POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Chris Hitt nowym trenerem XV23.03.2021


Christian Hitt został nowym, 20 z kolei trenerem reprezentacji Polski w Rugby XV. Po dwóch etapach konkursu, Komisja wspierana przez głosy doradcze Andrzeja Kopyta i Grzegorza Kacały rekomendowała kandydaturę Walijczyka. Zarząd Polskiego Związku Rugby przyjął rekomendację i podjął uchwałę o powołaniu Hitta na stanowisko trenera głównego kadry narodowej.
 
Komisja Konkursowa wybierała trenera reprezentacji Polski Rugby XV z ponad czterdziestu ofert nadesłanych przez szkoleniowców z całego świata. Wybory były dwustopniowe, w pierwszym stopniu wyselekcjonowano sześć ofert, które przeszły do drugiego stopnia konkursu. W drugim stopniu konkursu w dniach 17-22 marca br. Komisja przeprowadziła rozmowy ze wszystkimi kandydatami. Decyzja o powołaniu Hitta zapadła 22 marca br. krótko przed północą. Będzie on dwudziestym z kolei trenerem reprezentacji Polski seniorów Rugby XV, zastąpi Irlandczyka Duaine’a Lindsay’a, który pracował od 2018 roku.
 
Pochodzący z Walii Chris Hitt był w ostatnim czasie trenerem młyna w reprezentacji Niemiec. U naszych zachodnich sąsiadów przygotowywał również plany oraz strategię rozwoju dyscypliny. Wcześniej, w latach 2018-2019 był odpowiedzialny za młyn w reprezentacji Polski, wspierając w pracy Duaine’a Lindsay’a, miał też epizod w reprezentacji Polski Rugby 7. Przez pół roku prowadził również naszą reprezentację kobiet do lat 18, a także krótko współpracował z Januszem Urbanowiczem przy reprezentacji Polski kobiet. W tym czasie zdołał dobrze poznać środowisko i poziom rugby nad Wisłą. Zna potencjał polskich zawodników i wie na co stać Biało-Czerwonych w najbliższych latach.
 
Chris Hitt ma 31 lat i kwalifikacje trenerskie UKCC Level 3 Rugby Union. Doświadczenia zbierał m.in. z młodymi zespołami Cardiff Blues (U16 oraz U18), gdzie trafił po dwuletniej pracy pierwszego trenera drużyny Ynysybwl Rugby - klubu satelitarnego, szkolącego rugbistów właśnie dla słynnych „Niebieskich” ze stolicy kraju.
 
Walijski szkoleniowiec, choć specjalizował się w pracy z młynem, ma również spore doświadczenie w rugby siedmioosobowym. Był między innymi w sztabie reprezentacji Walii, pracując nad rozwojem młodych zawodników na potrzeby kadry i występów w World Series. Od lat prowadzi również zespół Samurai 7s, który regularnie występuje na międzynarodowych, towarzyskich turniejach rugby 7, odnosząc takie sukcesy jak zwycięstwa w Amsterdam Sevens, czy Super 7s Series.

W najbliższych dniach Christ Hitt przedstawi swój sztab szkoleniowy oraz plan rozwoju dla polskiego rugby.
 
Six Nations: Drużyna 5 tygodnia Lwy pojadą jednak do Afryki
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

World Rugby Sevens Series - KNK7
Malaga, 21.01.2022 - 23.01.2022

Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 35
 02 RC Orkan Sochaczew 8 30
 03 RC Lechia Gdańsk 8 30
 04 Up Fitness Skra Warszawa 8 28
 05 Edach Budowlani Lublin 8 27
 06 Master Pharm Łódź 7 19
 07 RC Arka Gdynia 8 14
 08 RzKS Juvenia Kraków 8 10
 09 KS Posnania Poznań 8 6
 10 Awenta Pogoń Siedlce 8 3