POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Dariusz Olszewski prezesem PZR17.10.2016


49-letni Dariusz Olszewski z Karczewa pod Warszawą został nowym prezesem Polskiego Związku Rugby. Zawodowo pełni funkcję dyrektora oddziału terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej, a także jest wykładowcą akademickim. Mocno angażuje się w działalność społeczną. Od 10 lat pełni funkcję wiceprezesa Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego, udziela się także w innych stowarzyszeniach - społecznych i sportowych. Był posłem V kadencji (z ramienia PiS) - obecnie pełni funkcję pełnomocnika Województwa Mazowieckiego Solidarnej Polski. Ma żonę i dwóch dorosłych synów (trenerów piłki nożnej).   

Na prezesa wybrano go w niedzielę, 16.10.2016 podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Delegatów PZR, które obradowało w Warszawie. W sali obrad zjawiło się 40 z 82 uprawnionych do odbioru mandatów. Nim przystąpiono do głosowania p.o. prezesa PZR Jacek Zalejarz ogłosił, że drugi z kandydatów - Wiesław Chudzik, nie spełnił wymogów formalnych, by jego zgłoszenie uznać za ważne. Wiesław Chudzik podziękował za wsparcie klubom, które go zgłosiły, przepraszając jednocześnie za braki w jego dokumentacji.

Na przewodniczącego zebrania delegaci wybrali Leszka Zabłockiego, sekretarzem obrad został Robert Małolepszy. Za sprawy organizacyjne odpowiadało biuro PZR. Wśród gości pojawił się przedstawiciel ministerstwa sportu, opiekun merytoryczny PZR pan Tomasz Wiśniewski. Byli też przedstawiciele mediów - kamera Polsatu, jedna ze stacji radiowych oraz Polska Agencja Prasowa.
Delegaci zdecydowali, że głosowanie na prezesa będzie jawne. Wobec jednej kandydatury, zastosowanie miał przepis statutu mówiący, że kandydat musi uzyskać bezwzględną większość.
Dariusz Olszewski otrzymał 38 głosów. Dwóch delegatów wstrzymało się. Przewodniczący Komisji Wyborczej Andrzej Kuć mógł ogłosić, że Dariusz Olszewski został wybrany nowym prezesem PZR.

- To jest dla mnie wyzwanie i zadanie, by podczas kolejnych wyborów stawiło się co najmniej 75% delegatów. Zjednoczenie środowiska to jeden z moich głównych celów na najbliższe miesiące. Chcę rozmawiać ze wszystkimi, także z moimi poprzednikami. Na pewno będę chciał odwiedzić wszystkie większe ośrodki rugby w Polsce i posłuchać tego, co o pracy związku sądzi się w klubach - mówił Dariusz Olszewski, odpowiadając na pytanie jednego z delegatów, jeszcze przed wyborem.

- Zadanie nr 1 na najbliższy okres to zapewnienie budżetu PZR na kolejny rok. Nie będzie to łatwe, bo MSiT zmienia pomysł na finansowanie sportu, a poza tym generalnie może być trochę mniej pieniędzy dla związków. Będziemy o tym rozmawiać w ministerstwie. Pierwszy mały sukces już odnieśliśmy. Drzwi dla nas są tam otwarte - dodał również jeszcze przed rozstrzygającym głosowaniem (była runda pytań od delegatów).

Praca z młodzieżą, powstanie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, ośrodków szkolenia na północy, w centrum, zachodzie i południu, utrzymanie w Polsce Blikkiesa Groenewalda i stworzenie razem z nim „Biura szkolenia PZR”, wzmocnienie okręgów, zmiana statutu, przepisów i regulaminów - to najważniejsze punkty programu nowego prezesa PZR.
Dariusz Olszewski będzie kierował PZR przez kolejne trzy lata. Zgodnie ze statutem, jego kadencja skończy się z kadencją wybranego w listopadzie zeszłego roku zarządu.

Zarządzenia Komisji Gier i Dyscypliny VI "Karpacka Jesień" we Lwowie
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 KS Budowlani Lublin 8 5
9 RC Arka Gdynia 8 1