banner

POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA

Menu

SONDA

Kto wygra Rugby Europe Trophy 2017/2018?

Czechy Holandia Mołdawia Polska Portugalia Szwajcaria

Wszystkich głosów 218

8.705.040 liczba odwiedzin od
01.01.2014

1924: Piłka nożna czy rugby?20.05.2016


Eugeniusz Baranowicz, Polska Zbrojna 08.11.1924
 
W dwóch meczach wrześniowych zaprodukowała drużyna rumuńska, złożona w znacznej części z graczów reprezentacyjnych Rumunji n ostatniej Olimpiadzie, w rozgrywkach z reprezentacją Warszawy (gracze Związku Orła Białego i 1-go pułku artylerji przeciwlotniczej), grę w piłkę rugby i jak wynika ze sprawozdań pism sportowych, gra ta nie tylko wzbudziła wielkie zainteresowanie sportosców, lecz nawet wyszła zwycięsko z porównania z uprawianą u nas i szeroko rozpowszechnionym footbalem.

Już te dwa mecze poza dotychczasowemi próbami sporadycznymi lat ubiegłych, wykazały, że ogól sportowców zorjentował się szybko i co do reguły gry i co do jej walorów sportowych, oraz co najważniejsze, co do jej celowości. Nic też dziwnego, że ze strony różnych nowopowstałych klubów sportowych zgłaszają się przedstawiciele o informacje i reguły gry, aby ją wprowadzić i systematycznie uprawiać i że organizacja tej gry szybko posunie się naprzód, skoro tylko uda się wykształcić pewną liczbę instruktorów, bez których organizacja początkowa będzie chromać.

Wypada obecnie wzbudzone zainteresowanie podtrzymać i dla tych sfer, które troszczą się o wychowanie fizyczne i sport propagują, pokrótce nakreślić, dlaczego piłka rugby zagląda i puka narazie nieśmiało do naszych boisk sportowych aby iść śladem w tej mierze St. Zj. Ameryki, Anglji, Francji oraz Rumunji, gdzie piłka rugby cieszy się specjalnym poparciem oficjalnych władz rządowych i wojskowych oraz pełnem uznaniem społeczeństwa i systematycznie wypiera piłkę nożną, która staje się łupem nie tyle sportowców, ile zawodowców footbalowych, widzących w opanowaniu technicznem tej gry środek zarobkowania i utrzymania.

W porównaniu z footbalem rzuca się przedewszystkiem w oczy to,  że gracze w footbal pracują tylko nogami w biegu kopiąc piłkę, podczas gdy górna połowa ciała stosunkowo do wysiłku nóg zachowuje się biernie. Ręce w biegu zgięte w łokciach, nie robią nic, jedynie od czasu do czasu widzimy nieestetyczne, lecz dozwolone, odpychanie gracza od piłki ramieniem z boku.

W grze w piłkę rugby gracze kopią piłkę w biegu, lecz również niosą ją rękami, rzucając w biegu wstecz, aby sąsiedni gracz mógł sytuację wykorzystać, pozatym gracza trzymającego piłkę wolno schwycić i obalić, a wszystkie karne rzuty rozwikłuje tak zwane „zmaganie” polegające na tem, że ośmiu graczy wziąwszy się za ramiona w 3 szeregach, a mianowicie w pierwszym i drugim po trzech, zaś w trzecim dwóch, w pozycji zgiętej pcha 8 graczy przeciwnika, aby piłkę rzuconą między nich zdobyć na swoją stronę.

Z tego wynika że gra rugby nie ćwiczy jednostronnie nóg, lecz w ogóle całe ciało które musi wykonywać tak ważne zginanie w pasie, aby podjąć piłkę, a oprócz tego do mocowania się indywidualnego przy chwycie niosącego piłkę, względnie wykazania zbiorowego wysiłku w „zmaganiu”.

Już to przeciwstawienie technicznej pracy mięśni wykazuje, że gracz w rugby musi być wytrawnym w każdym kierunku lekkoatletą i że wymagania fizyczne od tego gracza są znacznie wyższe aniżeli od gracza w footbal, przyczem i bieg musi być intensywniejszy i, zależnie od okoliczności, szybszy i wytrwałość i siła drużyny większa, a wobec ilości 15 graczów z jednej strony, ustosunkowanie siły pierwszej linji zmagania do dalszej linji biegunów musi być nadzwyczaj wytrawne i zgranie całości wzorowe. 

Najważniejszą rzeczą jednak jest okoliczność, że gra w rugby jest prawdziwie celowa i wyrabia zmysł szybkiej orjentacji. Polega ona bowiem na ciągłym, choćby kilkumetrowem zdobywaniu terenu na połowie boiska przeciwnika i przesuwania się w ciągłej walce i biegu do linji celu z bramką na polu przeciwnika, a do tego musi być technicznie opanowany chwyt piłki w biegu, walka w zmaganiu łączonem, zatrzymywanie przeciwnika i różne sposoby kopania piłki - znacznie więcej zatem, aniżeli akrobatycznie opanowanie piłki tylko nogami w footbalu, połączone ze specjalną techniką celnego i silnego strzału, bez żadnego jednak praktycznego znaczenia gry jako takiej.

Już to pobieżne określenie walorów gry w rugby wskazuje na to, że ta celowa gra, w której chodzi o zdobywanie terenu, jest grą specjalnie dostosowaną do ćwiczenia wojskowego. Zwłaszcza odpowiada ona zasadom nowoczesnego posuwania się w terenie małych oddziałów piechoty w czasie ataku, ze wzajemnem wspomaganiem się grupy zmagania i grupy biegunów, oraz wykorzystania terenu do posuwania się naprzód.

Uprawianie tej gry w oddziałach wojskowych można uważać za połowę wyszkolenia piechura w terenie, a o ile kluby cywilne sportowe grę wprowadzą, będzie to forma prawdziwego przysposobienia sportowców do wyćwiczenia wojskowego.

Wyćwiczenie praktyczne w terenie w kierunku orjentacji i zastosowań taktyki, szczególnie w kierunku wykorzystania niezdecydowanie się przeciwnika i kierunku zaatakowania go z flanki, jest w grze rugby tak wielkie, że Stany Zjedn. Ameryki narówni z Anglją i Francją forytują tę grę w oddziałach wojskowych i dlatego nawet St. Zj. Ameryki Północnej w czasie ostatniej Olimpiady specjalny nacisk położyły na zwycięstwo w grę rugby i pozwoliły zdystansować się w piłce nożnej.

Gra rugby stała się koniecznością we wszystkich państwach opierających służbę wojskową na nowych zasadach wyćwiczenia w terenie, a sportsmeni grający w footbal bez szkody dla swej techniki nożnej, wszyscy bez wyjątku, uprawiają rugby, aby ćwiczyć ogólnie ciało i osiągnąć pełne walory fizyczne prawdziwego lekkoatlety. Wprowadzenie tej gry w oddziałach wojskowych zamiast footbalu jest nakazem chwili.     
 
PPR7: Odwołany turniej w Częstochowie I liga: Mecz o 5 miejsce

NAJBLIŻSZY MECZ

vs
Polska Portugalia

Rugby Europe Trophy
Łódź, 24.03.2018

Informacje dla MEDIÓW

NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Kwalifikacje do WRWSS
Hong Kong, 05.04.2018 - 06.04.2018

Tabela Ekstraligi

  RC Arka Gdynia    
  Budowlani Łódź SA    
  KS Budowlani Lublin
   
  KS Budowlani Łódź    
  RzKS Juvenia Kraków    
  RC Lechia Gdańsk    
  MKS Ogniwo Sopot    
  RC Orkan Sochaczew    
  MKS Pogoń Siedlce    
  RKS Skra Warszawa    

 Wyniki

SONDA

Kto wygra Rugby Europe Trophy 2017/2018?

Czechy 8% Holandia 9% Mołdawia 7% Polska 28% Portugalia 41% Szwajcaria 7%

Wszystkich głosów 218

8.705.040 liczba odwiedzin od
01.01.2014