Finały Mistrzostw Polski Juniorów24.06.2014
TweetNieoczekiwana, wczorajsza rezygnacja z udziału w turnieju finałowym siedleckiej Pogoni zmusiła do wielu regulaminowych zmian w sposobie wyłonienia najlepszej juniorskiej drużyny klubowej.
Ostatecznie szanse na tytuł mieć będzie sześć drużyn: KS Budowlani Łódź, RC Lechia Gdańsk, RC Orkan Sochaczew, RC Arka Gdynia, KS Posnania Poznań i RKS Skra Warszawa, a system zawodów zgodnie z decyzją Prezydium Zarządu będzie analogiczny do obowiązujacego od dwóch lat w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Turniej Finałowy Mistrzostw Polski Juniorów
W turnieju finałowym Mistrzostw Polski Juniorów mogą uczestniczyć jedynie zawodnicy mający aktualną licencję wykupioną przez klub, w którym zadeklarowali chęć gry.
W rozgrywkach mogą uczestniczyć zawodnicy posiadający aktualne badania lekarskie poświadczone w książeczkach/karcie zdrowia zawodnika zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 kwietnia 2011 r. Zaświadczenie wydaje lekarz medycyny sportowej lub lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej.
Zarówno licencje jak i książeczki zdrowia kierownicy ekip winni dostarczyć Sędziemu przed rozpoczęciem turnieju w takim terminie, żeby mogły być przez niego sprawdzone. W przeciwnym wypadku Sędzia ma prawo nie dopuścić do zawodów, a drużyna, która nie spełniła tego wymogu będzie ukarana walkowerem.
W rozgrywkach mogą występować zawodnicy urodzeni w 1995-1996 roku: dopuszczalny jest udział rocznika 1997, ale tylko w wymiarze maksimum połowy czasu gry z zakazem gry w I linii młyna. W jednej drużynie wpisanych do protokołu (lub zgłoszonych do turnieju) może być maksymalnie 6 (sześciu) zawodników rocznika 1997, przy czym równocześnie na boisku może być ich 3 (trzech).
Żeby drużyna, mogła być dopuszczona do zawodów finałowych lub barażowych musi składać się minimum z 19 zawodników maksymalnie do 26 zawodników.
Podczas odprawy technicznej przed zawodami (niedziela, 29.06. godz. 10.00) zostanie przeprowadzone losowanie numerów rozstawienia w turnieju finałowym Mistrzostw Polski Juniorów. Według poniższych zasad:
Numery 1-3 zostaną rozlosowane pomiędzy drużynami z pierwszych miejsc w grupach eliminacyjnych - Budowlani Łódź, Lechia Gdańsk, Orkan Sochaczew.
Numery 4-6 zostaną rozlosowane pomiędzy drużynami które zajęły drugie miejsca w grupach eliminacyjnych - Arka Gdynia, Posnania Poznań, Skra Warszawa.
Rozstawienie:
Grupa A: numery 1, 4, 5. Grupa B: numery 2, 3, 6
Czas gry:
2 x 25 minut; Kara czasowa w turnieju finałowym - 5 minut.
Kolejność gier:
Dzień pierwszy:
godz. 13.00 - Nr 4 v Nr 5; godz. 14.00 - Nr 2 v Nr 3; godz. 15.00 - Nr 1 v Nr 6.
Dzień drugi:
godz. 16.00 - Nr 1 v Nr 4; godz. 17.00 - Nr 3 v Nr 6; godz. 18.00 - Nr 2 v Nr 5
Dzień trzeci:
godz. 16.00 - Nr 1 v Nr 5; godz. 17.00 - Nr 2 v Nr 6; godz. 18.00 - Nr 4 v Nr 3
Drużyny z miejsc analogicznych w każdej z grup rozgrywają mecze o końcowe lokaty według następującego wzoru:
O miejsce piąte godz. 16.00 - A3 v B3
O miejsce trzecie godz. 17.00 - A2 v B2
O miejsce pierwsze godz. 18.00 - A1 v B1
1.Punktacja: - za zwycięstwo 3 punkty, - za remis 2 punkty, - za porażkę 1 punkt, - za walkower 0 punktów, - bez punktów bonusowych.
2. O końcowej klasyfikacji w rozgrywkach grupowych finałów, decydują w kolejności: - większa liczba zdobytych dużych punktów, - rezultaty bezpośrednich spotkań między zainteresowanymi (dotyczy dwóch i więcej drużyn, mała tabela), - korzystniejsza różnica małych punktów, - większa liczba zdobytych małych punktów, - mniejsza liczba wykluczeń (w całym turnieju), - mniejsza liczba upomnień (w całym turnieju), - losowanie
3. O końcowej klasyfikacji w meczach, w których musi być wyłoniony zwycięzca decydują: - większa liczba zdobytych punktów, w przypadku remisu, - rzuty karne: pierwsza faza - 5 prób /na zmianę/ dla każdej z drużyn ze środka linii 22 m.; druga faza - /na zmianę/ aż do skutku ze środka linii 22 m.
O kolejności wykonywania rzutów karnych na bramkę decyduje losowanie /tylko raz/. W próbach uczestniczą jedynie zawodnicy, którzy ukończyli mecz w regulaminowym czasie. W każdej fazie jeden zawodnik może wykonać tylko jedną próbę. Zawodnik może wykonać drugą próbę jeżeli wszyscy zawodnicy z jego drużyny wykonali już próbę.
Zawody rozgrywane są według niniejszego Regulaminu, Przepisów Gry, Przepisów PZR oraz Regulaminu Dyscyplinarnego PZR.
Prawo interpretacji niniejszego Regulaminu przysługuje Komisji Gier i Dyscypliny PZR, Zarządowi PZR, Sędziemu Głównemu oraz Pełnomocnikowi PZR na daną imprezę.
Wobec pytań dotyczących występów w turnieju zawodników znajdujących się w składach drużyn ligowych postanowiono, że w oparciu o zapisy w regulaminach Ekstraligi i MPJ gracz, który rozegra maksymalnie jedną połowę w sobotnim meczu Ekstraligi (28.06.) będzie mógł zagrać maksymalnie w jednej części niedzielnego meczu juniorów (29.06.) i już normalnie w kolejnych spotkaniach mistrzostw.