POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Gniezno: Oczy szeroko otwarte...11.06.2022


Amsterdam 7's - OCZY SZEROKO OTWARTE NA ŚWIATOWE RUGBY
 
W dniach 03-06 czerwca br. gnieźnieńscy Tytani udali się do Amsterdamu, gdzie rozegrali światowej klasy turniej Rugby 7. Pięć meczów w dwa dni, jedno zwycięstwo, cztery porażki, dziewięć przyłożeń oraz ogromny bagaż doświadczeń, oczy szeroko otwarte i ogromne chęci na więcej. Wyjazd na taki turniej polecamy każdemu! Zwłaszcza w roli drużyny uczestnika. 
 
Gnieźnianie w sobotę (04.06.2022) rywalizowali w grupie A, gdzie czekały ich 3 spotkania. Wszystkie spotkania Tytani rozegrali na głównym stadionie Holenderskiego Związku Rugby, który podczas finałów turnieju Amsterdam 7's gromadzi kilkanaście tysięcy kibiców. Tytani  dzień rozpoczęli od spotkania z późniejszym półfinalistą turnieju, czeską drużyną ASC Dukla Rugby Praga. Czesi wygrali ostatecznie to spotkanie 38:7, natomiast Tytani od samego początku przekonali się, że Mistrzostwo Polskiej Ligi Rugby 7 to dopiero początek ich drogi ku przyszłości w Europie. O prestiżu rywali świadczy jednak fakt, że to drużyna oparta na wielu reprezentantach Czech szykujących się do czerwcowych i lipcowych Mistrzostw Europy w rugby olimpijskim. W drugim spotkaniu grupowym przyszło Tytanom rywalizować z klubem akademickim z uniwersytetu w Rotterdamie. Do teraz wynik wywołuje wiele emocji, ponieważ Tytani przegrali ten mecz nieznacznie, stosunkiem 24:27. Gdyby dwa niewykorzystane podwyższenia zostały zamienione na punkty kto inny byłby zwycięzcą tego pojedynku. Gdybanie zostawmy jednak na kiedy indziej - boisko jest twarde i nie wybacza. Czas wyciągnąć wnioski i za rok wrócić po więcej. Trzeci mecz grupowy Tytani rozegrali z finalistą turnieju w Amsterdamie - Samurai Rugby International. Drużyna ta składana się z zakontraktowanych profesjonalistów, dla których rugby to chleb powszedni i sposób na życie. Nie sposób nie wspomnieć, że trenerem tego zespołu w Amsterdamie był obecny selekcjoner reprezentacji USA w Rugby 7 Mike Friday. Zawodnicy tej drużyny to czołowi rugbyści europejskich oraz światowych lig i reprezentacji. Wynik końcowy 0:77. Sobotę gnieźnianie kończyli z bilansem trzech porażek, co oznaczało, że w niedzielę będą rywalizować o miejsca 13-20. GKR Tytan Gniezno trafił do grupy A czekać ich miały trzy spotkania. Zwycięzca grupy A miał się zmierzyć ze zwycięzcą grupy B o miejsce 13 na głównym stadionie. Zabrakło niewiele… 
 
W pierwszym niedzielnym spotkaniu (05.06.2022), które gnieźnianie znów zagrali na głównym boisku amsterdamskiego kompleksu rugby widniał na tablicy po ostatnim gwizdku sędziego wynik 19:12. To był bardzo ciężki mecz z drużyną niderlandzkich studentów, w którym jednak gnieźnianie zwyciężyli. W międzyczasie okazało się, że klub AAC Rugby nie przystąpił do niedzielnej rywalizacji i Tytani otrzymali za niego walkower 30:0. Mecz z Francuzami z RC Mete był więcej meczem o wszystko. W tym spotkaniu górą okazali się Francuzi, którzy na co dzień trenują i grają w drużynie U23, czyli ostatnim przedsionku przed seniorskim rugby w klubie RC Savoie Rumilly na poziomie Federal 1. Trzecia liga francuska to na chwilę obecną najwyższy poziom rozgrywkowy, na którym występuje we Francji reprezentant Polski w Rugby XV, więc wyniku 5:27 (0:17) zdecydowanie nie wolno się wstydzić. 
 
Doświadczenie. Światowe rugby. Kompletnie inny świat. Zawodnicy i poziom, który na co dzień oglądamy na ekranach telewizorów i smartfonów. Tymi kilkoma wyrażeniami podsumował występ swoich podopiecznych trener gnieźnian Robert Bosiacki. Jestem ogromnie szczęśliwy, że zagraliśmy w tegorocznym turnieju Amsterdam 7s. Był to mój cel na ten sezon i choć wielu patrzyło na mnie z absolutnym brakiem wiary, gdy mówiłem o tym jesienią to dziś zgadzają się, że obraliśmy jako drużyna właściwy kierunek. Oczywiście, że krajowe podwórko jest ważne, ale ten turniej był dla nas tym samym czym dla piłkarzy z polskiej Ekstraklasy jest rywalizacja w europejskich pucharach. Nagle z dnia na dzień startuje się w zawodach 3, 5 a może i 12 klas wyżej. Hasłem tegorocznego Amsterdam 7s, które wróciło na europejską mapę rugby po 2 latach pandemii i odwoływania zawodów było “Big Bang”, czyli “Wielki wybuch”. Ja mogę tylko dodać, że nam bardziej pasuje hasło “Totalny kosmos”. I choć ktoś może powiedzieć, że 1 zwycięstwo w pięciu meczach to nie sukces to ja się z nim ani trochę nie zgodzę. Zobaczyliśmy światowe rugby, zawodników rywalizujących w Lidze Światowej (World Rugby Sevens Series - przyp. aut.), którzy na co dzień rywalizują o występy w Pucharze Świata w “siódemki” oraz Igrzyskach Olimpijskich. Ta dynamika, ta intensywność, ta liczba pomysłów na grę i zrozumienie siebie nawzajem - wow! Nic tylko się uczyć. Aby za rok zagrać lepiej. Bo wrócimy. Już dziś wiemy, że wrócimy - zakończył wypowiedź Robert Bosiacki. 
 
Gnieźnianie zagrają w kolejną sobotę, 18 czerwca br., “u siebie” turniej o Puchar Polski Rugby 7, na który już dziś serdecznie zapraszamy! Bądźcie z nami na ostatnim, najważniejszym turnieju tego sezonu! Później czekają nas wszystkich zasłużone wakacje, ale póki co “do roboty” - jest jeszcze jeden puchar do zdobycia. 
 
Opracował: Łukasz Dziel, GKR Tytan Gniezno
Zdjęcia: Robert Bosiacki, Rugby-Shots.nl
SLRT: Finał województwa Pomorskiego Weryfikacja meczu Budowlani Lublin v Juvenia
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Puchar Świata Kobiet 7
Cape Town, 09.09.2022 - 11.09.2022

Tabela Ekstraligi
  RC Orkan Sochaczew    
  MKS Ogniwo Sopot    
  Up Fitness Skra Warszawa    
  RC Lechia Gdańsk    
  Edach Budowlani Lublin    
  Master Pharm Rugby Łódź    
  RC Arka Gdynia    
  RzKS Juvenia Kraków    
  Awenta Pogoń Siedlce    
  KS Posnania Poznań