Historyczne wygrane Portugalii i Gruzji23.11.2022

Kapitan reprezentacji Portugalii, Tomas Appleton, wierzy, że jego drużyna może zainspirować następne pokolenie po tym, jak w dramatycznych okolicznościach zakwalifikowała się do Pucharu Świata w Rugby 2023. Na The Sevens Stadium w Dubaju 18 listopada br. portugalczycy zmierzyli się z USA w starciu typu „zwycięzca bierze wszystko” w finałowym turnieju kwalifikacyjnym. Amerykanie prowadzili 16:13, gdy zegar tykał po 80 minutach, ale Samuel Marques, który grał na pozycji łącznika młyna, opanował nerwy i rzutem karnym dał Portugalii remis 16:16. We Francji Portugalia będzie w Grupie C obok Walii, Australii, Fidżi i Gruzji, a Appleton powiedział: -To po prostu niewiarygodne. Od dłuższego czasu brakuje nam Pucharu Świata. Musimy zainspirować dzieci.

Dzień później w innych rozgrywkach międzynarodowych z udziałem drużyn Rugby Europe, rywal Portugalczyków z Grupy C - Gruzja, wywalczyła sobie sensacyjne zwycięstwo 13:12 nad Walią w Cardiff w ramach Autumn Nations Series w sobotę. Kapitan Merab Sharikadze, środkowy ataku, powiedział po triumfie na Principality Stadium: -To wiele mówi, prawda, że pokonaliśmy w tym roku dwie drużyny z najwyższej półki. Mam nadzieję, że World Rugby nas obserwuje. Pokonanie Włoch było niesamowite, ale pokonanie Walii na ich stadionie było niewiarygodne. Udowodniliśmy, że wielu ludzi się mylili. Dla sportowca nie ma lepszego uczucia niż udowodnienie ludziom, że się mylą. To cię napędza. To wspaniałe uczucie. Nie jesteśmy mistrzami świata, ale już zapisaliśmy się w historii.

W innych jesiennych testach, na Stadionul National Arcul de Triumf w Bukareszcie w Rumunii, Tonga pokonali Urugwaj 43:19. Na stadionie National Rugby Centre w Amsterdamie w Holandii Namibia pokonała Kanadę 43:37, podczas gdy później w Bukareszcie Rumunia przegrała z Samoa 0:22.

Jedynym meczem organizowanym przez Rugby Europe było spotkanie Trophy kobiet, w którym Czechy podejmowały w Pradze Belgię. Gospodarze wygrali 29:21 i było to ich pierwsze zwycięstwo w sezonie 2022/2023. Czeszki od początku rzuciły się do gry zdobywając cztery przyłożenia i dwa podwyższenia w ciągu pierwszych 25 minut. Przed przerwą Belgia zmniejszyła przewagę Czeszek na 24:7. W drugiej reprezentantki Belgii zdobyły 14 punktów, a Czeszki 5, ale przewaga z pierwszej odsłony pozwoliła im zachować zwycięstwo. Czechy zajmują teraz trzecie miejsce, a Belgia piąte, ostatnie miejsce w tabeli, rozgrywki zostaną wznowione w lutym 2023.

Źródło: Gary Heatly, Rugby Europe

Konkurs na Trenera Głównego Kadry Narodowej Juniorów w Rugby XV Paris 2024: Konferencja w Spale