POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

J. Hodura: Marzenia spełniają się też w rugby17.04.2018

 
Jarosław Hodura: Marzenia spełniają się także w rugby
 
Adam Mauks : Dziennik Bałtycki
 
O pierwszym turnieju mistrzostw Polski kobiet do lat 16, spełnianiu marzeń i pamięci o ojcu rozmawiamy z Jarosławem Hodurą, trenerem i prezesem fundacji, im. Edwarda Hodury. 
 
Jak zaczęła się Twoja przygoda z kobiecym rugby? 
Od trzech edycji uczestniczę w programie „Kumulacja Aktywności” Fundacji Lotto, w którym 50 mistrzów sportu w całej Polsce realizuje autorski projekt. Program skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej. Pierwsze dwie edycje miały dużo elementów rugby. Dziewczęta zagrały w kilku turniejach Tag Rugby. Chyba im się spodobało, bo chciały powołania drużyny rugby.
Dostałem pozytywny impuls i sprawy nabrały tempa. Treningi rugby z grupą kilkunastu dziewcząt prowadzę od 6 miesięcy. Nie chciałem być już trenerem rugby, ale sprawy potoczyły się inaczej... Nie ukrywam czerpię z tego radość. 
 
Jakie są różnice i podobieństwa w pracy z mężczyznami i kobietami? 
Jesteśmy w początkowym punkcie tworzenia drużyny kobiet. Bawimy się piłką, a ja uczę się kontaktu z kobietami w ramach tak trudnej dyscypliny. Jestem łagodny i wyrozumiały. W pracy z mężczyznami było dużo „ostrzej”. Miałem zawodników w większości ukształtowanych. Wymagałem i oczekiwałem dużo więcej. Piękne jest to, że u dziewcząt widzę pasję i postępy. 
 
Czego potrzeba drużynie Ogniwo Sopot Women’s? 
Przede wszystkim potrzeba nam więcej zawodniczek i większego wsparcia klubu, bo dziś wszystkie koszty ponosi fundacja i jej partnerzy. 
 
Turniej, który odbędzie się 22 kwietnia w Sopocie to początek potrzebnego polskiemu rugby projektu. Jaki jest jego cel? 
Mam nadzieję, że drużyny które wystartują w tegorocznym cyklu przeżyją wspaniałą przygodę. Spora część uczestniczek otrzyma powołanie na konsultacje reprezentacji Polski. To zawsze jest impuls. Pierwsze w historii turnieje mistrzostw Polski U16 w dużej mierze są efektem zaangażowania trenerów. Takie akcje pokazują, że można zrobić dużo więcej niż się w polskim rugby dzieje. 
 
Kiedy i o co zagrają rugbistki w Sopocie? 
I Turniej Mistrzostw Polski Kobiet w Rugby 7 U16 odbędzie się 22 kwietnia 2018 roku na stadionie im. Edwarda Hodury w Sopocie. Łączna punktacja z trzech turniejów zadecyduje o mistrzostwie Polski na rok 2018. 
 
Twój ojciec jest patronem turnieju, a Ty prezesem fundacji, która wspiera kobiece rugby w Sopocie... 
Od 10 lat fundację prowadzę sam. Poprzez organizację imprez sportowych staram się przypominać o moim Ojcu, który wiele zrobił dla rugby. Pokazuję, że jedna osoba potrafiąca zjednać ludzi, mająca pasję i pomysł może osiągnąć fajne efekty. Ludzie mówią, że organizuję imprezy na niezłym poziomie, a Sopot Beach Rugby to sztandarowy przykład. Cały czas szukam nowych wyzwań i jestem otwarty na współpracę.
 
II Turniej Grand Prix Kadetów 7 CG: Zwycięstwa Nowej Zelandii
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 29.02.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 KS Budowlani Lublin 8 5
9 RC Arka Gdynia 8 1