POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

1926: Rugby u nas i zagranicą05.02.2019

 
Rugby u nas i zagranicą. Kolosalne znaczenie rugby w Anglji. Gorączkowa praca w Ł.K.S-ie.
 
And. Z., Kurjer Łódzki 08.05.1926
 
Nie tak dawno jeszcze słowo „rugby” było dla wielu, wielu obywateli naszego grodu - słowem, które nic nie oznaczało. Ostatnie jednak tygodnie, głównie za sprawą ŁKS-u, który zawsze dbał o racjonalny i wszechstronny rozwój wychowania fizycznego - czego dowodem jest powstanie różnych sekcyj - a także i prasy łódzkiej - „Echo Wieczorne” pierwsze tę kwestię poruszyło - zaczyna „rugby” być terminem o konkretnym znaczeniu.
 
Wiemy już teraz, że to gra zbliżona do piłki nożnej - ale mająca cały szereg swoich specyficznych cech, jak liczbę 15 graczy, możliwość łapania ręcznego i kopanie piłki, „plakowanie” (t.j. chwytanie przeciwnika za pas lub nogi w razie trzymania przez niego piłki), „zmaganie” t.zn. wzajemne drużynowe przepychanie się i t.p. - Lecz wiedza o tem to jeszcze mało - to dopiero wstęp do rozwoju danego sportu. A poziom naszego „rugbiarstwa” zaiste co do liczby i klasy bardzo, bardzo słaby. Mamy senjora polskiego rugby w Warszawie klub „Orła Białego” - założony w 1921 r. przez grupę Francuzów, a obecnie bardzo dobrze się rozwijający - mamy drużyny Wyższej Szkoły Sanitarnej, Szkoły Podchorążych - „Varsovit” - ot i wszystko w stolicy. Po zatem jedynie Poznań, a obecnie i Łódź - dzięki, jak wyżej wspomniano, poparciu ŁKS i pracy p. Sobocińskiego - przystępują do organizowania pełnych drużyn rugby. Brak rywalizacji, brak odpowiednich placów, brak zawodowych trenerów - oto
Przyczyny wstrzymujące żywszy rozwój tego nad wyraz zdrowego sportu, sportu który kształci silnych, zdecydowanych, nieustępliwych ludzi.
 
Co prawda po za granicami Polski nie jest lepiej: Austrja, Niemcy, Czechy, Holandja - dopiero debiutują, dopiero stawiają pierwsze kroki.
Siedzibą rugby jest Anglja i jej kolonje, oraz Ameryka Pólnocna i Francja. W tych krajach publiczność można to śmiało powiedzieć, entuzjazmuje się rugby, tak jak u nas zapala piłka nożna.
 
W Anglji - której studencka osada w rugby stała się „matką chrzestną” tego sportu zajmuje nasza gra wybitne miejsce. „Football rugby” - jak go tam w odróżnieniu do nożnej piłki - „footbal association” nazywają - jest grą specjalnie polecona przez ministerstwa: oświecenia i wojska i obejmuje wszelkie kręgi społeczne. Podczas gdy piłka nożna jest szczególnie rozpowszechniona wśród warstw robotniczych - tem tłumaczy się zdobywanie mistrzostwa przez kluby miast fabrycznych Cardiff’u, Manchester’u i t.p. - rugby jest uprawiana przez wszystkich zarówno przez strefy pracujące, jak i plutokrację, uczniów jak i żołnierzy. Rzecz prosta odbywają się liczne rozgrywki, z których największą popularnością cieszą się walki o puhar królestwa Brytyjskiego między: Walją, Irlandją, Szkocją i Anglją oraz turniej „6 narodów”, w którym biorą udział prócz wyżej wymienionych jeszcze Francja i Belgia.
 
Po za granicami Brytanji krzewi się rugby w Australji, Kanadzie, szczególną jednak sławą cieszy się drużyna „All Black” (Wszyscy czarni) z Nowej Zelandii. Ci wspaniali atleci nie mogli znaleźć w Europie (byli tu w 1925 r.) godnych rywali i dzierżą w swych rękach nieoficjalne mistrzostwo świata.
 
Francja ma szczególnie dobrych rugbistów na Południu: Bordeaux, Perpiguam, Carcassome, Touluza - oto centra francuskiej „klasy”. Mecze rugby cieszą się tutaj olbrzymim powodzeniem i grane są z wielkim temperamentem. Tegoroczny sezon nie był dla międzynarodowych występów Francji szczęśliwy: w walce „6 narodów” odpadła od pierwszego match’u. - Zdaje się, że w ogóle w tej dziedzinie francuski sport przeżywa pewien kryzys.
Od Francji przeszło rugby do Rumunji gzie jest bardzo intensywnie uprawiane. Jedna ze studenckich drużyn rumuńskich pobiła naszego mistrza „Orła Białego” dość znacznie w 1924 r. - i dała nam możność poznania klasy tamtejszych drużyn.
 
O rozwoju rugby w Ameryce Północnej niechaj świadczą cyfry: kluby liczą do 4 miljonów członków - podczas gdy np. piłka nożna ma tylko 84.000 zwolenników! Jankesi grają nadzwyczaj „mocno” i „twardo” - tak że mecze kończyły się nieraz poważnemi wypadkami. Ostatnio specjalne przepisy uregulowały te wybryki - rugby amerykańskie ucywilizowało się znacznie.
 
Z tego krótkiego szkicu widać wiele jeszcze, że ta dziedzina sportu wymaga u nas pracy i zamiłowania, by upodobnić się w choć słabej mierze z zagranicą.
 
A praca ta warta zachodu w tabeli wartości sportów dla organizmu, wydanej przez angielskie ministerstwo oświaty, rugby figuruje na pierwszym miejscu. Rzecz godna zastanowienia dla naszych pedagogów, uczonych, instruktorów wychowania fizycznego.
 
WRWSS: Sydney 7's KNK7: Powołania na III konsultację do Gdańska - Aktualizacja
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
  Master Pharm Łódź    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  RzKS Juvenia Kraków    
  OKS Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  RC Orkan Sochaczew    
  Edach Budowlani Lublin    
  RC Arka Gdynia    
  RK Sparta Jarocin