POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

ME7: Mistrzów wyłonimy w Krakowie!06.05.2022


Finałowy turniej mistrzostw Europy w Rugby 7 odbędzie się w tym roku w Polsce. W dniach 1-3 lipca, na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie, o prymat na Starym Kontynencie walczyć będzie po dziesięć najlepszych drużyn kobiecych i męskich. Przejęcie tej prestiżowej imprezy od Rosjan ogłosił 05 maja br. podczas briefingu prasowego w Centrum Olimpijskim, Minister Sportu i Turystki Kamil Bortniczuk oraz prezes Polskiego Związku Rugby Dariusz Olszewski. 
 
Od momentu napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego br., obserwujemy bezprecedensowe, międzynarodowe zjednoczenie na płaszczyźnie społecznej, politycznej, gospodarczej, ale też sportowej. Kraj agresora dotykają kolejne sankcje, wśród których są również te, nakładane przez federacje w niemal wszystkich dyscyplinach. Już 1 marca, Rada Dyrektorów Rugby Europe, podjęła decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich drużyn w rozgrywkach oraz o przeniesieniu wydarzeń zaplanowanych w tym kraju. Jedno z nich finalnie zagości nad Wisłą. 
 
- Cieszę się, że Polsce została powierzona organizacja mistrzostw Europy w Rugby 7, które pierwotnie miały odbyć się w Moskwie. Rosja w wyniku agresji na Ukrainę traci prawo do przeprowadzenia kolejnych międzynarodowych zawodów sportowych. To pokazuje, że bezkompromisowe sankcje w obszarze sportu, o które jako Ministerstwo Sportu i Turystyki apelujemy od początku wojny, są skuteczne, a presja sportowa ma sens - mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk.
 
Mistrzostwa Europy w Rugby 7, to po siatkarskich mistrzostwach świata już druga prestiżowa impreza, której organizacja została przeniesiona z Rosji do Polski. Nasz kraj jest więc nie tylko schronieniem dla milionów uchodźców, ale bierze również na barki odpowiedzialność za ważne wydarzenia sportowe. 
 
Polski Związek Rugby od początku marca czynił starania o otrzymanie prawa do organizacji turnieju. W przeszłości Polska była już gospodarzem rywalizacji elity mężczyzn, ale kibice nie mieli jeszcze okazji by na żywo oglądać, grającą na najwyższym poziomie, żeńską kadrę rugby. W tym roku kandydatura Krakowa okazała się na tyle mocna, że władze Rugby Europe podjęły decyzję, która może mieć kolosalne znaczenie dla rozwoju tej dyscypliny nad Wisłą. 
 
- Polskie rugby jest na fali wznoszącej. Przed rokiem nasze reprezentantki wywalczyły wicemistrzostwo Europy. Osiągnęły tym samym historyczny sukces, który poskutkował zaproszeniem na dwa prestiżowe turnieje z cyklu World Sevens Series. Biało-Czerwone udowodniły tam, że są coraz bliżej światowej czołówki. W kwietniu świętowaliśmy awans naszej męskiej reprezentacji piętnastoosobowej do Rugby Championship. Rozwijamy się również organizacyjnie, co doceniła europejska federacja, powierzając nam organizację finałowego turnieju mistrzostw Europy. To wielki zaszczyt i wyzwanie, by w Krakowie stworzyć niezapomniane wydarzenie – podkreśla Dariusz Olszewski, prezes Polskiego Związku Rugby.  
 
Turniej odbędzie się w pierwszy weekend lipca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie – obiekcie, na którym mecze rozgrywa ekstraklasowa Wisła Kraków. Rywalizację grupową kobiet i mężczyzn zaplanowano na piątek i sobotę (1-2 lipca 2022). Mecze finałowe odbędą się w niedzielę 3 lipca 2022. Będzie to drugi, decydujący Mistrzostwie Europy turniej. Pierwszy odbędzie się tydzień wcześniej w Lizbonie. Wyniki tych zawodów zdeterminują układ grup, ale już dziś wiadomo, że wśród drużyn żeńskich wystąpią m.in. Hiszpania, Francja, Irlandia, Szkocja, Walia czy Belgia. W turnieju męskim rywalami Polaków będą Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy, Niemcy czy Gruzini.
 
Polki przystępują do rywalizacji jako wicemistrzynie Europy. Przed rokiem lepsze od nich okazały się tylko Rosjanki, które teraz zostały wykluczone z turnieju. To stawia Biało-Czerwone w roli faworytek. Reprezentacja męska przed rokiem uplasowała się na ósmym miejscu i w Krakowie z pewnością będzie chciała udowodnić, że stać ją na walkę ze ścisłą czołówką.  
 
Kajetan Cyganik
Biuro Prasowe PZR

Zdjęcia: Marek Misiurewicz
Mistrzostwa Europy 7 w Polsce! Skuteczność obrońców Pucharu Świata
Tabela Ekstraligi
01 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10 42
02 MKS Ogniwo Sopot 10 40
03 Edach Budowlani Lublin 10 36
04 RC Orkan Sochaczew 10 35
05 RC Lechia Gdańsk 9 22
06 Up Fitness Skra Warszawa 9 18
07 RzKS Juvenia Kraków 9 12
08 RC Arka Gdynia 9 10
09 Awenta Pogoń Siedlce 10 9
10 KS Posnania Poznań 10 5