banner

POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Inna historia International Championship26.03.2020


W tym sezonie epidemia koronowirusa nie pozwoliła na ukończenie w terminie turnieju Six Nations, ale jest na to szansa jesienią. W przeszłości turniej zwany International Championship, Home Nations czy Five Nations miał przerwy, był nie kończony, bojkotowany, zdarzały się wykluczenia drużyn i ... epidemie.
 
W 1871 roku w Edynburgu rozegrano pierwszy w historii mecz międzynarodowy, Szkocja v Anglia, później do towarzyskich gier włączyły się Irlandia i Walia, ale na pierwszy turniej z udziałem Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii musieliśmy czekać do sezonu 1882/1883. Oficjalnie pierwszy turniej Home Nations Championship wygrała Anglia, ale do kompletu zabrakło meczu Irlandia v Walia w Cardiff. Goście nie mogli zebrać drużyny na to spotkanie bo już poprzednie, z Anglią w Manchesterze, kończyli w czternastu. Rok później również wygrała Anglia, ponownie był też kłopot z meczem Walia v Irlandia, jednak tym razem goście pożyczyli dwóch zawodników z Newport i spotkanie rozegrali.
 
Rok 1885 po raz pierwszy turnieju nie ukończono. Nie odbył się mecz Szkocji z Anglią, ponieważ Szkoci odmówili gry w Sassenach z powodu sporu o próbę zdobytą przez Anglię rok wcześniej (nie rozegrano też meczu Walia v Irlandia). Była to jedna z przyczyn powołania w 1886 roku przez Irlandię, Szkocję i Walię International Rugby Football Board (obecnie World Rugby), która miała zarządzać rozgrywkami i stać na straży amatorstwa. Rok 1886 był pierwszym kiedy zwycięzcami zostały dwa kraje Anglia i Szkocja, było tak ze względu na liczenie tylko dużych punktów, nie uwzględniając małych punktów i bezpośrednich spotkań (zaczęto to robić dopiero w roku 1990). Nie było też, zgodnie z „tradycją” spotkania Walia v Irlandia, oba zespoły miały po dwa przegrane mecze i zakończyły sezon z dorobkiem 0 punktów. 
 
Następny sezon wygrała Szkocja, a w końcu 1887 roku odbyło się posiedzenie IRFB podczas, którego spisano pierwsze zasady gry. Anglia odmówiła przystąpienie do IRFB i na dwa lata została wykluczona z turnieju Home Nations. W 1888 roku miał miejsce jeden z dwóch w historii przypadków kiedy zwyciężyły wszystkie uczestniczące drużyny, drugi miał miejsce w roku 1973 kiedy zwyciężyło pięć drużyn. Anglicy dołączyli w końcu do IRFB jako pierwszy członek nie założyciel i w 1890 roku powrócili do gry w Home Nations. Udało się ukończyć kolejne siedem sezonów, ale w 1897 roku Szkoci i Irlandczycy oskarżyli Walię o profesjonalizm za finansowe wsparcie Monkey Goulda i zbojkotowali turniej, Szkocja kontynuowała bojkot jeszcze w 1898 roku. Rozgrywek w tych dwóch latach nie ukończono.
 
W roku 1910 do wyspiarzy dołączyła Francja, a rozgrywki zmieniły nazwę na Five Nations. W roku 1914 nie rozegrano meczu Szkocja v Francja, rok wcześniej w Paryżu zwyciężyli goście, ale spotkanie zakończyło się zamieszkami, więc Szkoci odmówili przyjęcia ich w Edynburgu. W latach 1915-1919 nastąpiła pierwsza przerwa w rozgrywkach z powodu I Wojny Światowej, do gry rugbiści wrócili w 1920 roku i bez większych przeszkód rozgrywki trwały do 1931 roku. Po odkryciu, że zawodnicy reprezentacji Francji są opłacani na poziomie klubów (zarzucane też im brutalną grę) IRFB od sezonu 1931/1932 wykluczyła ich z amatorskiego turnieju. Francuzi mieli wrócić w sezonie 1939/1940, ale wybuchła II Wojna Światowa i tym razem przerwa trwała do 1946 roku.
 
Po wojnie rozgrywki toczyły się już bez większych przeszkód, poza jednym wyjątkiem. W roku 1972 Szkocja i Walia nie pojechały do Dublina, aby zagrać z Irlandią z powodu sytuacji politycznej po „Krwawej Niedzieli” kiedy żołnierze brytyjscy zabili 13 uczestników pokojowego marszu w Irlandii Północnej. Mimo rozegrania ośmiu meczów sytuacja w tabeli była taka, że jeszcze każdy zespół zamieszany w konflikt mógł turniej wygrać, sezon pozostawiono jako nie rozegrany. W 1985 roku przełożono trzy mecze z powodu złej pogody. Mecze Irlandia v Anglii i Francja v Walia, zostały przełożone na koniec marca, a mecz Walii z Anglią został przesunięty z lutego na kwiecień z powodu zamrożonego boiska w Cardiff.
 
Ostatnia zmiana nastąpiła w 2000 roku kiedy do gry weszły Włochy, a nazwę turnieju zmieniono na Six Nations. Mimo wielu pogłosek o dołączeniu do tej stawki Południowej Afryki, Gruzji czy Hiszpanii, a także o możliwości awansów i spadków pomiędzy Six Nation, a Rugby Europe Championship, na kolejne zmiany się nie zanosi. W tej części historii rozgrywek przełożono tylko jedno spotkanie, w 2012 z lutego na marzec przesunięto mecz Francja v Irlandia z powodu nie nadającego się do gry boiska w Paryżu (na części płyty był lód), sędzia podjął taką decyzję 10 minut przed jego rozpoczęciem.
 
Na zakończenie jeszcze dwa przypadki kiedy mecze zostały przełożone w wyniku epidemii. W 1962 roku z powodu epidemii ospy w Walii w marcu i kwietniu, mecz pomiędzy Walią i Irlandią przełożono i sezon ukończono w listopadzie. W 2001 roku z powodu marcowego wybuchu epidemii pryszczycy i związanej z nią ograniczeniach w podróży, mecz Szkocja v Irlandia rozegrano we wrześniu, a mecze Walia v Irlandia i Irlandia v Anglia w październiku. 
 
Czekamy teraz cierpliwie na cztery mecze Six Nations z 4 i 5 kolejki, które zostały wstępnie przełożone na jesień 2020 roku.
 
Zeszutek: Trzeba myśleć o kolejnym roku RE: Zawieszenie rozgrywek na nieokreślony czas
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Polska Ukraina

Rugby Europe Trophy
Siedlce, 10.10.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 6 28
 02 OKS Skra Warszawa 6 18
 03 RC Orkan Sochaczew 6 18
 04 Master Pharm Łódź 6 17
 05 RC Lechia Gdańsk 6 14
 06 Edach Budowlani Lublin 6 13
 07 RC Arka Gdynia 6 13
 08 Awenta Pogoń Siedlce 5 12
 09 RzKS Juvenia Kraków 5 7
 10 RK Sparta Jarocin 6 0