POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Christian Hitt ogłosił szeroką kadrę na mecz z Rumunią24.01.2023


Christian Hitt ogłosił szeroką kadrę na mecz z Rumunią


Po krótkim zgrupowaniu i mocnym przetarciu z reprezentacją Walii do lat 20, reprezentacja Polski w rugby wchodzi w ostatni etap przygotowań do debiutu w Rugby Europe Championship. Trener Christian Hitt powołał 31 zawodników, którzy w niedzielę 29 stycznia rozpoczną zgrupowanie w Gdańsku. Do Bukaresztu na mecz 4 lutego poleci 27 z nich.

To będzie najdłuższe zgrupowanie w historii polskiej reprezentacji. Kadrowicze będą przebywać razem na obozie od 29 stycznia do 19 lutego. Trzy tygodnie i tylko kilka dni przerwy na wykonywanie obowiązków zawodowych. Dla amatorów, którzy mają swoje zobowiązania, pracę i obowiązki rodzinne to duże poświęcenie i wyzwanie. Podkreślał to również Christian Hitt, trener reprezentacji, który od listopada prowadził z zawodnikami rozmowy i miał duży ból głowy przy układaniu optymalnej kadry na trzy lutowe spotkania.

Pierwszym wyzwaniem reprezentacji będzie starcie z 20. drużyną rankingu World Rugby – Rumunią, która wywalczyła również awans do tegorocznego Pucharu Świata we Francji. Zespół „spod znaku dębu” był z resztą uczestnikiem wszystkich czempionatów (od 1987 roku) poza 2019, gdy został zdyskwalifikowany za wystawianie w składzie zawodników nieuprawnionych do reprezentowania kraju. Większość rugbistów rumuńskich występuje na boiskach Francji, zarówno w najwyższej i uważanej za najsilniejszą ligę świata - Top14, jak i na niższych poziomach, gdzie również mają kontrakty zawodowe. Będzie to więc z pewnością trudny test, ale „Biało-Czerwoni” chcą sprawdzać się i rozwijać poprzez grę z najlepszymi rywalami.

- To dla każdego z nas zupełnie nowe środowisko. Dla zawodników i sztabu szkoleniowego. Staramy się zrobić wszystko, żeby w Championship zagrać jak najlepiej, ale cel jest długofalowy. Przed nami dwa lata rywalizacji, a gdy przyjdzie do wskazania spadkowicza, chcemy pozostać w gronie najlepszych drużyn. Nie jest to łatwe ze względu na dostępność zawodników, obowiązki zawodowe i format turnieju, ale trzeba podkreślić, że każdy z powołanych robi wszystko, co w jego mocy, by godnie reprezentować swój kraj i dać drużynie narodowej jak najwięcej od siebie – podkreślił Chris Hitt.

Na zgrupowanie przed meczem z Rumunią powraca do kadry kilku zawodników, którzy wcześniej nie mogli dołączyć do reprezentacji ze względu na zobowiązania klubowe we Francji. Mecze Rugby Europe Championship odbywają się w oficjalnym okienku międzynarodowym, co sprawia, że to zespołu mogą dołączyć choćby Mateusz Bartoszek, Jędrzej Nowicki, czy Quentin Cieśliński. Wśród 31 powołanych graczy wielu to etatowi kadrowicze, ale pojawiły się też nowe twarze.

- Wielkim plusem naszego meczu z Walią U20 była możliwość ogrania się z rówieśnikami z najwyższego poziomu dla naszych młodych zawodników – mówił szkoleniowiec Polaków, mając na myśli choćby Artura Klisa, który na co dzień występuje w drużynie U20 Racingu Metro Paris – jednej z najlepszych drużyn francuskiej Top14. Wśród perspektywicznych graczy, na powołanie zapracowali w Walii również Peter Hudson, Jake Wiśniewski, Kacper Palamarczuk, czy rugbiści, którzy jeszcze niedawno grali w reprezentacji Polski U20 na mistrzostwach Europy: Dominik Mohyła, Sylwester Gąska i Kacper Skup.

Polska zmierzy się z Rumunią w Bukareszcie w sobotę 4 lutego br. na stadionie Arcul de Triumph w Bukareszcie o godzinie 13:00 polskiego czasu. Mecz będzie można oglądać na stronach Rugby Europe.

Powołania do reprezentacji Polski

Formacja młyna:
01. Jake Wisniewski - Cross Keys RFC
02. Quentin Cieslinski - Lavaur
03. Sylwester Gąska - Ogniwo Sopot
04. Thomas Fidler - Ogniwo Sopot
05. Zenon Szwagrzak - Selkirk RFC
06. Grzegorz Buczek - Lechia Gdańsk
07. Jakub Burek - Ogniwo Sopot
08. Dominik Mohyła - RC Arka Gdynia
09. Michał Krużycki - Lechia Gdańsk
10. Jakub Małecki - Ebbw Vale RFC
11. Mateusz Bartoszek - RC Bassin D’Arcachon
12. Max Loboda - Preston Grasshoppers
13. Siokivaha Taufui Halaifonua - Skra Warszawa
14. Piotr Zeszutek - Ogniwo Sopot
15. Kacper Palamarczuk - Westport RFC
16. Arthur Klis - Racing 92 Academy U21
17. Jan Cal - Skra Warszawa

Formacja ataku:
18. Dawid Plichta - Orkan Sochaczew
19. Sam Stelmaszek - Sedgley Tigers RUFC
20. Wojciech Piotrowicz - Ogniwo Sopot
21. Jędrzej Nowicki - CA Pontarlier Rugby
22. Dawid Banaszek - Arka Gdynia
23. Daniel Gdula - Skra Warszawa
24. Peter Hudson - Bishop Burton University
25. Bartłomiej Szczukocki - KS Budowlani Łódź
26. Ross Cooke - Tynedale RFC
27. Robert Wójtowicz - Lechia Gdańsk
28. Łukasz Korneć - Pogoń Siedlce
29. Kacper Skup - Pogoń Siedlce
30. Mateusz Plichta - Ogniwo Sopot
31. Dominik Morycki - Enniscorthy Rugby Club

Biuro Prasowe PZR

Regulamin MP Kobiet - Komunikat PZR Zaproszenie na Heini-Cup do Berlina
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki