U18 7: 1.Irlandia, 9.Polska w Mistrzostwach Europy20.08.2019

Dziewiąte miejsce zajęła reprezentacja Polski do lat 18 w mistrzostwach Europy rugby 7, do których przystąpiło 12 drużyn. Podczas dwudniowego turnieju w Gdańsku niespodziewanie najlepsza okazała się Irlandia, która w finale pokonała Hiszpanię 26:12, a w półfinale ograła faworyzowaną Francję 24:14.

Reprezentacja Polski do lat 18 powtórzyła w Gdańsku wynik, który osiągnęła w mistrzostwach Europy przed rokiem na Litwie. Podopiecznym Jakuba Sekleckiego nie udało się awansować do ćwierćfinałów. Biało-czerwoni w rozgrywkach grupowych przegrali: z Francją 0:22 i Portugalią 5:20, a to oznaczało, że stracili szansę na bezpośredni awans do "8", bo z każdej z trzech grup zdobywały go po dwie najlepsze ekipy. Dzięki wygranej nad Rumunią 19:14 nasza drużyna mogła jeszcze uzyskać kwalifikacje z 3. miejsca, ale warunkiem było, aby uzyskać lepszy bilans choć od jednego zespołu, który z tą lokatą ukończył rywalizację w pozostałych grupach. Niestety, w tym porównaniu Belgia i Rosja okazały się lepsze i to one zagrały w ćwierćfinałach.

Drugiego dnia zawodów Polsce pozostała gra o 9. miejsce z najsłabszymi drużynami w swoich grupach eliminacyjnych. Biało-czerwoni pokonali Luksemburg 24:5, na koniec rozgrywek w meczu o 9. miejsce Rumunię 24:19. Kadra opierała się na Juvenii Kraków, która w turniejowej "12" miała 5 przedstawicieli oraz Orkanie Sochaczew - 3 zawodników.

- Chcieliśmy zagrać w "8", ale nie udało się pokonać Portugalii, a Rosja w swojej grupie miała najsłabszą drużynę turnieju Luksemburg i dzięki temu osiągnęła od nas lepszy bilans. To 9. miejsce to taki wykładnik naszych obecnych możliwości. Zawsze tez przyjemnie jest wygrać z Rumunią. Pod względem organizacyjnym na pewno turniej był udany - ocenił Piotr Płoszaj, prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Rugby, który zawody przygotowywał.

Mistrzami Europy niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie została Irlandia. Ubiegłoroczni wicemistrzowie pokonali faworyzowaną Francję w półfinale 24:14, a w finale okazali się lepsi od Hiszpanii w stosunku 24:14. Trójkolorowi, ubiegłoroczni złoci medaliści na kontynencie oraz wicemistrzowie Światowych Igrzysk Młodzieży tym razem poprzestali na brązie, wygrywając w meczu o 3. miejsce z Gruzją 14:10.

Kolejność końcowa ME7 U18: 1.Irlandia; 2.Hiszpania; 3.Francja; 4.Gruzja; 5.Portugalia; 6.Niemcy; 7.Rosja; 8.Belgia; 9.Polska; 10.Rumunia; 11.Litwa; 12.Luksemburg.

Autor: jag. - sport.trojmiasto.pl

KNK7 U18: Olympic Hopes w Brnie KNK7 U18: Powołania na Mistrzostwa Europy