POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Jak ćwiczyć to z mistrzem!04.12.2014

Rozgrywka rugby z reprezentantem Polski, trening z cheerleaderkami, a może mecz z zawodnikiem Lechii? Każdy sposób jest dobry żeby zachęcić dzieci do uprawiania sportu. Ze wszystkich tych atrakcji będą mogli skorzystać uczniowie 6 gdańskich szkół podstawowych. W ramach Gdańskiego Programu Aktywności Fizycznej, 1 grudnia na Stadionie PGE ARENA odbyły się pilotażowe lekcje „WF z Mistrzem”.
 
O zaletach aktywności fizycznej można mówić wiele. Jednak aby porwać za sobą najmłodsze dzieci, słowa mogą nie wystarczyć. Stąd pomysł na zaangażowanie sławnych sportowców i zaproszenie dzieci na największe gdańskie obiekty sportowe. Pierwsze zajęcia "WF-u z Mistrzem" na murawie PGE ARENY, przeprowadzili Krzysztof Krzewicki - Krajowy Oficer Rozwoju w Polskim Związku Rugby oraz Tomasz Rokicki, reprezentant Polski w rugby - zawodnik Lechii Gdańsk. Były rozmowy o zasadach,  bezpieczeństwie i zdrowiu, rozgrzewka i w końcu prawdziwy mecz Rugby TAG.
 
Według sportowca, który od kilku lat pomaga w Polskim Związku Rugby w prowadzeniu warsztatów dla dzieci i młodzieży, pomysł na taką formę zajęć sportowych jest strzałem w dziesiątkę
 
- Dzieci do szkoły chodzą na co dzień, czują się tam pewnie i przez to czasami ciężko skupić ich uwagę. To miejsce jest dla nich nowe, mnie też nie znają, więc muszą się bardziej starać - mówił Tomasz Rokicki.
 
Poznawanie nowej dyscypliny pod okiem reprezentanta Polski było dla uczniów niecodziennym przeżyciem. - Dla nich zajęcia z Rugby TAG to coś nowego, inna piłka niż w siatkówce czy koszykówce, inne zasady. Jest to bezkontaktowa forma rugby, więc jest odpowiednia już dla dzieci 5 i 6 letnich - tłumaczył Krzysztof Krzewicki.
 
- Sama nazwa projektu powoduje, że uczniowie nie mogą się doczekać tych zajęć. Bez względu na dyscyplinę, samo spotkanie ze znanym sportowcem jest dla nich bardzo istotne - Stwierdził Tomasz Święcki, nauczyciel z SP nr 70 w Gdańsku.
 
Dla kilkudziesięciu uczniów, poniedziałkowe zajęcia były wyjątkowe również ze względu na możliwość wejścia na murawę stadionu i obejrzenia jego zakamarków. - Samo miejsce dzisiejszej lekcji jest bardzo inspirujące. Właśnie słyszałem, jak jeden z chłopców mówił, ze zawsze chciał się przebrać w szatni Lechii - mówił Rokicki.
 
Dodatkowo, szkoły biorące udział w lekcji wf-u z Tomaszem Rokickim otrzymały zestaw tagów i piłek potrzebnych do gry, a wszystkie ćwiczące dzieci zestaw gadżetów ufundowanych przez Polski Związek Rugby.
 
Projekt „WF z Mistrzem” odbywa się w ramach Gdańskiego Programu Aktywności Fizycznej. Głównym jego założeniem jest przedstawienie zintegrowanej oferty zajęć, aktywności, wydarzeń oraz działań informacyjnych skierowanych do wszystkich grup społecznych gdańszczan - ze szczególnym naciskiem na dzieci w wieku 6-12 lat. Na lekcje „WF z Mistrzem” zostało zaproszonych 6 gdańskich szkół. Ich wybór odbył się w drodze losowania.  Do końca roku, w ramach akcji, planowane jest  przeprowadzenie trzech lekcji, a w przyszłym roku oferta będzie sukcesywnie rozwijana. Na połowę grudnia 2014 roku planowana jest konferencja konsultacyjna. Do udziału w rozmowie nad przyszłością i kierunkami rozwoju programu zaproszeni zostaną między innymi nauczyciele i przedstawiciele gdańskich szkół podstawowych.
 
Gdański Program Aktywności Fizycznej to partnerstwo międzyinstytucjonalne, w którym udział biorą: Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, PGE ARENA Gdańsk oraz Fundacja Gdańska. W projekt zaangażowane zostaną także Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, NGOs, GCPU, MOSiR, kluby sportowe oraz Gdański Ośrodek Sprawności Dziecka. Współpraca ta spowoduje wzrost efektywności podejmowanych działań edukacji sportowej czy profilaktyki zdrowotnej, ale pozwoli na wygenerowanie środków finansowych na rozbudowę infrastruktury małej w dzielnicach, wsparcie animacji dzielnicowych i osiedlowych wspólnot.
 
Tekst i zdjęcia: www.gdańsk.pl
 
W Polsce nie ma klimatu dla rugby Delegaci na S-F WZD
Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 7 33
 02 Master Pharm Łódź 7 22
 03 Awenta Pogoń Siedlce 7 22
 04 RC Lechia Gdańsk 8 20
 05 RC Orkan Sochaczew 8 19
 06 Edach Budowlani Lublin 7 18
 07 OKS Skra Warszawa 7 17
 08 RC Arka Gdynia 7 14
 09 RzKS Juvenia Kraków 7 12
 10 RK Sparta Jarocin 7 0