Puchar 6 Narodów dla Anglii01.11.2020

Tegoroczny Puchar Sześciu Narodów przyniósł rozstrzygnięcie dopiero w ostatniej kolejce spotkań, podnieść trofeum szykowali się Anglicy, Francuzi i Irlandczycy, sztuka ta udała się rugbistom Czerwonej Róży.

Napięcie w kolejnych meczach rosło jak w thrillerze. Tylko pierwszy mecz nie miał wpływu na kolejność medalistów, Alun Wyn Jones ustanawiał za to rekord w ilości rozegranych testów, których ma już teraz 149, niestety Walia przegrała w Llanelli 10:14. Anglicy mieli w Rzymie proste zadanie, pokonać Włochów zdobywając punkt bonusowy za cztery przyłożenia. Gospodarze dzielnie stawali na Stadionie Olimpijskim, po pierwszej połowie Anglicy mieli więc na koncie tylko jedno przyłożenie. W przerwie Eddie Jones przeprowadził odpowiednią rozmowę, zaraz po wznowieniu przyłożył Ben Youngs, a w 50 minucie Jamie George, założenie udało się zrealizować dopiero w 66 kiedy Tom Curry zdobył bonusowa przyłożenie. Anglia wygrała 34:5 z bonusem i pozostało jej tylko czekać na mecz Francji z Irlandią. Francuzom była potrzebna wygrana z bonusem i przewagą 31 punktów, Irlandii wystarczyło zwycięstwo z bonusem lub 7 punktami bez bonusu. Irlandczykom nie udało się pokonać Francuzów, przegrali 27:35 ostatnie przyłożenie zdobywając w 80 minucie. Na pewno nie pomogło karne przyłożenie w 29 minucie zmieniające wynik z 10:7 na 10:14, od tego momentu Koniczynki już nie wyszły na prowadzenie, a w 51 minucie przegrywały już 13:28. Jeszcze ciekawostka, filar Irlandii, Cian Healy rozegrał setne spotkanie. Tak więc Puchar 6 Narodów zdobyli Anglicy, srebrne medale Francuzi, a brązowe Irlandczycy.

31.10.2020, Parc y Scarlets, Pemberton, Llanelli
Walia v Szkocja  10:14 (7:6)

31.10.2020, Stadio Olimpico, Rzym
Włochy v Anglia  5:34 (5:10)

31.10.2020, Stade de France, Saint-Denis, Paryż
Francja v Irlandia  35:27 (17:13)

Kolejność końcowa: 1. Anglia - 5 meczów (+44), 18 pkt.; 2. Francja - 5 meczów (+21), 18 pkt.; 3. Irlandia - 5 meczów (+30), 14 pkt.; 4. Szkocja - 5 meczów (+18), 14 pkt.; 5. Walia - 5 meczów, 8 pkt.; 6. Włochy - 5 meczów, 0 pkt.