PNE: Szwecja v Polska 11:2912.09.2015

Reprezentacja Polski w rugby wygrała 29:11 (17:5) ze Szwecją w pierwszym meczu rundy rewanżowej Pucharu Narodów Europy. Zwycięstwo z punktem bonusowym praktycznie zapewniło podopiecznym Marka Płonki utrzymanie w Dywizji 1B. Na Korsangens Rugby Arena w Enkoping w składzie biało-czerwonych pojawiło się czterech debiutantów.

Mecz nie rozpoczął się po myśli Polaków. Szwedzi już w 8 minucie objęli prowadzenie 5:0 po niespodziewanej akcji łącznika ataku, który podał piłkę do nadbiegającego skrzydłowego. Punkty przyłożył kapitan gospodarzy Ian Gowland, ale podwyższenie Tima Johansona było niecelne, tak jak karny kopany kilka minut później. Dopiero akcja w 23 minucie zakończona przez Mateusza Bartoszka i debiutującego w reprezentacji Sebastiana Gruszczyńskiego przyniosła wyrównujące przyłożenie, a po udanym podwyższeniu Dawida Banaszka Polska objęła prowadzenie 7:5. Trzy minuty później Banaszek celnie kopnął z karnego na 10:5. Natomiast w 35 minucie Stanisław Powała-Niedźwiecki zablokował uderzenie gospodarzy, a punkty z tej akcji zdobył Kamil Bobryk. Niezawodny Banaszek podwyższył na 17:5 ustalając wynik pierwszej połowy spotkania.

Po zmianie stron żółtą kartę otrzymał Radosław Rakowski. W czasie gry w osłabieniu Johansson kopną karnego na 17:8. Jeszcze nie zakończyła się jego kara, a boisko z kolejną żółtą kartką opuścił kapitan drużyny Kamil Bobryk. Kolejny karny wykorzystał Johansson, zmniejszając przewagę na 17:11. Na następne punkty czekaliśmy aż do 71 minuty, kiedy akcję rozpoczętą przez Tomasza Gasika zakończył Rakowski (22:11). Cztery minuty później dobrą akcją popisał się Banaszek, który zagrał do Gruszczyńskiego, a akcja zakończyła się na polu punktowym. To przyłożenie dało polskiej reprezentacji punkt bonusowy i zwycięstwo - 29:11 (17:5).

Puchar Narodów Europy: Enkoping, 12.09.2015
Szwecja v Polska 11:29 (5:17)
Punkty Szwecja: Tim Johansson 6 (2K), Ian Gowland 5 (P).
Punkty Polska: Sebastian Gruszczyński 10 (2P), Dawid Banaszek 9 (3pd, K), Kamil Bobryk 5 (P), Radosław Rakowski 5 (P).
Skład Polski: Marcin Wilczuk (Adrian Chróściel), Kamil Bobryk - kapitan (Cyprian Majcher), Radosław Bysewski, Stanisław Powała-Niedźwiecki (Paweł Karpiński II), Paweł Poniatowski - debiutant, Marek Płonka Jr. (Grzegorz Janiec, Grzegorz Buczek), Mateusz Bartoszek, Paweł Dąbrowski - Łukasz Szostek (Dawid Plichta - debiutant) - Dawid Banaszek - Tomasz Rokicki (Sebastian Gruszczyński - debiutant), Marek Grabowski - debiutant (Rafał Szrejber), Tomasz Gasik, Radosław Rakowski - Patryk Reksulak.
Żółte kartki: Radosław Rakowski, Kamil Bobryk.