POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Igrzyska w 2020 powinny być dla nas celem22.07.2015

 
Po przyjeździe z Lizbony rozmawiamy z Piotrem Zeszutkiem, jednym z liderów reprezentacji Polski, która w dniach 18-19 lipca uczestniczyła w turnieju Grand Prix. Podopieczni trenera Krzysztofa Folca zajęli XI miejsce, które kibice w Polsce przyjęli z lekkim niedosytem. Może dlatego, że najbardziej zabolały porażki z Ukrainą - pierwsza w eliminacjach 10:12 (0:12), oraz druga w półfinale bowl 14:21 (7:7). 
 
Podsumuj jeszcze na gorąco wasz udział w turnieju Grand Prix w Lizbonie
Przede wszystkim wyjazd pokazał jak dużo nam brakuje do tego, żeby grać w Grand Prix i tam się utrzymać. Przegraliśmy 2 razy z Ukrainą, co nie powinno nam się zdarzyć. Może w naszych szeregach zapanowała demotywacja, po tym jak przegraliśmy dwa pierwsze pojedynki i wiedzieliśmy, że nie przejdziemy do pierwszej ósemki. Coś się stało, sam nie wiem. Musimy się skupić i ciężko pracować z profesjonalistami. Naszym celem nie powinno być utrzymanie, ale walka o Igrzyska 2020. Mamy 5 lat i musimy zrozumieć, że jest to realne. Po Lizbonie zawodnicy przekonali się na jakim poziomie jesteśmy i co musimy zrobić, aby włączyć się w walkę o kwalifikację olimpijską. Mam nadzieję, że to samo postanowi Polski Związek Rugby. 
 
Na własnej skórze poczułeś jaki poziom prezentują pozostałe zespoły. Czy Olimpiada w Tokio w 2020 to nie zbyt ambitny plan?
Spójrzmy na Litwę, z którą wygrywaliśmy jeszcze jakiś czas temu 30 punktami w dywizji A. W Portugali zajęła wysokie 6 miejsce. W Rugby 7 włożyli niesamowitą pracę, która przynosi rezultaty. Jeżeli w rok można zrobić taki progres, to my w 5 lat jesteśmy w stanie dostać się na Olimpiadę. 
 
Co takiego zrobił Litewski Związek Rugby?
Z tego co wiem, bardzo mocno postawili na ligę 7. Wiedzieli, że w piętnastkach nie mają szans na włączenie się do równorzędnej europejskiej walki. Przygotowali się zatem motorycznie i rozdzielili zawodników z 7 i 15. Powstał dzięki temu całkiem zgrabny skład, którego grę ogląda się z przyjemnością.  

W Gdańsku często graliście na Szymona Sirockiego. Już wtedy komentatorzy ostrzegali, że w meczach z silniejszymi przeciwnikami taka taktyka może być zgubna.
Robiliśmy mu miejsce i wtedy nie miał sobie równych. Tam gdzie jest to zasadne, trzeba wykorzystywać takie atuty. Zgodzę się, że taka taktyka nie nadaje się na mecze z Portugalią czy nawet Belgią. Drużyny, które są na wyższym poziomie nie zagrywają piłki do skrzydłowego, który obiega trzy czwarte boiska przy skrzydle, a przynajmniej robią to sporadycznie. Szukają rozwiązań w środku pola, żeby grać penetracyjnie i oszukać przeciwnika lub odegrać na kontakcie. Powinniśmy grać na Szymona, ale traktować to, jako asa w rękawie. Zdarza się tak, że poprzez jedną akcję wygrywa się mecz - wtedy trzeba to zrobić.  
 
Przed wami egzotyczne zgrupowania w Namibii oraz Dubaju.
Tak, słyszałem o nich, ale nie znam jeszcze szczegółów. Wiemy również, że ma do nas dołączyć ktoś od przygotowania motorycznego. Otrzymamy rozpiski na cały sezon jak trenować, a nasze wyniki będą poddawane weryfikacji. Dobrze gdyby powstał plan na przynajmniej rok, a nie trzy miesiące. Słyszałem również, że kadra 7 została zaproszona na turniej w Las Vegas z cyklu HSBC Seven World Series, ale oczywiście nie zagralibyśmy w głównym turnieju. To ważne, ale póki co, najważniejsze są dla nas konsultacje i praca motoryczna. Bez tego nic dalej nie zagramy.
 
Wyczuwam w tym co mówisz niedosyt, ale pomimo to, wskaż największy plus z waszego wyjazdu.
Plusy i optymizm możemy wyciągnąć jedynie z tego co zrobiła Litwa i Belgia. Przez rok, czy dwa lata w przypadku Belgów, te drużyny zrobiły postęp, jaki nam się marzy. Widać gołym okiem, że zainwestowali w siódemki. Musimy myśleć o Igrzyskach. Niech są one dla nas motorem napędowym. Tylko w takiej perspektywie powinniśmy przygotowywać się do kolejnych meczów. 

Czy tym składem jesteście w stanie zawalczyć o wymarzone kwalifikacje?
Z całą pewnością musimy szukać nowych, młodych zawodników. Wierzę, że część tej kadry się utrzyma, ale potrzebujemy również świeżego oddechu. Niebawem wybieram się na operacje kolana, do rugby wracam za 6 miesięcy. Mam nadzieję, że do tego czasu wydarzą się jakieś pozytywne działania.
…….
Klasyfikacja końcowa Europejskiego Turnieju Kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich: 
1. Rosja, 2. Niemcy, 3. Irlandia, 4. Gruzja, 5. Rumunia; 6. Litwa; 7. Belgia; 8. Portugalia; 9. Włochy; 10. Ukraina; 11. Polska; 12. Łotwa.
 
Łukasz Jurczak „Szpila”
Olsztyn: Podsumowanie Plażówki Oferta dla trenerów i nauczycieli
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Awenta Pogoń Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 Edach Budowlani Lublin 8 4
9 RC Arka Gdynia 8 1