POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Hamish Watson: Szkocję mam w sercu08.04.2021


Hamish Watson, grający na rwaczu w reprezentacji Szkocji został wybrany "Player of the Championship" - najlepszym zawodnikiem tegorocznego Pucharu 6 Narodów, chociaż jest rodowitym Anglikiem...
 
Urodził się 15.10.1991 w angielskim Manchesterze, pierwsze kroki w rugby stawiał w Terra Nova School w Cheshire gdzie z drużyną zdobył mistrzostwo szkół angielskich w kategorii U13. Następnie przeniósł się do Oakham School w Rutland gdzie uczył się i grał w akademii Leicester Tigers do 18 roku życia. Miłość do Szkocji zaszczepili Watsonowi dziadkowie, w wywiadach wspominał, że od dziecka gdy oglądał Puchar 6 Narodów kibicował „Ostom”. Więc gdy angielscy trenerzy nie zobaczyli w nim przyszłościowego zawodnika postanowił w 2010 roku przenieść się do Szkocji. 
 
W Edynburgu zaczynał w amatorskim Edinburgh Academicals, ale wkrótce podpisał kontrakt z Edinburgh Rugby, jednym z dwóch profesjonalnych klubów Szkocji. Jednocześnie został powołany do reprezentacji Szkocji w Rugby 7 co definitywnie zamknęło mu drogę do drużyny „Szkarłatnej Róży” oraz do reprezentacji U20 co skończyło się konfliktem z zawodnikami, którzy nie akceptowali Watsona z jego angielskim akcentem i ignorancją szkockich tradycji. Gdy wrócił do domu napisał sobie „Będę prawdziwym Szkotem” i powiesił to sobie na ścianie. W 2013 roku zagrał w Scotland Club XV, reprezentacji klubowej, a w pierwszym zespole dwa lata później, nie był to debiut udany, porażka w Pucharze 6 Narodów z Włochami 19:22, Drewniana Łyżka dla Szkocji, a dla Watsona żółta kartka. Występ ten przekreślił jego powołanie do reprezentacji na Puchar Świata 2015 rozgrywany na angielskich stadionach i na kolejna imprezę czekał cztery lata. Od 2017 roku grał już regularnie w reprezentacji Szkocji, z nadziejami pojechał na Puchar Świata do Japonii, ale już w 38 minucie pierwszego meczu z Irlandią nabawił się poważnej kontuzji i wrócił.
 
W 2020 rozpoczęło się odrodzenie Szkocji, którego jednym z symboli jest Hamish Watson, który przeszedł tak trudną drogę przez ból, gorycz porażki po triumf nad Anglią na Twickenham (pierwsze od 1983) i Francją na Stade de France (pierwsze od 1999), a w rezultacie do tytułu "Player of the Championship" jako drugiego Szkota w historii (Stuard Hogg był nim dwukrotnie w 2016 i 2017). 

Po wręczeniu trofeum w Edynburgu Watson skomentował: Jestem bardzo zaskoczony, oczywiście wielu czołowych graczy walczyło o tę nagrodę. Myślę, że kiedy coś takiego wygrywasz, jest to w pełni zasługą zespołu, w którym jestem, i wszystkich gości, którzy wygrali to wcześniej. To pokazuje, dla jakich dobrych drużyn grasz. Zespół Szkocji, w którym wszyscy gramy w tej chwili, jest świetnym zespołem i naprawdę wierzymy, że możemy coś osiągnąć w ciągu najbliższych kilku lat.
 
Nie można tu nie wspomnieć o drodze jaką wybrała Szkocja około dziesięciu lat temu. W kraju liczącym 5 milionów mieszkańców, mającym zaledwie dwa zawodowe kluby nie jest łatwo wybrać reprezentację, która będzie grała o najwyższe cele. Jest to oczywiście punkt widzenia Scottish Rugby Union, który o problemach jakie ma Polski Związek Rugby z powołaniem reprezentacji zapewne nie słyszał, a jak słyszał to pewnie nie uwierzył. Ale wracając do Szkocji, jej reprezentacja jest pierwszą drużyną narodową w Europie pod względem liczby naturalizowanych zawodników rugby. To chyba wiele wyjaśnia…
 
Źródła: rugger.ru, Scottish Rugby Union, Six Nations
Zdjęcie: Six Nations

Wiliiam Webb Ellis - Życie i Legenda PLR7: Turniej w Poznani odwołany
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 9 43
 02 OKS Skra Warszawa 11 41
 03 Master Pharm Łódź 10 37
 04 Awenta Pogoń Siedlce 11 34
 05 Edach Budowlani Lublin 10 26
 06 RC Lechia Gdańsk 11 26
 07 RC Orkan Sochaczew 11 23
 08 RC Arka Gdynia 11 19
 09 RzKS Juvenia Kraków 11 13
 10 RK Sparta Jarocin 11 0