POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Historia rugby w Polsce: Trzy jubileusze15.03.2020


Nowy Zarząd Polskiego Związku Rugby na pierwszym posiedzeniu podjął temat przygotowania obchodów jubileuszu stulecia rugby w Polsce. Tu jednak rodzi się pytanie: Jaki rok przyjąć za początek rugby w naszym kraju? Mamy trzy możliwości…


1920: Pierwsze mecze rugby w Polsce
Pierwsze udokumentowane spotkania rugby rozegrali w Polsce żołnierze Francuskiej Misji Wojskowej w październiku 1920 roku. Misja pojawiła się w Warszawie w połowie 1919 roku, w skład samego sztabu wchodziło  429 oficerów, a że rugby było regularnie uprawiane w armii francuskiej już w pierwszym roku „po pracy” żołnierze grali w rugby czy futbol. We wrześniu 1920 roku Louis Amblard, francuski kapitan w stanie spoczynku, w armii kierownik wydziału sportowego specjalizujący się w rugby i boksie, założył  w Stolicy "Linguarum Schola", szkołę języków obcych. W październiku został podpisany pokój w Rydze kończący wojnę polsko-rosyjską, a w Warszawie uroczyście witano generała Henri Niessela, nowego dowódcy Francuskiej Misji Wojskowej. Z tej okazji „Linguarum Schola” zorganizowała dwa pokazowe mecze rugby, w których zagrali wspomniani członkowie Misji.

1921: Pierwszy klubu rugby w Polsce
W kwietniu 1921 roku, dyrektor "Linguarum Schola" Louis Amblard ogłosił powołanie klubu sportowego pod nazwą „Związek Sportowy Orła Białego” z wiodącą dyscypliną - rugby. W maju i czerwcu, w prasie warszawskiej oraz sportowej ukazała się informacja o zapisach do sekcji rugby, zainteresowani mogli zgłaszać się osobiście lub listownie. Na ogłoszenia odpowiedziała kilkunastu ochotników z którymi Amblard rozpoczął w czerwcu treningi, początki były ciężkie, jednemu trenerowi trudno było wytłumaczyć i pokazać poszczególne elementy gry w rugby. Postęp osiągnięto dopiero gdy treningi w klubie podjęli oficerowie Francuskiej Misji Wojskowej, dodatkowo generał Niessel przekazał klubowi kompletny sprzęt do gry w rugby dla dwóch zespołów w kolorach czarnym i białym. Rok po założeniu klubu w treningach uczestniczyło blisko czterdziestu zawodników, obok Polaków i Francuzów w klubie znaleźli się także Anglicy.

1922: Pierwsze mecze z udziałem polskich zawodników
W maju 1922 roku zaczęto rozgrywać pierwsze wewnętrzne sparingi pomiędzy „Białymi” i „Czarnymi” bez udziału publiczności i prasy, trenerzy woleli zaczekać aż drużyny zgrają się ze sobą na tyle, by nowy sport pokazać warszawiakom, stało się jednak inaczej. Prezesi Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Ludwik Koziebrodzki i Rudolf Wacek zaproponowali drużynom „Orła Białego” rozegranie meczu we Lwowie w lipcowym cyklu obchodów 15-lecia powstania klubu. Pierwszy oficjalny mecz rugby polskiej drużyny przy udziale publiczności odbył się we Lwowie na boisku LKS Pogoń 9 lipca 1922 roku, przeciwko sobie zagrały drużyny „Białych” oparta na graczach polskich i „Czarnych oparta na graczach francuskich. Mecz zakończył się wygraną „Czarnych” 6:3 (3:0), liczono w tych latach po trzy punkty za przyłożenie. Pięć dni później drużyny zmierzyły się powtórnie w Warszawie, a okazją było Święto Narodowe Francji (zburzenie Bastylii) i tym razem Czarni wygrali 12:9 (3:9).

I teraz pytanie, którą rocznicę powinniśmy świętować? Jedyna poprawna odpowiedź to WSZYSTKIE TRZY!

WR Pacific Challenge 2020 dla Japonii Six Nations U20 bez trzech meczów
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Awenta Pogoń Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 Edach Budowlani Lublin 8 4
9 RC Arka Gdynia 8 1