GPS7: Rywale Polaków w Exeter07.07.2016

Odliczamy godziny do rozpoczęcia zawodów w Exeter. Będzie to druga tegoroczna odsłona cyklu Mistrzostw Europy w Rugby 7. W związku ze zbliżającym się turniejem przybliżamy kibicom sylwetki naszych grupowych rywali.

Portugalia

To jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji w rugby siedmioosobowym. Zawodnicy ze słonecznego Półwyspu Iberyjskiego, aż ośmiokrotnie triumfowali w tych rozgrywkach. W latach 2002 – 2006 Portugalczycy wygrywali klasyfikację generalną każdej edycji Mistrzostw Europy. Następnie wygrywali w 2008 roku 2010 i 2011. Od pięciu lat zawodnicy z południa kontynentu nie są w stanie wygrać imprezy rangi mistrzowskiej. Rugbiści Portugalii byli bliscy sukcesu w 2012 roku. Dwukrotnie awansowali do finałów poszczególnych turniejów, jednak za każdym razem zwycięstwo wymykało im się z rąk. Jako pierwsi pokonali Portugalczyków Anglicy 26:14, następnie rugbistów z półwyspu zwyciężyli Francuzi 21:12. W 2012 roku Portugalia musiała zadowolić się srebrem. W 2013 roku Portugalczycy znaleźli się tuż za podium, natomiast w 2014 roku rugbiści z południa kontynentu zaliczyli tylko jeden dobry turniej, w Moskwie, gdzie zajęli drugie miejsce. Jednak w klasyfikacji generalnej uplasowali się na niskim dziewiątej pozycji. W 2015 roku Portugalia poprawiła pozycję w klasyfikacji i cały mistrzowski cykl zakończyła na szóstym miejscu.
Za nami na razie jedna odsłona tegorocznego cyklu Mistrzostw Europy. W Moskwie zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego zajęli w grupie trzecie miejsce, zaczynając turniej od porażki z Wielką Brytanią Lions 7:14. Następnie Portugalczycy pokonali Biało – Czerwonych 14:7, by w ostatnim meczu przegrać z Francją 14:12. Ta nieznaczna porażka kosztowała Portugalię zajęcie trzeciego miejsca w grupie. W ćwierćfinale Portugalczycy przegrali z Niemcami 21:0. W klasyfikacji końcowej zawodów w Moskwie, Portugalia zajęła odległą ósmą lokatę, wyprzedzając zaledwie o dwa punkty reprezentację Włoch.

Wielka Brytania Royals

Rok 2016 jest wyjątkowy dla rugby, bowiem po 92 latach przerwy ta dyscyplina sportu powraca na igrzyska olimpijskie. Wśród europejskich drużyn, które wywalczyły kwalifikację do Rio de Janeiro znalazła się Reprezentacja Wielkiej Brytanii. Wyjątkowo z okazji igrzysk dwie drużyny Wielkiej Brytanii Royals i Lions zastąpiły Anglię i Walię w cyklu Mistrzostw Europy Rugby7. W szerokiej kadrze Wielkiej Brytanii na turniej olimpijski znalazło się dwudziestu pięciu zawodników, piętnastu z nich na co dzień broni barw Reprezentacji Anglii, pięciu drużyny Walii i pięciu zawodników drużyny Szkocji. Podczas imprezy w Moskwie Wielka Brytania Royals, wygrała swoją grupę. Brytyjczycy pokonali Gruzję 17:7, Litwę 42:0 oraz Rosję 17:12. W klasyfikacji końcowej Royals zajęli piąte miejsce, natomiast Lions ukończyli turniej na trzeciej pozycji.
W poprzednich edycjach Mistrzostw Europy jedynie Anglia z pośród brytyjskich drużyn była w stanie wygrać całe rozgrywki. W 2012 roku Anglicy zwyciężyli w dwóch pierwszych turniejach. W Lyonie pokonując w finale Portugalię 26:14, a następnie w Moskwie gdzie w niezwykle prestiżowym spotkaniu Anglicy zwyciężyli Francję 21:15. Rok później ponownie Anglia stanęła na najwyższym stopniu podium. Podczas zawodów rozgrywanych na Matmut Stadium w Lyonie, Anglicy w finale pokonali Rosję 33:5, zaś w Bukareszcie Anglia wygrała z Francją 31:7. Dzięki temu zwycięstwu zawodnicy z Wysp Brytyjskich przypieczętowali drugi w historii tytuł Mistrza Europy w siedmioosobowej odmianie rugby.

Francja

Francuzi będą trzecim z grupowych rywali Biało – Czerwonych podczas zawodów w Exeter. To niezwykle wymagający przeciwnik, który na boiskach Exeter i Gdyni będzie bronił mistrzowskiego tytułu. Należy przypomnieć, że Francja obok Wielkiej Brytanii już za niespełna miesiąc będzie walczyć na Deodoro Stadium, w Rio de Janeiro o tytuł mistrza olimpijskiego w siedmioosobowej odmianie rugby. Francuzi pojadą do Ameryki Południowej jako jedna z trzech europejskich reprezentacji, obok Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Podczas dwóch poprzednich edycji Mistrzostw Europy Rugby 7 Francja radziła sobie bardzo dobrze. Na własnym boisku w Lyonie Francuzi nie dali żadnych szans, swoim grupowym rywalom i zwyciężyli we wszystkich meczach. Francuscy rugbiści pokonali Niemcy 43:0, Gruzję 26:7, zaś w ostatnim meczu grupowym Włochy 61:0, w finale Francja zwyciężyła Belgię 40:10. Zawodnicy z Francji byli także najlepsi w turniejach rozgrywanych w Manchesterze i Bukareszcie, wygrywając klasyfikację generalną z dziesięciopunktową przewagą nad drugą Szkocją. Jeszcze lepiej Francuzi zaprezentowali się rok później, zwyciężając we wszystkich trzech turniejach. Szczególnie słodki smak miało zwycięstwo w wieńczących rywalizację zawodach rozgrywanym na angielskiej ziemi. W Exeter Francja pokonała Anglię 14:5, kończąc cykl zawodów w 2015 roku z dorobkiem kompletu punktów.
W tym roku Francja zaczęła bardzo dobrze, choć pewnie apetyty kibiców tej reprezentacji były mocno rozbudzone po dwóch fenomenalnych występach, w poprzednich latach. Francuzi w Moskwie trafili do jednej grupy z Portugalią, Polską i Wielką Brytanią Lions. W grupie obrońcy tytułu przegrali tylko jeden mecz z ostatnią z wymienionych drużyn 7:36. Pomimo porażki Francja dotarła do finału moskiewskiego turnieju, w którym musiała uznać wyższość Reprezentacji Rosji.