RET: Czechy v Polska 19:1428.10.2017

W pierwszym meczu sezonu 2017-18 Rugby Europe Trophy reprezentacja Polski nieoczekiwanie przegrała w Pradze z Czechami 14:19. Debiuty w reprezentacji zaliczyło pięciu zawodników.

Przez większość pierwszej połowy gra toczyła się na środku boiska, a punkty padały tylko z rzutów karnych. W 4 i 23 minucie na bramkę celnie kopał Petr Čížek, a w 11 Rafał Janeczko. Polacy przebudzili się na dziesięć minut przed końcem pierwszej odsłony, zdecydowali się rozegrać dwa rzuty karne, które można było zamienić na punkty, mieli też dwie akcje punktowe gdzie niewiele brakowało do zdobycia przyłożeń. Mimo przewagi w końcówce wynik się nie zmienił i do szatni biało-czerwoni zeszli przy prowadzeniu Czechów 6:3.

Na początku drugiej połowy zobaczyliśmy w końcu pierwsze przyłożenie, po młynie w 44 minucie Jakub Bobruk zagrał w atak na zamkniętą, a wchodzący obrońca Przemysław Rajewski zameldował się na polu punktowym zmieniając wynik na 6:8. Jędrzej Nowicki chybił z podwyższenia, ale po raz pierwszy Polacy objęli prowadzenie w tym spotkaniu. Po wznowieniu przez kilka minut nasz zespół musiał powstrzymywać gospodarzy, którzy zepchnęli biało-czerwonych do obrony. Skutkiem były dwa rzuty karne z których drugi w 49 minucie Čížek zamienił na trzy punkty odzyskując prowadzenie 9:8 dla Czeskiego zespołu. Po kilku minutach z karnego na 9:11 trafił również Nowicki i biało-czerwoni objęci prowadzenie. Następny ruch należał do Czechów, w 58 minucie, po serii przegrupowań na linii pola punktowego gości zagrali szeroko w atak i przyłożenie na 14:11 zdobył Jan Kučera, a Čížek chybił z podwyższenia. Szansa na zmianę wyniku mieliśmy trzy minuty później, Daniel Gdula kopnął piłkę po ziemi na pole punktowe i zdobył by przyłożenie gdyby pole miało 8 metrów szerokości, ale niestety miało minimalne 5. Bardziej skuteczni byli gospodarze, w 69 minucie przez obronę przebił się Vojtěch Havel, czeski kapitan przyłożył na 19:11, a Čížek ponownie chybił z podwyższenia. Wynik spotkania na 19:14 ustalił na pięć minut przed końcem meczu Nowicki kopiąc karnego.

Z Pragi wywieźliśmy zaledwie jeden punkt bonusowy, defensywny zamiast 4 lub 5, których należało się spodziewać po meczu z beniaminkiem. Z drugiej strony eksperymentalny skład biało-czerwonych nie był wcale w tym spotkaniu gorszy, po prostu zabrakło trochę szczęścia i kilku metrów pola punktowego...

Rugby Europe Trophy: Praga, 28.10.2017
Czechy v Polska 19:14 (6:3)
Punkty Czechy: Petr Čížek 9 (3K) Jan Kučera 5 (P), Vojtěch Havel 5 (P).
Punkty Polska: Jędrzej Nowicki 6 (2K), Przemysław Rajewski 5 (P), Rafał Janeczko 3 (K).
Skład Polski: Marcin Wilczuk (54 Sebastian Kacprzak), Adrian Ignaczak (54 Adrian Chróściel), Sebastian Kostałkowski (63 Robizon Klberashwili- debiutant), Wojciech Król, Dawid Dybowski- debiutant (49 Paweł Poniatowski), Marek Mirosz (41 Piotr Wiśniewski), Stanisław Powała-Niedźwiecki, Piotr Zeszutek- kapitan - Rafał Janeczko (41 Jakub Bobruk) - Jędrzej Nowicki- debiutant - Tomasz Rokicki (41 Daniel Gdula), Grzegorz Szczepański, Kevin Bracik, Szymon Sirocki (63 Jakub Kamiński- debiutant) - Przemysław Rajewski- debiutant.

Sędziowie: Vlad Iordachescu - główny; Radu Petrescu, Alexandru Ionescu - liniowi (wszyscy Rumunia). Komisarz: Dennis Jones (Walia).
Sztab szkoleniowy reprezentacji: Stanisław Więciorek (trener), Dariusz Komisarczuk (trener asystent), Tomasz Grodecki (trener przygotowania fizycznego), Bartosz Chudzik (lekarz), Anna Słomińska (fizjoterapeutka), Maciej Brażuk (menadżer), Grzegorz Witczak (kierownik).

I liga - Runda I - Kolejka II PPR7: IV turniej w Krakowie