POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Historia Pucharu Syjamskiego04.02.2022


Puchar Syjamski (Siam Cup) to doroczny mecz rugby rozgrywany pomiędzy klubami Jersey Reds i Guernsey Raiders z Wysp Normandzkich. Po raz pierwszy grano o niego w 1920 roku, jest to drugie najstarsze trofeum rugby na świecie po Pucharze Kalkuty.
 
Siam Cup to okrągła misa z różami wykonana z syjamskiego srebra i osadzona na hebanowej podstawie o łącznej wysokości 32 cm i średnicy na srebrnej misie 27 cm. Srebro jest misternie ozdobione postaciami tańczących dziewcząt i łbami słoni. Wokół podstawy znajdują się srebrne tabliczki z wygrawerowanymi drużynami zdobywającymi puchar. 
 
Na początku XX wieku w Syjamie (dzisiejsza Tajlandia) stacjonował brytyjski Pułk Lekkiej Piechoty Durham. Podpułkownik C.H. Forty i czterech kolegów oficerów, wszyscy wykształceni na Wyspach Normandzkich, chcieli przywrócić dawne zawody rugby pomiędzy Elizabeth College na Guernsey i Victoria College na Jersey. W pułku służył również Vajiravudh, syn króla Syjamu i zaprzyjaźnił się z tą grupą oficerów. Razem rozmawiali o nowym trofeum, które będzie przechodnią nagrodą i zachęci do ponownego wprowadzenia rugby tych do szkół. Po śmierci ojca, Vajiravudh został w 1910 roku koronowany na króla Syjamu przyjmując imię Ramy VI. Po koronacji polecił Royal Crown Silversmith wykonać ze srebrnych syjamskich monet trofeum, a następnie podarował je oficerom na znak przyjaźni. Forty przywiózł Puchar Syjamski na Wyspy Normandzkie w 1920 roku, aby corocznie grały o niego Elizabeth College i Victoria College. Kiedy obie szkoły ponownie przestały grać w rugby, zdecydowano, że o trofeum będą walczyć dwa wyspiarskie kluby rugby - Jersey RFC i Guernsey RFC. Po raz pierwszy o Siam Cup kluby zagrały w 1935 roku, następnie grano co roku, a dwa kluby na zmianę były gospodarzami imprezę. Podczas hitlerowskiej okupacji Wysp Normandzkich w latach 1940-1945 Niemcy rabowali złote oraz srebrne przedmioty, które można było przetopić i finansować III Rzeszę. Jednak Siam Cup został dobrze ukryty przez wyspiarzy i pojawił się dopiero po wyzwoleniu. Pomimo wielu badań, nie ma informacji o miejscu jego pobytu w tych latach. Po wojnie pierwszy mecz o Siam Cup został rozegrany w 1947 roku, a następnie corocznie puchar był przyznawany zwycięskiej Wyspie. W latach 70-tych zdecydowano, że zamiast oryginalnego pucharu, który był kruchy z wiekiem, będzie przyznawana replika trofeum, którą wykonał jubiler z Guernsey, Bruce’a Russella. Oryginał w 1977 roku długoterminowo wypożyczono do World Rugby Museum na Twickenham w Londynie, gdzie jest częścią galerii „Sport of Empire and the World”. Siam Cup jest niewątpliwie trofeum z historią, a sposób, w jaki przetrwał, jest wciąż tajemnicą.
 
W dotychczasowych 79 spotkaniach 62 zwycięstw odniósł klub z Jersey, 16 zwycięstw klub z Guernsey, a jedno zakończyło się remisem. W ostatnim meczu rozegranym 06 listopadzie 2021 Jersey RC pokonał Guernsey RC 14:13. Równolegle do starcia klubów odbywają się spotkania studentów, kobiet i weteranów z obu wysp.
 
Źródła: World Rugby Museum i Jersey Reds
KNM7: Powołania na konsultację i turniej na Litwie Oko w oko z ... Haznarem
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki