POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

150 lat Rugby w Edynburgu23.09.2022


Edynburg obchodzi 150-lecie powstania Edinburgh Accies, pierwszej drużyny w stolicy Szkocji. Warto przeczytać jak ludzie, którzy kochają ten sport podchodzą do jubileuszu, do własnej historii, ile wkładają w to serca i ile czasu zajęły im przygotowania tego święta…


Świętuj 150 lat rugby w stolicy Szkocji
Aby upamiętnić 150 rocznicę istnienia klubu, Edinburgh Rugby zaprezentowało obszerny projekt historyczny, w którym wyszczególniono pełną listę kapitanów klubu wraz z każdym zawodnikiem, który nosił zamek na piersi (logo klubu to zamek w Edynburgu i rok 1872 - przyp. JW) przez cały okres istnienia profesjonalnego klubu.
W projekcie obejmującym ponad 1300 graczy – od pierwszego EM Bannermana z Edinburgh Accies w 1872 roku do najnowszych debiutantów, takich jak Sam Skinner (z 2022 roku) – klub może teraz świętować swoją rozległą historię, jednocześnie odwzorowując ewolucję rugby w stolicy Szkocji.
Z czasem klub ujawni również pełną listę reprezentantów kraju oraz Lwów Brytyjskich i Irlandzkich, przedstawiając jednocześnie pełny harmonogram ewolucji klubu od ery rozgrywek pomiędzy dystryktami do początku nowej ery profesjonalnego rugby na DAM Health Stadium.

Historia Projektu
Począwszy od 2020 roku, zespół ds. marketingu i komunikacji klubu „wyruszył w podróż”, aby odnaleźć i zapisać każdego zawodnika i mecz od inauguracyjnych derbów międzymiastowych w 1872 roku, przeciwko Glasgow Warriors (wtedy Glasgow District) w Burnbank – pierwszym tego rodzaju meczu w światowym rugby.
Opierając się na gazetach, relacjach z meczów, historycznych programach i wsparciu guru statystyk rugby, Stuarta Farmera, zespół ds. marketingu i komunikacji klubu pracował nad każdą dekadą rugby w stolicy Szkocji.
Około 1300 graczy później, Edinburgh Rugby może teraz nakreślić ewolucję klubu od jego inauguracji jako selekcji, która co roku mierzyła się ze swoimi szkockimi rywalami do profesjonalnego klubu grającego w kraju, w Europie i Południowej Afryce, który znamy dziś. Klub ujawnia teraz ten projekt po dwóch latach pracy za kulisami, aby uczcić swój 150 sezon.

Start z legendami
Aby odsłonić projekt – nad którym zespół ds. marketingu i komunikacji Edynburga pracował za kulisami w tajemnicy przez dwa lata – klub zaprosił wiele żywych legend na specjalny dzień dla mediów w BT Murrayfield, aby ogłosić swoich kapitanów sezonu 2022/2023 - Granta Gilchrista i Jamiego Ritchiego.
Byli kapitanowie Edynburga, gracze ze Szkocji i British & Irish Lions, Finlay Calder, Gavin Hastings, Andy Irvine i John Douglas (najstarszy żyjący kapitan klubu) jako pierwsi zobaczyli wyniki pracy zespołu, gdy otrzymali kartę gracza i zestawienie rozegranych meczów od debiutu, a w przypadku Douglasa, jego pierwszego meczu jako kapitana w 1970 roku.

Jeszcze przed nami...
Dzisiejsza premiera (artykuł ukazał się 22.09.2022 - przyp. JW.) to dopiero początek pełnego sezonu obchodów 150-lecia.
W miarę jak edinburghrugby.org powraca do pełnej funkcjonalności, strona internetowa klubu będzie aktualizowana o regularne funkcje „epoki”, a także szczegółowe informacje na temat mnóstwa legend, które nosiły zamek na piersi.
Oprócz treści redakcyjnych kibice mogą również spodziewać się materiałów wideo i wywiadów z zawodnikami z Edynburga, którzy odegrali kluczową rolę w przyniesieniu sukcesu dystryktowi i klubowi zawodowemu.
Będzie to towarzyszyć naszej kampanii 1872 Cup, która zostanie przesunięta do finału w grudniu 2022 - w 150 rocznicę tego wydarzenia.

Przedstawiamy Kapitanów Edynburga
Kiedy Jamie Ritchie został ogłoszony współkapitanem klubu obok Granta Gilchrista na początku tego miesiąca, stał się 84 zawodnikiem, który poprowadził drużynę ze stolicy jako kapitan.
Od Francisa Moncreiffa – pierwszego kapitana dystryktu Edynburga w 1872 roku – i Scotta Hastingsa, pierwszego w historii kapitana klubu w sezonie 1996/1997, po dzisiejszych współkapitanów Ritchiego i Gilchrista – jesteśmy w stanie przedstawić pełną listę zawodników, którzy byli kapitanami Edynburga w epoce amatorskiej i zawodowej.

Reprezentowanie Stolicy: Nasza pełna lista graczy
Po dwóch latach, identyfikacji, badań i kategoryzowania przedstawiamy pełną listę graczy, którzy reprezentowali Edynburg w jego 150-letnim istnieniu.
Od pierwszego EM Bannermana z Edinburgh Accies (w meczu z Glasgow District w 1872 roku) do najnowszych debiutantów, takich jak Sam Skinner (w meczu z Dragons RFC w 2022 roku), ponad 1300 graczy nosiło logo klubu z zamkiem na swojej piersi.

Pełna lista kapitanów i zawodników dostępna dla zainteresowanych na stronie źródłowej.

Źródło: edinburghrugby.org

Weekend z rugby 24-25.09.2022 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej PZR za 2021
Tabela Ekstraligi
01 Master Pharm Rugby Łódź 4 17
02 Up Fitness Skra Warszawa 4 16
03 Edach Budowlani Lublin 4 16
04 MKS Ogniwo Sopot 4 15
05 RC Lechia Gdańsk 4 15
06 RC Orkan Sochaczew 4 13
07 RC Arka Gdynia 4 5
08 RzKS Juvenia Kraków 4 1
09 Awenta Pogoń Siedlce 4 0
10 KS Posnania Poznań 4 0