POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Damian Bocheński o meczach z Niemcami24.10.2019

 
Mecze reprezentacji Polski z Niemcami
Damian Bocheński
 
02 listopada br. w Łodzi reprezentacja Polski rozegra mecz w ramach Rugby Europe Trophy. Przeciwnikiem będzie reprezentacja Niemiec. Jest więc okazja przypomnieć kilka szczegółów dotyczących rywalizacji polsko - niemieckiej w rugby.
Mecze reprezentacji Polski z Niemcami mają bardzo bogatą historię. Pierwszym oficjalnym meczem naszej reprezentacji był mecz rozegrany w Łodzi z reprezentacją NRD. Drugim kolejnym meczem naszej reprezentacji był mecz z reprezentacją drugiego niemieckiego państwa RFN. W latach 1958-1989 reprezentacja Polski rozegrała 22 oficjalne spotkania z NRD i 6 z reprezentacją RFN. Bilans jest korzystny dla naszej reprezentacji.
Po zjednoczeniu Niemiec reprezentacja Polski rozegrała 10 oficjalnych meczów z Niemcami. Wynik remisowy, po 5 zwycięstw każdej reprezentacji.
 
 
Cały artykuł Damiana Bocheńskiego znajduje się w załączniku PDF 
Autor jest doktorem habilitowanym nauk technicznych, prodziekanem ds. organizacji studiów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, autorem ponad 60 publikacji naukowych i współautorem podręcznika akademickiego. Specjalizuje się w zagadnieniach projektowania i eksploatacji siłowni statków specjalnych, głównie pogłębiarek, statków rybackich i statków górnictwa morskiego. Przede wszystkim jest kronikarzem rugby Wybrzeża, głównie gdańskiej Lechii, której poświęcił m.in. książkę „Biało – zielona historia 60 lat rugby w gdańskiej Lechii”.
W drugim załączniku PDF jest podsumowanie meczów z Niemcami pod kątem udziału w nich zawodników Wybrzeża.
 
RWC 2019: Półfinały Pucharu Świata 7: Powołania na konsultację do Spały
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0