POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Lechia postawiła się faworytom, atak zimy w Krakowie20.11.2022


W ostatniej w tej rundzie, dziewiątej kolejce Ekstraligi rugby rozegrano tylko dwa spotkania. Master Pharm Rugby Łódź pokonali u siebie Lechię Gdańsk 29:24, natomiast Skra Warszawa rozbiła na wyjeździe Arkę Gdynia 57:12. Z powodu ataku zimy nie doszło do spotkania w Krakowie, gdzie Juvenia miała zmierzyć się z Ogniwem Sopot.


Lechia postawiła się faworytom

Już przed rozegraniem dziewiątej kolejki spodziewano się, że w Łodzi czeka nas ciekawe, ale i wyrównane spotkanie, w którym jednak zdecydowanie więcej szans dawano gospodarzom. Zespół Master Pharm Rugby wrócił do walki o mistrzowski tytuł i był najdłużej niepokonaną drużyną całej ligi. Jednak w starciu z Lechią wcale nie było widać takiej przewagi, jakiej można było się spodziewać.

Gospodarze zdecydowanie dominowali w formacji młyna i już w pierwszej połowie było widać, że z jej pomocą najłatwiej będzie im zdobywać punkty. Pierwsze padły jednak dopiero w 22. minucie, kiedy po rozegraniu autu Ołeksandr Szewczenko zdobył pięć punktów. Po podobnej akcji ten sam zawodnik ponownie zaliczył przyłożenie i Master Pharm prowadził już 12:0. Pod koniec pierwszej części gry zryw gości przyniósł im siedem punktów. Najpierw Milan Kossakowki po efektownej akcji przyłożył piłkę na polu punktowym, a po chwili udanym podwyższeniem popisał się Paweł Boczulak, który wcześniej spudłował z rzutu karnego.

Po zmianie stron zawodnicy z Łodzi szybko powiększyli prowadzenie po indywidualnej akcji Elguji Kikvadze. Później znów oglądaliśmy w akcji graczy z formacji młyna, ale na przyłożenie niezawodnego Witalija Kramarenki (już 17. w tym sezonie) odpowiedział Colin Nyaoda. Na niespełna kwadrans przed końcem spotkania gracze Lechii mieli rzut karny, który na trzy punkty zamienił Torning Sachin i zrobiło się już tylko 24:17.

Łodzianie nie pozwolili sobie jednak wydrzeć zwycięstwa, a w 78. minucie swoje trzecie przyłożenie zaliczył Szewczenko. Przed końcem meczu żółta kartką napomniany został Polomea Kata Fianu i Lechia za sprawą Grzegorza Buczka zdołała jeszcze zaliczyć jedno przyłożenie. Na więcej goście nie mieli już czasu i Master Pharm wygrał mecz 29:24, dzięki czemu zimę spędzi na pozycji wicelidera. Goście, którzy mocno postawili się faworyzowanemu zespołowi z Łodzi, sięgnęli po punkt bonusowy.

Pewne zwycięstwo Skry

Mecz Arki Gdynia ze Skrą Warszawa miał dla gospodarzy szczególne znaczenie. Było to bowiem ostatnie spotkanie, w którym „Buldogi” prowadził Dariusz Komisarczuk. Jego podopieczni chcieli godnie pożegnać się z trenerem, który ma spore zasługi dla klubu, ale stali przed bardzo wymagającym zadaniem. Zespół ze stolicy to jeden z kandydatów do tytułu, któremu na dodatek, po wpadkach i stracie cennych punktów, margines błędu zwyczajnie się wyczerpał.

Niestety już w pierwszej połowie widać było, że gospodarze na niewiele mogą liczyć. Skra prowadziła 29:0, a przy tym zdecydowanie dominowała na boisku, nie dając Arce zbyt wielu szans na punkty. Dopiero w drugiej części gry, najpierw Adam Litwińczuk, a w końcówce Dominik Mohyła zaliczyli przyłożenia, które nieco osłodziły odchodzącemu trenerowi Komisarczukowi porażkę. Skra ostatecznie wygrała 57:12 i zimę spędzi na trzecim miejscu w tabeli Ekstraligi. Kolejny świetny mecz zaliczył Paul Walters, który zdobył 20 punktów i prowadzi w klasyfikacji najskuteczniejszych rugbistów ligi.

W ten weekend planowano jeszcze spotkanie w Krakowie, gdzie Juvenia miała zmierzyć się z Ogniwem. Niestety atak zimy w stolicy Małopolski sprawił, że boisko nie nadawało się do gry i mecz przeniesiono na wiosnę, kiedy aura będzie bardziej sprzyjająca. Natomiast nierozegrany mecz pomiędzy Edach Budowlani Lublin, a Posnanią Poznań decyzją KGiD ma być rozegrany w uzgodnionym przez kluby terminie.

Mecze 9. kolejki Ekstraligi Rugby

Master Pharm Rugby Łódź – RC Lechia Gdańsk 29:24 (12:7)
Master Pharm: Oleksandr Shevchenko 15 (3P), Vitalij Kramarenko 5 (P), Elguja Kikvadze 5 (P), Kamil Brzozowski 4 (2pd).
Lechia: Milan Kossakowski 5 (P), Colin Nyaoda 5 (P), Grzegorz Buczek 5 (P), Toring Sachin 5 (pd, K), Paweł Boczulak 2 (pd), Payi Xolela 2 (pd).
Żółta kartka: Polomea Kata Finau (Master Pharm).

RC Arka Gdynia – Up Fitness Skra Warszawa 12:57 (0:29)
Arka: Adam Litwińczuk 5 (P), Dominik Mochyła 5 (P), Dawid Banaszek 2 (pd).
Skra: Paul Walters 22 (2P, 6pd), Arkadiusz Janeczko 10 (2P), Marcin Maciejewski 5 (P), Mateusz Gołuchowski 5 (P), Daniel Gdula 5 (P), Vaha Halaifonua 5 (P), Maciej Panasiuk 5 (P).

Biuro Prasowe PZR

Tabela, wyniki, najskuteczniejsi [kliknij]

Zdjęcia z Łodzi: Mirosław Jabłoński

RE: Trophy - Jesień Jesienne Testy - Weekend 04
Tabela Ekstraligi
01 MKS Ogniwo Sopot 8 34
02 Master Pharm Rugby Łódź 9 33
03 Up Fitness Skra Warszawa 9 32
04 Edach Budowlani Lublin 8 31
05 RC Orkan Sochaczew 9 30
06 RC Lechia Gdańsk 9 22
07 RzKS Juvenia Kraków 8 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 9 5
10 KS Posnania Poznań 8 5