Jesienny Puchar Narodów - Runda 329.11.2020

Rozegrano trzecią rundę Autumn Nations Cup czyli Jesiennego Pucharu Narodów, który zastępuje w tym roku tournée drużyn z południowej półkuli.

Do 30 minuty Walijczycy prowadzili z Anglią 7:5, w 58 doprowadzili do kontaktowego wyniku 13:18, ale dwa karne Owena Farrella zapewniły wygraną gościom, którzy jednocześnie wygrali Grupę A turnieju. Walijczycy zagrali dużo lepiej niż w ostatnich spotkaniach, a ich środkowy ataku, Johnny Williams wezwał fanów do zachowania cierpliwości mówiąc, że drużyna Wayne'a Pivaca „iść naprzód”. Natomiast walijski kapitan, Alun Wyn Jones, który odpoczywał w meczu z Gruzją ma teraz na koncie 151 rozegranych spotkań międzynarodowych.
Włosi dzielnie walczyli z Kogutami, przez dziesięć minut prowadzili 5:3, a do 54 minuty utrzymywał się kontaktowy wynik 10:5. Niestety dwie minuty wcześniej żółtą kartkę zobaczył skrzydłowy Włoch Jacopo Trulla, nim po 10 minutach wrócił na boisko wynik zmienił się na 29:5 i było praktycznie po meczu. Spotkanie było setnym sędziowanym przez walijskiego arbitra Nigela Owensa, który jako pierwszy osiągną taką liczbę spotkań międzynarodowych, więcej piszemy o nim w „Setny mecz Nigela Owensa”. Francja pożegnała tym meczem tragicznie zmarłego Christophe Dominici, była minuta ciszy, olbrzymi baner na trybunie i wspomnienia.
Mecz Szkocja v Fiji został wcześniej odwołany na skutek 29 pozytywnych testów na Covid-19 wśród wyspiarzy, teraz czekają oni na decyzję czy po kwarantannie zagrają z Gruzją o VII miejsce w turnieju.
Wynik meczu Irlandia v Gruzja był do przewidzenia, gospodarze zdobyli przewagę w pierwszej odsłonie, a następnie kontrolowali sytuację. Giorgi Kveseladze zdobył pierwsze punkty Gruzji w tym turnieju.
W Rundzie Finałowej Anglia zmierzy się z Francją w meczu o I miejsce, Irlandia ze Szkocją o III miejsce, Walia z Włochami o V miejsce, a Gruzja z Fiji o VII miejsce. Na stadion Twickenham powrócą kibice, niestety na razie tylko w liczbie 2 tysięcy zgodnie z obostrzeniami lokalnymi. Dla przypomnienia, pojemność Twickenham pozwala na przyjęcie 82 tysięcy kibiców.

28.11.2020, Parc y Scarlets, Llanelli (A)
Walia v Anglia  13:24 (7:11)