POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Chris Hitt nowym trenerem XV23.03.2021


Christian Hitt został nowym, 20 z kolei trenerem reprezentacji Polski w Rugby XV. Po dwóch etapach konkursu, Komisja wspierana przez głosy doradcze Andrzeja Kopyta i Grzegorza Kacały rekomendowała kandydaturę Walijczyka. Zarząd Polskiego Związku Rugby przyjął rekomendację i podjął uchwałę o powołaniu Hitta na stanowisko trenera głównego kadry narodowej.
 
Komisja Konkursowa wybierała trenera reprezentacji Polski Rugby XV z ponad czterdziestu ofert nadesłanych przez szkoleniowców z całego świata. Wybory były dwustopniowe, w pierwszym stopniu wyselekcjonowano sześć ofert, które przeszły do drugiego stopnia konkursu. W drugim stopniu konkursu w dniach 17-22 marca br. Komisja przeprowadziła rozmowy ze wszystkimi kandydatami. Decyzja o powołaniu Hitta zapadła 22 marca br. krótko przed północą. Będzie on dwudziestym z kolei trenerem reprezentacji Polski seniorów Rugby XV, zastąpi Irlandczyka Duaine’a Lindsay’a, który pracował od 2018 roku.
 
Pochodzący z Walii Chris Hitt był w ostatnim czasie trenerem młyna w reprezentacji Niemiec. U naszych zachodnich sąsiadów przygotowywał również plany oraz strategię rozwoju dyscypliny. Wcześniej, w latach 2018-2019 był odpowiedzialny za młyn w reprezentacji Polski, wspierając w pracy Duaine’a Lindsay’a, miał też epizod w reprezentacji Polski Rugby 7. Przez pół roku prowadził również naszą reprezentację kobiet do lat 18, a także krótko współpracował z Januszem Urbanowiczem przy reprezentacji Polski kobiet. W tym czasie zdołał dobrze poznać środowisko i poziom rugby nad Wisłą. Zna potencjał polskich zawodników i wie na co stać Biało-Czerwonych w najbliższych latach.
 
Chris Hitt ma 31 lat i kwalifikacje trenerskie UKCC Level 3 Rugby Union. Doświadczenia zbierał m.in. z młodymi zespołami Cardiff Blues (U16 oraz U18), gdzie trafił po dwuletniej pracy pierwszego trenera drużyny Ynysybwl Rugby - klubu satelitarnego, szkolącego rugbistów właśnie dla słynnych „Niebieskich” ze stolicy kraju.
 
Walijski szkoleniowiec, choć specjalizował się w pracy z młynem, ma również spore doświadczenie w rugby siedmioosobowym. Był między innymi w sztabie reprezentacji Walii, pracując nad rozwojem młodych zawodników na potrzeby kadry i występów w World Series. Od lat prowadzi również zespół Samurai 7s, który regularnie występuje na międzynarodowych, towarzyskich turniejach rugby 7, odnosząc takie sukcesy jak zwycięstwa w Amsterdam Sevens, czy Super 7s Series.

W najbliższych dniach Christ Hitt przedstawi swój sztab szkoleniowy oraz plan rozwoju dla polskiego rugby.
 
Six Nations: Drużyna 5 tygodnia Lwy pojadą jednak do Afryki
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 9 43
 02 OKS Skra Warszawa 11 41
 03 Master Pharm Łódź 10 37
 04 Awenta Pogoń Siedlce 11 34
 05 Edach Budowlani Lublin 10 26
 06 RC Lechia Gdańsk 11 26
 07 RC Orkan Sochaczew 11 23
 08 RC Arka Gdynia 11 19
 09 RzKS Juvenia Kraków 11 13
 10 RK Sparta Jarocin 11 0