U20: Nowa Zelandia po raz szósty20.06.2017

Nowa Zelandia po raz szósty w historii zdobyła Mistrzostwo Świata U20. Baby Blacks rozbili w finale Anglików 64:17. Trzecie miejsce wywalczyli młodzi rugbiści Springboks.

Anglicy zdobywali Mistrzostwo Świata w 2013, 2014 oraz 2016 roku. Obok RPA są jedyną drużyną, która potrafiła przerwać wieloletnią dominację Nowej Zelandii. Tym razem jednak młodzi rugbiści spod znaku Róży nie byli w stanie przeciwstawić się swoim rówieśnikom z antypodów. Baby Blacks do przerwy prowadzili już 40:7, a druga połowa finałowego starcia okazała się już tylko formalnością.

Absolutną gwiazdą zespołu Nowej Zelandii był młynarz Asafo Aumua. Rugbista, który już we wcześniejszych spotkaniach zwrócił na siebie uwagę, w finale zdobył trzy przyłożenia, co na tej pozycji jest ogromną rzadkością. Aumua jest jednak wyjątkowo dynamiczny i szybki, co pozwala mu być wszędzie tam na placu gry, gdzie na ogół widzimy graczy trzeciej linii lub środkowych ataku.

W meczu o brąz RPA pokonała Francję 37:15. Co ciekawe, piąte miejsce powędrowało do Szkotów, którzy pomścili przegraną swojego zespołu seniorskiego w ćwierćfinale Pucharu Świata 2015 i odprawili Australię 24:17. Walijczycy wydarli siódme miejsce fantastycznym Włochom, wygrywając 25:24. W starciu o 9. miejsce Irlandia 24:18 odprawiła gospodarzy mistrzostw - Gruzję, a w walce o utrzymanie Argentyna 53:42 pokonała Samoa.