POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Historia ligi w Polsce 0118.04.2020

 
Rozgrywki na najwyższym poziomie w Polsce noszące obecnie nazwę Ekstraligi, a w przeszłości zwanymi I ligą, Serią A czy Grupą A rozpoczęły się w 1929 roku o czym pisaliśmy w poprzednim artykule [kliknij], teraz prześledźmy jaka była ich historia po II wojnie światowej. W tym i kolejnych tekstach zajmiemy się tylko najwyższym poziomem rozgrywek Rugby XV, drugi i trzeci poziom to temat na książkę.
 
Rugby zostało w Polsce reaktywowane w 1955 roku, a już rok później rozegrano pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Polski nazwane Pucharem Sportowca, organizatorem była Komisja Organizacyjno-Propagandowa Sekcji Rugby GKKF i redakcja tygodnika "Sportowiec". Udział w pięciu Ligach Okręgowych wzięło 23 drużyny z 22 klubów (AZS Warszawa wystawił dwie drużyny), następnie rozegrano ogólnopolskie ćwierćfinały i półfinały. W meczu finałowym rozegranym 02 grudnia 1956 w Warszawie stołeczny AZS AWF pokonał Czarnych Szczecin 14:9 (zdjęcie 01)

Puchar Sportowca (zdjęcie 02) był połączony z Ligą Okręgową rozgrywaną w pięciu grupach, jako eliminacje do I ligi w sezonie 1957, awansowało do niej 8 drużyn (AZS Warszawa, Górnik Bytom, Górnik Kochłowice, AZS Gdańsk, Grochów Warszawa, Czarni Szczecin, Start Łódź i Górnik Katowice), a pozostałe 13 drużyn (w tym 4 drugie drużyny klubów I ligi) miały grać w trzech grupach Ligi Okręgowej. Pierwszy tytuł przypadł drużynie AZS AWF Warszawa, a rozgrywki toczyły się z problemami, 18 spotkań zostało zweryfikowanych jako walkowery, w tym jeden obustronny, w trakcie sezonu przestał też istnieć Górnik Katowice. Na początku sezonu organizatorem było Prezydium Sekcji Rugby GKKF, a po powstaniu 09 września 1957 jego rolę przejął Polski Związek Rugby.

Po sezonie 1957 z 21 drużyn z 17 klubów zostało 10, było to pierwsze uderzenie kryzysu rugby w naszym kraju gdy kluby działające w Zrzeszenia Sportowych były zależne od władz tej czy innej federacji. Do sezonu 1958 I ligi przystąpiły więc wszystkie działające drużyny w liczbie 10, część zmieniła barwy klubowe i tak zawodnicy Grochowa Warszawa przeszli do Lotnika, Czarnych Szczecin do AZS, Górnika Bytom do Czarnych, a Startu Łódź do Włókniarza. Pozostałe drużyny to Posnania Poznań, Lechia Gdańsk, AZS Lublin oraz z poprzedniego sezonu AZS Warszawa, AZS Gdańsk i Górnik Kochłowice. W marę stabilnie rozegrano trzy kolejne sezony, w roku 1958 grano systemem każdy z każdym (wygrał AZS Warszawa), a w latach 1959 i 1960 początkowo w grupach Północnej i Południowej, a następnie odbyły się finały o miejsca 1-4, 5-8 i 9-10, zwyciężyły kolejno Czarni Bytom i Lechia Gdańsk. Jedyną zmianą było przejście szczecińskiego zespołu z AZS do klubu Pionier.
 
Sezon 1961 to był początek drugiego kryzysu rugby, rozpoczęło go dziewięć drużyn, nie wystartował AZS Gdańsk, a po pierwszej rundzie wycofał się Pionier Szczecin, a mistrzem została Lechia Gdańsk. W sezonie 1962 rozgrywki rozpoczęło sześć klubów AZS Warszawa, Lechia Gdańsk, Posnania Poznań, Czarni Bytom, AZS Lublin i Włókniarz Łódź. Do jesiennej rundy nie przystąpiły Czarni Bytom i Włókniarz Łódź, pozostałe cztery drużyny zagrały więc dwurundowo każdy z każdym bez zaliczania rundy wiosennej, a mistrzostwo zdobył AZS Warszawa. Sezon 1963 to najczarniejsza z kart naszego rugby, o mistrzostwo grały tylko cztery zespoły AZS Warszawa, Lechia Gdańsk, Posnania Poznań i Czarni Bytom, wygrał stołeczny AZS. W sezonie 1964 jako piąty zespół dołączyła Skra Warszawa, ligę rozegrano systemem turniejowym, odbyły się trzy w Poznaniu, Gdański i Warszawie, a tytuł zdobyła debiutująca Skra. Sezon 1965 rozpoczęło siedem drużyn w tym dwie nowe z Poznania AZS WSWF i Polonia, Posnania wycofała się po pierwszej rundzie, a tytuł obroniła Skra Warszawa. Kolejny sezon rozegrało sześć zespołów, zabrakło AZS WSWF, drużyna AZS przeszła do Orła Warszawa, a Skra po raz trzeci zdobyła mistrzostwo. W sezonie 1967 do stawki dołączyło Ogniwo Sopot, w tym i kolejnym sezonie grało więc po siedem drużyn, a mistrzostwo zdobywała Skra. Przed sezonem 1969 drużyna Ogniwa przeszła do Spójni Gdańsk, a w lidze pojawił się nowy klub - Budowlani Łódź. Tak po latach powróciliśmy do początkowego stanu posiadania, w I lidze ponownie grało osiem drużyn, mistrzem po raz szósty z rzędu została Skra Warszawa (zdjęcie 03) ustalając nie pobity dotychczas rekord w Rugby XV. Warszawski AZS powrócił do gry w sezonie 1970, o mistrzostwo grało już dziewięć drużyn, a tytuł zdobyła Lechia Gdańsk. CDN

Wszystkich, którzy mają zdjęcia, pamiątki, dokumenty z lat 1955-1965 prosimy o kontakt z Jackiem Wierzbickim na adres rugbus@op.pl lub tel. 604-353-162, poszukujemy też wyników ligi regionalnej z lat 1956-1957, spotkań towarzyskich międzynarodowych i krajowych oraz wspomnień uczestników.
WR: Globalna strategia pomocy dla Covid-19 SLAR: Dołączą drużyny z Portugalii i Hiszpanii?
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 14 63
 02 Master Pharm Łódź 14 55
 03 OKS Skra Warszawa 14 50
 04 Awenta Pogoń Siedlce 14 40
 05 RC Orkan Sochaczew 14 36
 06 RC Lechia Gdańsk 13 30
 07 Edach Budowlani Lublin 13 27
 08 RC Arka Gdynia 14 24
 09 RzKS Juvenia Kraków 14 18
 10 RK Sparta Jarocin 14 0