Australijczycy najlepsi w Rugby Na Wózkach19.10.2022

Australia pokonała USA 58-55 w finale 8 Mistrzostw Świata w Rugby na Wózkach (Wheelchair Rugby World Championship), które rozegrano w dniach  10-16 października 2022 w Vejle (Dania).

W turnieju finałowym wzięło udział 12 reprezentacji, które w eliminacjach zostały podzielone na dwie grupy po 6 zespołów, po eliminacjach po 4 najlepsze drużyny z grup awansowały do ćwierćfinałów o miejsca 1-8, pozostałe drużyny grały o miejsca 9-12. W finale Australia pokonała 58:55 USA zdobywają swój drugi tytuł mistrzowski w historii, dla amerykanów był to z kolei ósmy medal. Reprezentant Australii Ryley Batt został wybrany MPV imprezy i z wynikiem 231 przyłożeń został najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju. Trzecie miejsce zdobyła Japonia wygrywając z Danią 61:57, przed imprezą to właśnie Japończycy byli na czele rankingu World Wheelchair Rugby, USA miało trzecie miejsce, a Australia czwarte.

Grupa A: 1.Francja; 2.USA; 3.Wielka Brytania; 4.Nowa Zelandia; 5.Niemcy; 6.Szwajcaria.
Grupa B: 1.Japonia; 2.Australia; 3.Kanada; 4.Dania; 5.Kolumbia; 6.Bracylia.

Ćwierćfinały: Australia v Wielka Brytania 54:45; Francja v Dania 53:55; USA v Kanada 53:51; Japonia v Nowa Zelandia 58:38
Półfinały: Australia v Dania 56:55; USA v Japonia 57:52
Finał o XI miejsce: Szwajcaria v Brazylia 44:48
Finał o IX miejsce: Kolumbia v Niemcy 54:49
Finał o VII miejsce: Wielka Brytania v Nowa Zelandia 52:49
Finał o V miejsce: Francja v Kanada 48:60
Finał o III miejsce: Dania v Japonia 57:61
Finał o I miejsce: Australia v USA 58:55.

Klasyfikacja: 01) Australia; 02) USA; 03) Japonia; 04) Dania; 06) Francja; 07) Wielka Brytania; 08) Nowa Zelandia; 09) Kolumbia; 10) Niemcy; 11) Brazylia; 12) Szwajcaria.

Zdjęcia: 2022 Wheelchair Rugby World Championship

SLRT: Finał dwóch województw TDiM 07: Turniej w Lublinie