POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

KNM7: Siódemki w Lizbonie16.06.2021


W dniach 5 - 6 czerwca br. męska reprezentacja Polski w Rugby 7 uczestniczyła w pierwszym turnieju cyklu Rugby Europe Championship Series 2021 rozgrywanym w Lizbonie. Kadra rozegrała sześć meczów, ponosząc sześć porażek. Polska reprezentacja zajęła 8 miejsce w tym turnieju. 
 
Polska v Hiszpania  17:22 (12:17)  
Punkty: Budnik Jakub 10 (2P), Plichta Mateusz 5 (P), Gdula Daniel 2 (pd)
Mecz z uczestnikiem World Series, Bardzo ambitna postawa zawodników, szczególnie w obronie. Zdobyliśmy w tym meczu trzy przyłożenia - najwięcej z meczów rozegranych w Lizbonie. Hiszpania wygrała turniej w Lizbonie.
 
Polska v Włochy  14:17 (14:5)
Punkty: Reksulak Patryk 5 (P), Trybus Daniel 5 (P), Gdula Daniel 4 (2pd) 
Mecz przegraliśmy właściwie tylko dzięki niezrozumiałym decyzjom sędziego. Podyktowany karny dla Włochów w rucku przy naszym posiadaniu piłki już po końcowej syrenie. Pomylony zawodnik z żółtymi kartkami - dwie dostał Budnik przez co czerwoną, gdy pierwszą powinien dostać Gdula. W tym meczu możemy także mówić o boiskowym pechu – piłka po kopie odbiła się w bok na polu punktowym prze co uciekła Reksulakowi i nie zdobył on przyłożenia, a w odwrotnej sytuacji piłka odbija się prosto w ręce Włocha i straciliśmy przyłożenie.
 
Polska v Rosja  0:17 (0:12)   
Najsłabszy mecz pierwszego dnia, ale rozpoczął się od „kuriozum” sędziowskiego. Piłka przy restarcie ewidentnie odbita (jak w siatkówce) do przodu przez rosyjskiego zawodnika, złapana później przez niego i podana do kolejnego zawodnika zostaje przyłożona na naszym polu punktowym, a sędzia uznaje takie punkty. Nawet zawodnicy rosyjscy śmieli się z tej sytuacji i byli zdziwieni, że nie było gwizdka. Ta sytuacja ewidentnie „podcięła skrzydła” szczególnie w kontekście, że w poprzednim meczu (z Włochami) w ostatniej akcji meczu sędzia popełnia ewidentny błąd, a w meczu z Rosją już w pierwszej akcji jesteśmy oszukani. Należy podkreślić, że ostanie 5 punktów Rosjanie zdobyli dopiero w ostatniej akcji meczu, a przez większą część drugiej połowy grali wszyscy nasi zawodnicy rezerwowi.
 
Polska v Niemcy  7:17 (7:5)   
Punkty: Gdula Daniel 7 (P, pd)
Pomimo porażki był to najlepszy nasz mecz. Zawodnicy i sztab przeciwników po tym meczu nie kryli ulgi i gratulowali nam świetnego występu. Niemcy zdobyli 7 punktów właściwie w samej końcówce meczu, a w akcji poprzedzającej (stan 7:10) sędzia gwizdnął nam karnego za nurkowanie w rucku w sytuacji gdy wystarczyło podać piłkę z tego rucka i zdobyć przyłożenie. Był to mecz na naprawdę wysokim poziomie, a nasi zawodnicy udowodnili, że są w stanie grać na tym poziomie. 
 
Polska v Gruzja  0:12 (0:0)   
Pierwsza połowa meczu na 0:0, ale to my wypuszczamy do przodu piłkę w akcji punktowej, szkoda bo była to akcja za 7 „oczek”. W drugiej połowie Gruzini kładą nam dwa razy w tym raz po ewidentnym bloku. Niestety nie odpowiedzieliśmy swoimi przyłożeniami, a co gorsza to była nasza wina. Zawodnicy w drugiej połowie grali bardzo „niecierpliwie” - chcieli zdobywać punkty w każdej fazie akcji, co skutkowało stratą piłki. Takie zachowanie wynikało z braku kontaktu z rugby 7 na wysokim poziomie sportowym (brak ogrania „siódemkowego”) – zawodnicy grali na tak poziomie ostatnio w lipcu 2019 roku. 
 
Polska v Litwa  5:43 (0:19)   
Punkty: Szwarc Michał 5 (P)
Ten mecz zawiódł wszystkich; kibiców, zawodników i sztab szkoleniowy. Nikt nie spodziewał się takiego rozstrzygnięcia, zawodnicy byli pozytywnie zmotywowani i nastawieni na zwycięstwo. Niestety w tym meczu nam nie wychodziło nic a Litwinom wszystko. W każdym elemencie łącznie ze szczęściem boiskowym Litwini byli górą. W tym meczu 4 z 5 zmian spowodowanych było urazami, w poprzednich pięciu meczach była tylko jedna taka zmiana. Właściwie całą drugą połowę grali zawodnicy rezerwowi i ich postawa cechowała się bardzo wysoka ambicją. Debiutant (Michał Szwarc) zdobył nawet przyłożenie.
 
Bilans:
Punkty - 43:128; 7P + 4pd (57%)
Przyłożenia - 7:22
Punkty zdobywali: Gdula Daniel 13 (P, 4pd), Budnik Jakub 10 (2P),  Plichta Mateusz 5 (P), Reksulak Patryk 5 (P), Szwarc Michał 5 (P), Trybus Daniel 5 (P).
 
Zawodnicy: Budnik Jakub, Dobijański Przemysław, Gdula Daniel, Morus Marcin, Plichta Dawid, Plichta Mateusz, Polakiewicz Mateusz, Reksulak Patryk, Szczepański Grzegorz, Sadowski Bartłomiej, Szwarc Michał, Trybus Daniel.
 
Sztab szkoleniowy: Kozak Andrzej - trener, Jasiński Jacek - asystent trenera (menager, covid-menager), Stempel Paweł - trener LA, Pogorzelec Wojciech - fizjoterapeuta.
 
Podsumowanie:
Niesprawiedliwa jest ocena postawy drużyny w Lizbonie tylko w kontekście wyniku meczu z Litwą. Litwini mieli bardzo dobrze przepracowany okres przygotowawczy, oprócz treningów indywidualnych w klubach mieli dużo akcji centralnych. W styczniu, lutym i marcu mieli po jednej akcji weekendowej. W kwietniu konsultacja (6 treningów) i towarzyski turniej w Lubawie. W maju tylko Rugby 7; przygotowania motoryczne (8 jednostek), treningi rugby (13 jednostek), a później międzynarodowy turniej w Siaulai i kilkudniowy BPS w Gruzji z grami szkolnymi (Litwini przylecieli do Lizbony z Gruzji). Pomiędzy turniejami ME będą się przygotowywać na wspólnych campach z reprezentacją Łotwy i z reprezentacją Izraela. 
 
Wszystkie drużyny (oprócz Polski) w 2021 roku grały w bardzo silnie obsadzonych turniejach międzynarodowych. Wszystkie te drużyny „normalnie” przepracowały okres przygotowawczy, zawodnicy tych drużyn nie grali w ”piętnastki”, a jak już to tylko w okienkach „siódemkowych”. Nasi zawodnicy w okresie styczeń - czerwiec właściwie grali tylko w „piętnastki”, tylko sześciu grało w turniejach MPSR7. W polskiej rzeczywistości rugby wytworzyła się następująca hierarchia; na pierwszym miejscu jest klub (kluby), na drugim kadra XV, na trzecim kadra 7, ale równorzędnie z kadrą U20 XV. Efekt jest taki, że najlepsi polscy zawodnicy dla przygotowań kadry R7 są dostępni w zimie, najczęściej w styczniu, a wszystkie zawody rangi ME rozgrywane są wczesnym latem. Nawet teraz pomiędzy turniejami ME zawodnicy przez najbliższe tygodnie wrócą do gry w „piętnastki” - rozgrywki ekstraligi. Drużyna ma zawodników o wysokim poziomie umiejętności - tożsamym z zawodnikami czołowych europejskich drużyn, ale kompletnie bez przygotowania specjalistycznego pod Rugby 7, nie mówiąc o ograniu na poziomie międzynarodowym. Statystyki turniejowe ewidentnie wskazują na problem w restartach i grze ofensywnej. Analizując przebieg gry we wszystkich meczach turnieju można zauważyć, że potwierdza się wniosek ze statystyk, że największym problemem naszego zespołu była ofensywa, a właściwie skuteczność w wykańczaniu wypracowanych sytuacji w momencie złamania linii obrony przeciwnika, niestety praktycznie niewiele takich sytuacji kończyło się przyłożeniem. Generalnie wynikało to z braku ogrania „siódemkowego” zawodników reprezentacji na poziomie międzynarodowym. Nawet doświadczeni zawodnicy wykazywali się podczas meczów „niecierpliwością boiskową” - tzn. chcieli zdobywać punkty w każdej fazie akcji co było widoczne szczególnie w drugiej połowie meczu z Gruzją. Takie zachowanie wynikało z braku kontaktu z Rugby 7 na wysokim poziomie sportowym - zawodnicy grali na takim poziomie ostatnio w lipcu 2019 roku. Brak ogrania naszej drużyny skutkował przede wszystkim w meczach z Włochami, Rosją, Niemcami i przede wszystkim z Gruzją, w każdym tym meczu mieliśmy swoje szanse na większą zdobycz punktową, niestety przez brak ogrania traciliśmy piłkę w sytuacjach, które powinny się zakończyć zdobyciem punktów. Reprezentacja ma zawodników o bardzo dużym potencjale ofensywnym - zdolność łamania linii obrony przeciwnika. Tylko, że nie jesteśmy skuteczni w wykańczaniu akcji. Niestety brakowało nam egzekutora, w ubiegłych latach taką rolę spełniał Szymon Sirocki. Mimo lepszej gry niż w poprzednich latach, osiągnięty wynik był dużo poniżej możliwości i oczekiwań. Należy podkreślić bardzo dobrą postawę młodych zawodników, którzy debiutowali w seniorskim międzynarodowym Rugby 7 i wypadli bardzo dobrze.
 
Andrzej Kozak

Zdjęcia: Luís Cabelo
KNM7 U18: Powołania na Olimpijskie Nadzieje Pomoc dla zawodnika ROC Poznań
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki