PNE: Polska v Belgia 11:2119.03.2016

Reprezentacja Polski w rugby po twardym i zaciętym meczu uległa 11:21 Belgii na Stadionie warszawskiej Polonii w swoim przedostatnim meczu Pucharu Narodów Europy sezonu 2014-16. W naszej reprezentacji mieliśmy czterech debiutantów, a szansa na zwycięstwo uciekła nam pięć minut przed końcem meczu.

Konto punktowe w 3 minucie otworzył Nicolas Meeus kopiąc celnie karnego. Goście nie cieszyli się prowadzeniem zbyt długo, pięć minut później również z karnego na 3:3 wyrównał Tomasz Gasik. Po kwadransie gry goście rozegrali szeroko piłkę na III linię młyna, a efektem tej akcji było przyłożenie Baptiste Lescarboura tuż przy bramce, dogodną pozycję wykorzystał Meeus kopiąc podwyższenie na 3:10. Po wznowieniu do ataku ruszyli biało-czerwoni, była szansa na przyłożenie, Pawłowi Dąbrowskiemu zabrakło metr do pola, a gdy byliśmy na jego linii popełniliśmy błąd który pozwolił Belgom na oddalenie niebezpieczeństwa. W 28 minucie z 40 metrów na bramkę minimalnie chybił też Gasik, ta sztuka udała się za to naszym przeciwnikom, kilka minut później Meeus zmienił wynik na 3:13.
Rewelacyjnie otworzyliśmy drugą połowę, z młyna dyktowanego piłkę podniósł Dąbrowski, zagrał do Patryka Reksulaka, który unikając szarży przebiegł prawie pół boiska kończąc rajd przyłożeniem. Z ostrego kąta podwyższenie Gasika trafiło w słupek, ale wynik zmienił się na 8:13. Naszemu kopaczowi nie wyszedł też kop w 52 minucie, za to dziesięć minut później Meeus trafił na 8:16. W 67 minucie Gasik trafił z rzutu karnego na 11:16, a polskiemu zespołowi został niespełna kwadrans na zwycięstwo. Zbyt ofensywne ustawienie spowodowało, że w 76 minucie wykorzystali to Belgowie przełamując naszą obronę, Tom Cocqu przyłożył na 11:21 zapewniając zwycięstwo gościom. Wśród pięciu tysięcy kibiców był m.in. minister sportu, Witold Bańka pogratulował zawodnikom i obiecał wsparcie naszego sportu.

Puchar Narodów Europy: Warszawa, 19.03.2016
Polska v Belgia 11:21 (3:13)
Punkty Polska: Tomasz Gasik 6 (2K), Patryk Reksulak 5 (P).
Punkty Belgia: Nicolas Meeus 11 (pd, 3K), Baptiste Lescarboura 5 (P), Tom Cocqu 5 (P).
Skład Polski: Marcin Wilczuk (72 Daniel Bartkowiak), Grzegorz Janiec (50 Grzegorz Buczek), Sławomir Kaszuba (49 Rafał Witoszyński), Paweł Poniatowski (76 Piotr Karpiński II), Michał Krużycki, Tomasz Hebda, Mateusz Bartoszek, kapitan, Paweł Dąbrowski (50 Michał Mirosz)- Dawid Plichta (50 Jakub Bobruk, debiutant) - Michał Kępa, debiutant - Tomasz Rokicki (63 Krystian Pogorzelski, debiutant), Patryk Reksulak, Tomasz Gasik, Robert Kwiatkowski (72 Piotr Wawrzyńczak, debiutant) - Tomasz Stępień.
Żółte kartki: Sławomir Kaszuba (Polska), Sep Debacker (Belgia).
Sędziowali: Ian Tempest (główny), Greg Macdonald I Wayne Fella (liniowi), Dariusz Reks (techniczny), Mike Hamlin (komisarz).