POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

UCZCIWOŚĆ - SZACUNEK - WSPÓŁPRACA - PASJA - DYSCYPLINA

Menu

Lechia w Mistrzostwach Polski 723.06.2017

KRÓTKA HISTORIA UDZIAŁU DRUŻYNY LECHII GDAŃSK W MISTRZOSTWACH POLSKI W RUGBY 7
Damian Bocheński

Mistrzostwa Polski w rugby 7-osobowe nie mają długiej historii. W 1995 roku rozegrano turniej rugby 7 w Sopocie, który oficjalnie był memoriałem Edwarda Hodury. Obecnie przyjmuje się, że były to pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski rugby 7. Pierwsze oficjalne mistrzostwa rozegrano w 1996 roku. Od tego czasu rozegrano 21 oficjalnych mistrzostw Polski.

Zespół Lechii zagrał w pierwszym, nieoficjalnym turnieju, w 1995 roku. Zajął wtedy drugie miejsce, za drużyną Ogniwa Sopot. W dwóch następnych turniejach, w latach 1996 i 1997, zajmował trzecią lokatę zdobywając medale brązowe. W tych latach impreza mistrzostwa Polski były jednodniową imprezą rozgrywaną 1 maja. Zasady zmieniły się w sezonie 1998 roku. Mistrzostwa składały się z czterech jednodniowych turniejów. Zapomniano jednak, ustalając ich terminy, że sezon 1998 roku był nietypowy ograniczony tylko do połowy roku. Ustalono, że dwa turnieje odbędą się wiosną a dwa. następne jesienią. Aby drużyny zostały sklasyfikowane, przyjęto udział w co najmniej trzech turniejach. Zespół Lechii brał udział w turniejach wiosennych w Sochaczewie i Sopocie. W obu zajął drugie miejsce i takie zajmował miejsce łącznie po tych dwóch turniejach. We wrześniu rozegrano trzeci turniej, w Siedlcach, zabrakło w nim zespołu Lechii, stąd w klasyfikacji łącznej spadli na trzecie miejsce. Czwarty turniej nie doszedł do skutku. Zgłosiły się tylko cztery zespoły. Zarząd PZR postanowił zaliczyć do klasyfikacji mistrzostw Polski 7 wyniki trzech turniejów dodając do punktacji bonusy 10-punktowe tym zespołom, które zgłosiły się do ostatniego turnieju.  Jednocześnie utrzymano w mocy wymóg startu w minimum 3 turniejach. Tym sposobem zespół Lechii nie został w ogóle sklasyfikowany. Kuriozum. Po takim potraktowaniu zespół Lechii nie brał udziału w MP w rugby 7 aż do roku 2009. Wtedy to rozgrywano MP w rugby 7 w Sochaczewie. Udział swój zgłosili również biało-zieloni. Zespół Lechii w meczach grupowych pokonał AZS AWF Warszawa (mistrza Polski z 2008 roku) 29:19, potem AZS AWFiS Gdańsk 38:7. W ćwierćfinale Lechia pokonała Budowlanych Łódź 43:7 a w półfinale gospodarzy zespół Orkana 19:7. W finale na Lechię czekał zespół AZS AWF Warszawa. Mecz finałowy był zacięty, do przerwy biało-zieloni prowadzili 14:5, o zwycięstwie akademików (29:26) zadecydowała akcja przeprowadzona w ostatniej minucie spotkania, zakończona przyłożeniem zdobytym przez Kwernadze. Szkoda. Szczęście było blisko.

„Co się odwlecze to nie uciecze” to znane polskie przysłowie, które ma zastosowanie w przypadku udziału zespołu Lechii w MP rugby 7. 3 maja 2010 roku w Pruszczu Gdańskim odbyły się XV Mistrzostwa Polski w rugby 7. Wielki sukces odniosła drużyna Lechii zdobywając złoty medal. W eliminacjach zespół biało-zielonych pokonał kolejno: Flotę Gdynia 24:0, Skrę Warszawa 38:0. W półfinale pokonuje siódemkę Arki Gdynia 19:7, by w finale spotkać się z Bemowo AZS AWF Warszawa. Mecz był jednostronnym widowiskiem wygranym wysoko przez Lechię 42:5. Lechii udał się więc rewanż za porażkę w finale 2009 roku. Barw Lechii na MP 2010 bronili: Grzegorz Buczek, Jurij Bukhało, Łukasz Doroszkiewicz, Piotr Jurkowski, Robert Kwiatkowski, Robert Kuźmiński, Paweł Lenartowicz, Patryk Narwojsz, Piotr Piszczek, Tomasz Rokicki, Mariusz Wilczuk i Mateusz Zajkowski. Były też nagrody indywidualne. Piotr Jurkowski został uznany za najlepszego zawodnika turnieju zaś Patryk Narwojsz najlepszym zawodnikiem ataku.

Od tego czasu zespół Lechii nie ma sobie równych w MP rugby 7. W latach 2010-16 sięgają siedem razy po rząd po tytuł mistrza Polski. Obecnie są 
również na dobrej drodze aby zdobyć tytuł mistrza Polski rugby 7 po raz ósmy.
Podsumowując w oficjalnych mistrzostwach Polski rugby 7-osobowe zespół Lechii zdobył 7 złotych medali, 1 srebrny medal i 2 brązowe. Najwięcej tytułów mistrza Polski ma zespół AZS AWF Warszawa – 8. Lechia zdobyła – 7, Orkan – 4, a Ogniwo Sopot – 2.Zespół Lechii w turniejach finałowych rozegrał 68 spotkań z czego 60 wygrał i 8 przegrał, w małych punktach 2122–568.

Kto zdobędzie tytuł w 2017 roku? Wśród największych faworytów jest Lechia. Aby im w tym pomóc, konieczna jest obecność ich wiernych kibiców. Wszyscy kibice biało-zieloni meldują się 25 czerwca na Gdańskim Stadionie LA i Rugby przy al. Grunwaldzkiej 244.

Informacja o okienku transferowym U18 7: United World Games 01
NAJBLIŻSZY MECZ
vs
Holandia Polska

Rugby Europe Trophy
Amsterdam, 29.02.2020

Informacje dla MEDIÓW
Tabela Ekstraligi
1 Master Pharm Łódź 8 37
2 MKS Ogniwo Sopot 8 30
3 Pogoń Awenta Siedlce 8 30
4 RzKS Juvenia Kraków 8 25
5 OKS Skra Warszawa 8 20
6 RC Lechia Gdańsk 8 17
7 RC Orkan Sochaczew 8 14
8 KS Budowlani Lublin 8 5
9 RC Arka Gdynia 8 1