UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Juvenia triumfuje w Krakow Sevens16.09.2019

Juvenia Kraków zdominowała Krakow Sevens

Drużyny Juvenii zdominowały rywalizację podczas pierwszej edycji turnieju Krakow Sevens. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety wygrali wszystkie swoje mecze w olimpijskiej odmianie rugby. Pokonując wymagającą konkurencję z Danii, Węgier, Litwy, Łotwy, Austrii i Ukrainy sięgnęli po Puchar Prezydenta Miasta Krakowa.

Dwa dni rywalizacji pod małopolskim słońcem upłynęło pod znakiem sportowych emocji i pozytywnej, międzynarodowej atmosfery. Sobotnie mecze grupowe rozgrywane były na stadionie Nowa Huta Rugby Klub oraz boisku Juvenii Kraków. W niedzielę wszystkie drużyny zjechały na Błonia tworząc tętniące życiem, rugbowe miasteczko. Dzięki współpracy z Miastem Kraków organizatorzy mogli zadbać o odpowiednią oprawę zawodów, które przez niektóre zespoły zostały ocenione lepiej niż… turniej mistrzostw Europy juniorów.

W fazie grupowej turnieju mężczyzn najbardziej zacięta rywalizacja toczyła się w grupie B, na stadionie NHRK. Z pierwszego miejsca do ćwierćfinału awansował zespół Chmielnickiego z Ukrainy, mimo że wysoko uległ siódemce Akademii Rugby z Wilna. W grupie A, Juvenia stoczyła twardy i trudny bój z pierwszą reprezentacją Danii, wygrywając 10:7. Było to kluczowe spotkanie w kontekście rozstawienia drużyn w ćwierćfinałach.

W niedzielę Juvenia szła przez kolejne mecze jak burza, pokonując kolejno Węgrów z Honfoglalok i Łotyszy z Livonii. W finale spotkali się ponownie z pierwszą drużyną Danii, która na drodze do decydującego starcie w prawdziwym horrorze pokonali Litwinów. Ich ćwierćfinałowe starcie zakończyło się dogrywką, w której sędzia podyktował karne przyłożenie za nieprzepisową interwencję w defensywie jednego z litewskich graczy. Podobnie emocjonujące starcie Duńczycy stoczyli z Chmielnickim. Drużyna z Ukrainy sięgnęła ostatecznie po brązowe medale.

Juvenia w finale nie pozostawiła przeciwnikowi żadnych złudzeń. Młode Smoki w każdej połowie zdobyły trzy przyłożenia, oddając rywalom tylko jedno.

W turnieju żeńskim najciekawszym pojedynkiem fazy zasadniczej było starcie Venol Atomówek Łódź z Vilniaus Regbio Akademija. Litwinki prowadziły 14:0, ale polska siódemka zdobyła dwa przyłożenia w drugiej połowie. Niestety drugie podwyższenie okazało się niecelne i z minimalnego zwycięstwa cieszyły się zawodniczki z Wilna. Łodzianki wzięły rewanż w meczu o trzecie miejsce, gromiąc rywalki 31:0 i wskakując na trzeci stopień podium.

Rugbistki Juvenii nie miały sobie równych. Wygrały wszystkie cztery mecze zdobywając 118 punktów i tracąc zaledwie trzy przyłożenia. Najbardziej zacięty bój stoczyły w finale z zespołem Stade Rugby z Wiednia. Austriaczki zażarcie broniły się niemal całą pierwszą połowę i młode podopieczne Łukasza Kościelniaka dopiero na sekundy przed przerwą znalazły drogę na pole punktowe. W drugiej połowie jeszcze dwa razy przełamały defensywę, wygrywając wielki finał 19:0.

Głównym partnerem turnieju było Miasto Kraków, a zwycięzcy odebrali Puchary Prezydenta Miasta Krakowa ufundowane przez Pana Prof. Jacka Majchrowskiego. Wręczono również nagrody indywidualne dla najbardziej wartościowych zawodników. Otrzymali je Magdalena Nowak oraz Igor Kocimski z Juvenii Kraków. Zmagania zakończył koncert zespołu „The Foreigners”, który zagrał na żywo dla wszystkich uczestników zgromadzonych na boisku jeszcze długo po ceremonii medalowej.

- Już chwilę po zakończeniu turnieju usłyszeliśmy bardzo pozytywne komentarze od uczestników, dlatego z pewnością za rok zorganizujemy kolejną edycję i miejmy nadzieję, że Krakow Sevens będzie z kolejnymi latami rozwijać się i zdobywać coraz większy prestiż. Chcemy żeby za kilka lat było to wydarzenie, które każdy klub prowadzący sekcje młodzieżowe będzie chciał mieć w swoim kalendarzu. Nie tylko w Europie!  – podsumował Łukasz Kościelniak, który przygotował drużyny Juvenii do gry, ale również wykonał ogrom pracy organizacyjnej, by turniej mógł dojść do skutku.

Turniej kobiet:

Juvenia Kraków - Stade Rugby 33:10 (19:0)
Venol Atomówki Łódź- Vilniaus Regbio Akademija - 12:14 (0:7)
Stade Rugby - Ogniwo Sopot Women's 27:0 (15:0)
Juvenia Kraków - Vilniaus Regbio Akademija 22:0 (17:0)
Ogniwo Sopot Women's - Venol Atomówki Łódź 5:38 (5:26)
Vilniaus Regbio Akademija - Stade Rugby 17:28 (7:14)
Juvenia Kraków - Venol Atomówki Łódź 34:7 (19:7)
Ogniwo Sopot Women's - Vilniaus Regbio Akademija 0:35 (0:14)
Stade Rugby- Venol Atomówki Łódź 17:12 (0:12)
Ogniwo Sopot Women's - Juvenia Kraków 0:29 (0:19)
Tabela fazy zasadniczej
1. Juvenia Kraków (POL)
2. Stade Rugby
3. Vilniaus Regbio Akademija
4. Venol Atomówki Łódź
5. Ogniwo Sopot Women's

Mecz o trzecie miejsce: Vilniaus Regbio Akademija - Venol Atomówki Łódź 0:31 (0:14)
Finał: Juvenia Kraków - Stade Rugby 19:0 (5:0)