Coaching Intervention Program03.12.2022
Tweet
Coaching Intervention Program czyli Program Interwencji Trenerskiej World Rugby został przyjęty do regulacji po tym, jak pierwszy globalny program pilotażowy z powodzeniem wykazał pozytywną zmianę w zachowaniu zawodników i trenerów.
Od uruchomienia CIP (będę stosował angielskojęzyczny skrót, polski nie jest najlepszy - przy. JW) w lipcu 2021 roku 120 zawodników pomyślnie ukończyło program, który ma na celu ograniczenie kontaktu głową poprzez zachęcenie zawodników i trenerów do ćwiczenia techniki szarży, która niesie ze sobą statystycznie mniejsze ryzyko kontuzji, zmniejszając z czasem liczbę czerwonych kartek.
W ramach programu każdy zawodnik elitarnego rugby na całym świecie, który po raz pierwszy został ukarany przez komisję dyscyplinarną za nieczystą grę polegającą na kontakcie z głową, może ubiegać się o zastąpienie CIP ostatnim tygodniem/meczem swojej sankcji.
Ponieważ sport zjednoczył się w swoim niezachwianym zaangażowaniu w dobro zawodników, najnowsze statystyki pokazują, że powtarzające się wykroczenia wynoszą mniej niż 10 procent, co podkreśla znaczenie techniki zarówno dla dobrostanu, jak i wyników.
Szarża stanowi 73 procent przypadków oceny urazu głowy w grze elitarnej, z czego 76 procent dotyczy atakującego. Ryzyko jest ponad czterokrotnie większe, gdy atakujący jest wyprostowany podczas szarży. Poprzez stosowanie lepszej (niższej) techniki szarży w całym meczu, wraz z surowymi sankcjami na boisku i ewolucją prawa, możliwe jest osiągnięcie lepszych wyników w zakresie dobrostanu. CIP ma kluczowe znaczenie dla tego podejścia.
Dyrektor Generalny World Rugby, Alan Gilpin, powiedział: Jako sport, naszą misją jest zmniejszenie częstotliwości uderzeń głową zarówno w środowisku gry, jak i treningu, i zbliżamy się do tego poprzez edukację, zmiany prawa i surowe sankcje. Od momentu uruchomienia CIP zachęcał trenerów do zastanowienia się nad techniką walki i bezpieczeństwem, a wnioski wyciągnięte z tych przypadków można zastosować do każdego gracza, tworząc korzyści dla wszystkich graczy w grze. Statystyki behawioralne i opinie były w przeważającej mierze pozytywne. Ważne jest, aby stwierdzić, że nie mówimy, że kontakt głową jest wyłącznie kwestią techniczną gracza, ponieważ będziemy nadal niestrudzenie pracować, aby zmniejszyć ryzyko poprzez zmiany w prawie i edukację, ale dobra technika z pewnością przyczynia się do zmniejszenia ryzyka urazu głowy i cieszymy się, że zawodnicy i trenerzy podzielają ten pogląd.
Dyrektor World Rugby, Phil Davies, dodał: Z perspektywy trenera szarża ma fundamentalne znaczenie dla pomyślnych wyników, a ćwiczenie dobrej techniki szarży może przynieść korzyści w zakresie dobrostanu i wyników. Programy takie jak CIP przynoszą ogromne korzyści edukacyjne i behawioralne i są tak samo ważne dla trenera, jak i dla zawodnika. Interwencja trenera musi być ukierunkowana i skoncentrowana na technice, mająca na celu analizę techniki szarży/kontaktu oraz identyfikację i wdrożenie pozytywnych modyfikacji. Chcemy zmienić zachowanie zawodnika i docelowo zmniejszyć ryzyko kontuzji u siebie i przeciwników. Ta interwencja jest przeglądana i nadzorowana przez niezależną grupę ekspertów ds. przeglądu coachingu i może być podjęta tylko raz na gracza. Spośród 120 graczy, którzy przeszli przez program, ośmiu miało kolejne czerwone kartki. Gracze ci nie mogą ubiegać się o to dwa razy i generalnie otrzymają dłuższe zawieszenie w postępowaniu dyscyplinarnym jako recydywista.
Zawodnik Leicester Tigers, Dan Kelly, powiedział: Cieszę się, że mogłem wziąć udział w Coaching Intervention Programme. To zmieniło mnie jako zawodnika i myślę, że teraz jestem lepszy technicznie, ogólnie poprawiło to też moją grę.
Trener Connacht, Colm Tucker, dodał: Uznałem, że możliwość interwencji jest naprawdę warta zachodu. Po incydencie z graczem i późniejszej indywidualnej ocenie rozpoczęliśmy trzyetapowy proces i sześciotygodniowy plan na podstawie naszych ustaleń. Bardzo korzystny był również otwarty dialog z niezależnym rzeczoznawcą, z którym mogłem rozmawiać w trakcie całego procesu.
Szef ds. Dyscypliny RFU, David Barnes zakończył stwierdzeniem: Program CIP jest mile widzianym dodatkiem do procesu nakładania sankcji, dając możliwość edukacji i poprawiania techniki wraz z wszelkimi zakazami meczowymi. Ten proces, który powinien pomóc w ograniczeniu przyszłych przypadków nieczystej gry, jest kolejnym pozytywnym sposobem wpływania na dobre samopoczucie zawodników w trakcie meczu.
Źródło: World Rugby