POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Get Into Rugby przekroczył milion03.01.2016


Program World Rugby Get Into Rugby w ubiegłym roku przekroczył milion uczestników, Polska z liczbą 71.486 uczestników znalazła się na trzecim miejscu na Świecie!!!
 
Wprowadzony w 2012 roku czteroletni program Get Into Rugby miał na celu zwiększenia udziału graczy na najniższym szczeblu w czasie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Rio. Program GIR podjęło 154 związki członkowskie, z których 129 było aktywnych w 2015 roku. GIR zapewnia środki na przeszkolenie trenerów innych sportów i nauczycieli do wprowadzenie dzieci do gry, uświadomienie im jej wartości i zachęcenie ich do związanie swojego życia z rugby. W 2015 roku przeszkolonych zostało prawie 21.000 przyszłych szkoleniowców z tego 2,398 osoby w Japonii. W Polsce przeszkolonych zostało 1.322 osób głównie nauczycieli, ale również osób, które nie były wcześniej zwiazane ze sportem np. pracowników ośrodków kultury.
 
Najwięcej uczestników z federacji kontynentalnych miało Rugby Europy, 290.000 ogółu. Na pierwszym miejscu w Europie uplasowała się Polska z liczbą 71.486 uczestników w tym 44.664 chłopców i 26.822 dziewczynek. Wszystko to głównie dzieki programowi Polskiego Związku Rugby i Ministerstwa Sportu i Turystyki "Upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży". Za nami były Portugalia z liczbą 45.360 uczestników, Rosja z liczbą 32.782 uczestników i Hiszpania z liczbą 32.488 uczestników co dawało tym krajom odpowiednio miejsca 5, 7 i 8 na Świecie. Europa miała więc cztery kraje w pierwszej dziesiątce.

Zaraz za Europą uplasowała się Confederación Sudamericana de Rugby z 250,000 uczestników. Swój potencjał gospodarza Igrzysk Olimpijskich wykorzystała Brazylia przyciągając do programu 105.000 uczestników, najwięcej na świecie. Sąsiednia Kolumbia znalazła się na czwartym miejscu z 50,000 uczestników, ta liczba jest też wynikiem włączenia się do programu Tukanów czyli reprezentacji narodowej tego kraju. Sebastian Mejia kapitan Tukanów mówi jak ważny jest dla niego udział w programie „Pozwala mi pomóc rozwijać rugby w moim kraju i przygotować się do pracy trenera. Jako kapitan Tukanów mam obowiązki na boisku i poza nim, ponieważ wiele dzieci i młodzieży na mnie patrzy. Staram się więc wspierać w rugby jak tylko mogę".
 
Rugby pomaga też walczyć z uzależnieniem np. Philippine Rugby Football Union wykorzystuje GIR wyciągając dzieci z ulicy, często mające problemy z narkotykami i przywracając je do normalnego życia.
 
W Oceanii GIR uzupełnia program partnerski pomiędzy Federation of Oceania Rugby Unions, Australian Rugby Union i rządem Australii mający na celu poprawę warunków życia społeczności Pacyfiku poprzez rugby. Istniejące obok siebie programy znacznie zwiększyły udział graczy wśród dziewcząt, a oba mają po około 20.000 uczestników.
 
Rugby Africa (wcześniej Confédération Africaine de Rugby) rozpoczęła inicjatywę dla młodych sędziów w przeddzień pierwszego meczu Pucharu Afryki pomiędzy Tunezji i Namibii w Tunisie. "I also play referee" daje dzieciom możliwość sędziowania meczów z udziałem graczy młodszych od siebie. "Uważamy, że jest to dobre narzędzie w promowaniu szacunku na boisku, jednego z głównych filarów podstawowych wartości rugby. A także coraz lepsze zrozumienie zasad gry. Jesteśmy przekonani, że dzieci stają się dzięki temu lepszymi zawodnikami"- powiedział Jean-Luc Barthes Men World Rugby’s Rugby Services Manager for Africa.
 
Najzimniejszym miejscem pośród 2000 lokalizacji gdzie był realizowany program GIR był bez wątpienia syberyjski Krasnojarsk, widok tysięcy młodych ludzi biegających z piłką w ręku przy temperaturze -35 stopni ogrzewał serca wszystkich, którym na tym sporcie zależy.
 
Podsumowanie GIR nie byłoby kompletne bez wzmianki o "Angles International”, 16-latku z Faisalabad we wschodnim Pakistanie, który wziął udział w słynnej Rosslyn Park Schools Sevens, szkole przyszłych gwiazd rugby, zaledwie kilka miesięcy po pierwszym kontakcie z piłką do rugby. 
 
O komentarz do rewelacyjnego wyniku Polski poprosiliśmy Krajowego Oficera Rozwoju Krzysztofa Krzewickiego: "Powyższe liczby to dane przedstawione na Konferencji w Paryżu 12 grudnia 2015. Dzięki programowi wdrażania rugby, który zaczął się w kwietniu 2013 ze środków własnych po rok 2015, który umożliwił nam pozyskanie środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Programem "Upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży" udowadniamy że jeżeli mamy tylko narzędzia to możemy bardzo dużo zrobić w tej dziedzinie jakim jest rugby początkowe. Upowszechnianie jak oraz świadomość wśród dzieci i nauczycieli jest coraz większa dlatego też tym drugim chciałbym podziękować za wybranie rugby i zaangażowanie. Młodszym dużym, mniejszym, dziewczynkom, chłopcom chciałbym życzyć dużo zabawy i radości jakie przynosi rugby tag, a także zaznaczyć, że to początek przygody z rugby, które ma tak wiele etapów. Klubom chciałbym życzyć większego zaangażowania w programy bo są one dla nikogo innego jak dla nich samych".
 
Noworoczne mecze i treningi 2016 W pogoni za czołówką rankingu
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 19 81
 02 Master Pharm Łódź 19 74
 03 RC Orkan Sochaczew 19 55
 04 OKS Skra Warszawa 19 64
 05 Awenta Pogoń Siedlce 18 43
 06 RC Lechia Gdańsk 18 42
 07 Edach Budowlani Lublin 18 36
 08 RzKS Juvenia Kraków 18 28
 09 RC Arka Gdynia 18 25
 10 RK Sparta Jarocin 18 8