RC Lechia Gdańsk 6 19
3 RC Orkan Sochaczew
7 12
4 KS Budowlani Łódź 8 10
5 RC Arka Gdynia 6 9
  Grupa B    
1 MKS Pogoń Siedlce 7 32
2 MKS Ogniwo Sopot 6 26
3 KS Budowlani Lublin 7 22
4 OKS Skra Warszawa 8 11
5 RzKS Juvenia Kraków 8 1

 Wyniki

9.564.656 liczba odwiedzin od
01.01.2014