10 meczów Wszechczasów04.09.2020

World Rugby przedstawił dziesięć najbardziej nieprawdopodobnych zwycięstw, które miały miejsce w międzynarodowych spotkaniach Rugby XV i Rugby 7 w historii.

Mówi się, że rugby to gra składająca się z dwóch połówek, to frazes, ale brzmi prawdziwie gdy spojrzeć na  poniższy wybór międzynarodowych spotkań w Rugby XV i Rugby 7. Od Tonga i Chile, które prowadziły 28:0 i 27:0 po mecz Irlandii z Nową Zelandią, który Koniczynki prowadziły 19:0, przyjrzyjmy się niesamowitym spotkaniom mężczyzn i kobiet w obu odmianach rugby.

19.06.2010: Fiji v Tonga 41:38, Puchar Narodów Pacyfiku
Po dwóch minutach meczu na Apia Park drużyna Tonga zdobyła pierwsze przyłożenie w meczu z Fiji, a po 25 minutach prowadziła 28:0, cztery przyłożenia, wszystkie podwyższone. Przed przerwą Fiji nieco zmniejszyło przewagę, ale i tak obie drużyny zeszły do szatni przy wyniku 31:10. Tak jak do Tonga należał początek, tak końcowe 25 minut zdominowało Fiji, trzy podwyższone przyłożenia dało im niewielkie zwycięstwo 41:38.

04.02.2017: Anglia  v Francja 26:13, Sześć Narodów Kobiet
Pierwsza połowa meczu w Londynie przyniosła Francuzkom prowadzenie 13:0 i zanosiło się, że powtórzą one swoje zwycięstwo z 1999 roku kiedy wygrały z Angielkami 19:0. Po zmianie stron punktowały tylko gospodynie doprowadzając do zwycięstwa 26:13.

24.11.2013: Irlandia v Nowa Zelandia 22:24, test mecz
Irlandia nigdy nie pokonała All Blacks, kilkakrotnie była blisko zwycięstwa, ale nigdy tak blisko jak tego zimowego dnia na Aviva Stadium. Gospodarze wywalczyli prowadzenie 19: 0, przykładali Conor Murray, Rory Best i Rob Kearney, a Johnny Sexton podwyższył pierwsze dwie piątki. All Blacks zdobyli przyłożenie, ale po karnym Sextona gospodarze prowadzili 22:7. Goście ruszyli do odrabiania strat i w 64 minucie było 22:17, ale kolejne punkty nie padały. Sześć minut przed końcem Sexton nie wykorzystał rzutu karnego co zmobilizowało All Blacks, Ryan Crotty zdobył przyłożenie na 22:22, Aaron Cruden kopiąc podwyższenie  zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

29.05.2011: Południowa Afryka v Australia 36:35, Edinburgh Sevens
W finale World Rugby Sevens Series w Edynburgu Australia prowadziła do przerwy ze Springboks 21:7, a po przerwie jeszcze 28:7. Południowa Afryka zmniejszyła przewagę na 28:19, ale Australia odpowiedziała przyłożeniem na 35:19. W kocówce dwa razy przyłożył Steven Hunt, a decydujące o zwycięstwie punkty zdobył S'bura Sithole do niesamowitym biegu przez australijską obronę.

31.10.1999: Francja v Nowa Zelandia 43:31, półfinał RWC
Kto obstawił tego dnia zwycięstwo Francji przewagą 10 punktów zarobił duże pieniądze, wynik meczu półfinałowego mógł być przecież tylko jeden. Do przerwy All Blacks prowadzili 17:10 po przyłożeniu Jonah Lomu i 12 punktach zdobytych z kopów, a Andrew Mehrtens. Po zmianie stron Lomu zdobył drugie przyłożenie, a Mehrtens podwyższył je na 24:10. Wtedy zaczął się drugi mecz, którego głównym bohaterem był kopiący na bramkę Christophe Lamaison, który w tym spotkaniu zdobył 28 punktów, ale to przyłożenia Christophe Dominici, Richarda Dourthe i Philippe Bernat-Salles pokazały wielkość Francji. Z wyniku 24:10 zrobiło się 24:43, a przyłożenie Jeffa Wilsona i podwyższenie Mehrtens na 31:43 już nic nie zmieniło.

03.06.2017: Irlandia v Japonia 24:22, test kobiet
Irlandia po  dwóch przyłożeniach i podwyższeniu prowadziła w Dublinie 12:0, ale Japonia po serii czterech przyłożeń w tym tylko jednego podwyższonego objęła imponujące prowadzenie 12:22 na 10 minut przed końcem spotkania. Jednak w końcówce przyłożenia Hannah Tyrrell i Claire Molloy doprowadziły do  remisu, a podwyższenie zapewniło zwycięstwo Irlandii.

11.04.1999: Walia v Anglia 32:31, Pięć Narodów
Anglia starała się wygrać ostatni Wielki Szlem Pięciu Narodów w ostatnim meczu rozgrywek (rok później dołączyły  Włochy i zrobiło się Sześć Narodów). Anglia zdobyła w pierwszej połowie trzy przyłożenia dzięki Danowi Lugerowi, Steve Hanleyowi i Richardowi Hillowi, a Johnny Wilkinson dodał dwa podwyższenia i dwa rzuty karne, ale Neil Jenkins trafiając z sześciu karnych doprowadził do wyniku 25:18. Po przyłożeniu Shane'a Howartha i podwyższeniu Jenkinsa na początku drugiej był remis 25:25. Dominacja Anglii przyniosła dwa karne Wilkinsona i prowadzenie 31:25, do Wielkiego Szlema było blisko. Przed końcem meczu Scott Gibbs przebił się przez angielską obronę, a Jenkins podwyższeniem zapewnił zwycięstwo 31:32. Anglia nie tylko nie zdobyła Wielkiego Szlema i Potrójnej Korony, ale zajęła drugie miejsce za Szkocją.

06.10.2018: Argentyna v Australia 34:45, Rugby Championship
Argentyna już w piątej minucie prowadziła w meczu z Australią, a po pierwszej połowie wygrywała 31:7. Jednak po zmianie stron w ciągu 13 minut Wallabies zdobyli trzy podwyższone przyłożenie zmieniając wynik na 31:7. Wprawdzie Santiago Gonzalez Iglesias kopnął karnego zwiększając przewagę gospodarzy do sześciu punktów, ale David Pocock i Haylett-Petty w ostatnim kwadransie zdobyli przyłożenia, a niezawodny Bernard Foley dorzucił punkty z podwyższeń i karnego.

25.08.2007: Chile v Urugwaj 34:35, Mistrzostwa Ameryki Południowej
Chilijskie Kondory po pierwszej połowie prowadziły 27:0 w meczu z Urugwajem na stadionie w Santiago. Po zmianie stron rywale zaczęli odrabiać, ale i tak na minutę przed końcem meczu Chile prowadziło 34:28. Ostatnia akcja Los Teros zakończyła się przyłożeniem, a Emiliano Caffera kopiąc podwyższenie zapewnił zwycięstwo dla Urugwaju.

10.07.2019: USA v Kanada 20:18, Women’s Super Series
Kanada prowadziła 15:3 w meczu z USA, a na przerwę schodziła z dziesięcioma punktami przewagi przy wyniku 18:8. Pomiędzy 62, a 72 minutą Alev Kelter przyłożyła i podwyższyła własną piątkę, a Kris Thomas dołożyła drugie przyłożenie dając USA niezapomniane zwycięstwo.