POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Wizyta delegacji PZR we Francji16.01.2018

 
Z Francji wróciła delegacja Polskiego Związku Rugby, która spotkała się z przedstawicielami klubów w których grają reprezentanci Polski. 
 
Od czasu meczu z Czechami, kiedy trener reprezentacji miał do dyspozycji z zawodników grających we Francji tylko Jędrzeja Nowickiego, rozpoczęto rozmowy z klubami francuskimi aby nasi gracze bez przeszkód mogli zagrać się w składzie meczu z Mołdawią. Oprócz rozmów z władzami klubów, rozpoczęto równolegle planowanie wyjazdu do Francji aby spotkać się z przedstawicielami każdego z klubów, w którym grają nasi reprezentanci. 
 
Zdecydowano że w skład delegacji wejdą: Dariusz Olszewski, Grzegorz Kacała i Krzysztof Czajka. Program wyjazdu ułożono tak aby w ciągu trzech dni odwiedzić pięć klubów, a co za tym idzie maksymalnie wykorzystać czas na miejscu. 
Podczas rozmów poruszano kwestie obecności zawodników na zgrupowaniach reprezentacji. Odwiedzono kluby: Saint Medard (Mateusz Bartoszek, Radosław Bysewski), CS Vienne (Kamil Bobryk), FCSR Rumilly (Grzegorz Janiec), Macon Rugby (Aleksander Nowicki) i Le Creusot Bourgogne (Jędrzej Nowicki). Wszystkie zadeklarowały gotowość zwolnienia zawodników na dwa z trzech wiosennych spotkań. 
 
Dodać trzeba, że podczas ustalania terminarza meczów reprezentacji nie były znane terminy kolejek w ligach francuskich. Jest to duży problem, nie tylko PZRugby, ale też innych federacji narodowych. Temat ten był poruszany w rozmowach z przedstawicielami Rugby Europe, która w maju 2017 wyznaczyła oficjalne terminy w listopadzie i od połowy lutego do marca. W tych rozgrywkach udało się wynegocjować terminy meczów, poza oficjalnymi okienkami, z Czechami i Portugalią.
 
Drugą ważną kwestią poruszaną przez naszą delegację była możliwość wysyłania zawodników grup młodzieżowych do klubów, w których grają nasi reprezentanci. Wyjazdy miałby być kilkutygodniowe aby zawodnicy mogli zobaczyć czy zaaklimatyzują się w danym klubie i czy poradzą sobie w nowym otoczeniu, nie tylko ze sportowego punktu widzenia. Dlatego tak ważne jest to żeby były to kluby gdzie obecni są nasi reprezentanci, aby zawodnik miał na miejscu osobę która byłaby mu w stanie pomóc i wprowadzić w struktury klubu. Zarząd Polskiego Związku Rugby zdaje sobie sprawę z tego że pod względem sportowym część zawodników jest już gotowa na grę za granicą jednak mogą mieć problemy pozasportowe. Takie wyjazdy miałby im pomóc zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. 
Jedną z kwestii poruszanych w rozmowach była tez współpraca dotycząca zawodników z polskimi zawodnikami od lat grającymi we Francji. Jest to jeden z elementów pozyskiwania graczy do kadry (poza zawodnikami z Wysp Brytyjskich). 
 
W trakcie dwustronnych rozmów, prezesi klubów podkreślali, że doceniają przyjazd przedstawicieli Związku oraz to że była to pierwsza tego typu wizyta. W marcu planowane są spotkania z przedstawicielami części klubów w Polsce podczas Mistrzostw Europy U18 oraz meczu z Portugalią. 
 
U18: Konsultacja w Gdańsku KNK7: Konsultacje Gdańsk, powołania Brisbane
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Portugalia Polska

Rugby Europe Trophy
Lisbona, 16.02.2019

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Grupa Mistrzowska    
1 Budowlani Łódź SA 10 41
2 MKS Pogoń Siedlce 10 39
3 MKS Ogniwo Sopot 10 34
4 RC Lechia Gdańsk 10 20
5 RC Orkan Sochaczew 10 9
6 KS Budowlani Lublin 10 6
  Grupa Trophy    
1 OKS Skra Warszawa 6 20
2 RzKS Juvenia Kraków 6 16
3 RC Arka Gdynia 6 14
4 KS Budowlani Łódź 6 11