POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Bosonodzy rugbiści z Fiji03.07.2020


W pierwszej połowie XX wieku zdecydowana większość rugbistów na Fiji grała boso, w każdym razie spośród rdzennej ludności. Faktem jest, że na początku miejscowe kluby rugby były podzielone na te z lokalnymi zawodnikami oraz na te z zawodnikami zagranicznymi. Te drugie składały się z pracowników firm zagranicznych i kolonistów, głównie Brytyjczyków. Zawodnicy z klubów „zagranicznych” z reguły trenowali i grali w butach, ale tubylcy z klubów miejscowych grali boso. Powody były dwa, po pierwsze, w przeciwieństwie do Europejczyków, Fiji w tamtych czasach nie używali butów w życiu codziennym, a po drugie, ważniejsze, po prostu nie mieli na nie pieniędzy.
 
Jeżeli nie wie się o podziale na „lokalnych” i „obcokrajowców”, może być zaskakujące, że All Blacks zagrali mecz z Fiji już w 1913 roku, ale drużyna narodowa Fiji, składająca się z rdzennej ludności rekrutowana z pięciu lokalnych klubów, zaczyna historię swojej reprezentacji od wyjazdowego meczu z Samoa w 1924 roku.
 
Pierwszy oficjalny mecz reprezentacja Fiji rozegrała przeciwko Manu Samoa 18 sierpnia 1924 w Apia Park i zagrali ten mecz boso. O godzinie 7.00 rano oba zespoły spotkały się na trawniku w stolicy Samoa, na trawniku bo stadion jako taki nie został jeszcze zbudowany. Apia Park w tym czasie był parkiem w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu. Zawodnicy nie mogli znaleźć płaskiego obszaru bez krzaków i drzew, z konieczności musieli więc zagrać na „boisku” z palmą rosnącą mniej więcej na środku trawnika. Pojawiła się potem legenda, że skłoniło to rugbistów Fiji do wybrania palmy jako godła federacji.
 
Nawiasem mówiąc, tak wczesna pora dnia była wybrana ponieważ Samończycy bali się spóźnić do pracy, a nikt nie dał im dnia wolnego z okazji tak znaczącego wydarzenia. Na pierwszy międzynarodowy mecz reprezentacja Fiji wyszli boso, natomiast większość gospodarzy zagrało w butach. Mecz zakończył się zwycięstwem gości 6:0, ale w rewanżu rozegranym miesiąc później to Samoa wygrało 9:3.
 
Bez butów Fiji rozegrali swoje kolejne spotkania z reprezentacją Tonga i drużyną Uniwersytetu Auckland w 1926 roku. Gra na bosaka stała się swoistym znakiem rozpoznawczym Fiji z lat 20-30 ubiegłego wieku.
 
Buty w drużynie Fiji pojawiły się dopiero w 1938 roku przed trasą Maori All Blacks. Trzy mecze z gośćmi z Nowej Zelandii tylko oficjalnie stały się pierwszymi meczami w butach. W rzeczywistości zaraz po rozpoczęciu meczu rugbiści Fiji zaczęli ... zdejmować buty, jedni zrobili to już po pierwszym gwizdku inni już w trakcie spotkania. Z przyzwyczajenia gra w butach nie przyjęła się na Fiji, zespoły nadal trenowały boso mówiąc, że buty im tylko przeszkadzają.
 
Starcia podczas tej trasy Fiji i Maori All Blacks zakończyli się remisem, gospodarze wygrali jeden mecz 11:5, jeden wygrali goście 6:3, a w pierwszym zanotowano 3:3.
 
Rugbiści Fiji nałożyli buty dopiero po II wojnie światowej, podczas trasy po Nowej Zelandii w 1951 roku i po Australii w 1952 roku wszyscy bez wyjątku reprezentanci wreszcie grali w butach.
 
Wiaczesław Sannikow - rugger.info.ru

TDiM: Klasyfikacja generalna 2019/2020 MPK XV: Rozegrano półfinały
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 5 24
 02 OKS Skra Warszawa 5 18
 03 RC Lechia Gdańsk 5 14
 04 RC Arka Gdynia 5 13
 05 RC Orkan Sochaczew 5 13
 06 Master Pharm Łódź 5 12
 07 Awenta Pogoń Siedlce 5 12
 08 Edach Budowlani Lublin 5 8
 09 RzKS Juvenia Kraków 5 7
 10 RK Sparta Jarocin 5 0