POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Mistrzostw Narodów coraz bliżej?12.05.2022


Prezesi największych federacji rugby z całego świata spotkają się na konferencji w Dublinie, aby przedyskutować koncepcję Mistrzostw Narodów w celu restrukturyzacji globalnego kalendarza.
 
Pomysł rozgrywania co dwa lata globalnych zawodów, poza latami Pucharu Świata oraz trasami Lwów Brytyjskich i Irlandzkich, nie wszedł w życie trzy lata temu z powodu nieporozumień między półkulami i obaw o dobro graczy. Potem przyszedł Covid-19 i międzynarodowe rugby zostało poważnie ograniczone.
 
W tym tygodniu może zostać osiągnięte porozumienie, aby Mistrzostwa Narodów rozpoczęły się w 2026 roku, a ogłoszenie przez World Rugby spodziewane jest w listopadzie. Podstawą koncepcji jest zapewnienie bardziej dopasowanej struktury do sezonu z silniejszą ścieżką dla krajów rozwijających się.
 
Głównym problemem jest to, w jaki sposób nowa struktura zapewniłaby komercyjną niepewność w grze, która wciąż powraca po finansowym wpływie pandemii Covid-19 przy obecnej konfiguracji, o której zadecydowano w 2017 r., umożliwiając związkom odpowiednią organizację ich finansów w oparciu o ustalone strumienie dochodów.
 
Mistrzostwa Narodów składałyby się z dwóch dywizji. Pierwsza Dywizja miałaby mieć 12 drużyn, po sześć z każdej półkuli, grających w letnich i jesiennych oknach testowych, kończących się wielkim finałem. Zobaczymy tutaj: Anglię, Francję, Irlandię, Szkocję, Walię, Włochy (Six Nations), Argentynę, Australię, Nową Zelandię, Południową Afrykę (Rugby Championship) oraz Japonię i Fidżi.
 
Druga Dywizja będzie składać się z reprezentacji krajów wschodzących (choć trudno do nich zaliczyć Samoa czy USA), które mogą awansować do Pierwszej Dywizji, ułatwiając ścieżkę wzrostu. Tu mają zagrać: Samoa, Tonga, USA, Kanada, Urugwaj, Chile, Namibia, Gruzja, Rumunia, Hiszpania, Portugalia i Holandia.
 
Każda drużyna ma rozegrać sześć meczów (po trzy w lipcu i listopadzie), wyniki zostaną wpisane do wspólnej tabeli, dwie najlepsze drużyny z Pierwszej Dywizji spotkają się w wielkim finale, a dwie najsłabsze zmierzą się barażach o awans/spadek z dwiema najsilniejszymi drużynami Drugiej Dywizji.
 
Źródła: Planet Rugby, South Africa Rugby Magazine

Zawsze Pomorze: 100 lat polskiego rugby Akademia Rugby: Fan Engagement - Rejestracja
Tabela Ekstraligi
01Budo 20111877
02Ogniwo Sopot1875
03Orkan Sochaczew1865
04Edach Budowlani1865
05Lechia Gdańsk1742
06Juvenia Kraków1838
07Arka Gdynia 1725
08Awenta Pogoń1819
09Posnania Poznań1819
10Up Fitness Skra18-72

Wyniki