POLSKI ZWIĄZEK RUGBY

JEDNOŚĆ • PASJA • SOLIDARNOŚĆ DYSCYPLINA • SZACUNEK

Menu

Mistrzostw Narodów coraz bliżej?12.05.2022


Prezesi największych federacji rugby z całego świata spotkają się na konferencji w Dublinie, aby przedyskutować koncepcję Mistrzostw Narodów w celu restrukturyzacji globalnego kalendarza.
 
Pomysł rozgrywania co dwa lata globalnych zawodów, poza latami Pucharu Świata oraz trasami Lwów Brytyjskich i Irlandzkich, nie wszedł w życie trzy lata temu z powodu nieporozumień między półkulami i obaw o dobro graczy. Potem przyszedł Covid-19 i międzynarodowe rugby zostało poważnie ograniczone.
 
W tym tygodniu może zostać osiągnięte porozumienie, aby Mistrzostwa Narodów rozpoczęły się w 2026 roku, a ogłoszenie przez World Rugby spodziewane jest w listopadzie. Podstawą koncepcji jest zapewnienie bardziej dopasowanej struktury do sezonu z silniejszą ścieżką dla krajów rozwijających się.
 
Głównym problemem jest to, w jaki sposób nowa struktura zapewniłaby komercyjną niepewność w grze, która wciąż powraca po finansowym wpływie pandemii Covid-19 przy obecnej konfiguracji, o której zadecydowano w 2017 r., umożliwiając związkom odpowiednią organizację ich finansów w oparciu o ustalone strumienie dochodów.
 
Mistrzostwa Narodów składałyby się z dwóch dywizji. Pierwsza Dywizja miałaby mieć 12 drużyn, po sześć z każdej półkuli, grających w letnich i jesiennych oknach testowych, kończących się wielkim finałem. Zobaczymy tutaj: Anglię, Francję, Irlandię, Szkocję, Walię, Włochy (Six Nations), Argentynę, Australię, Nową Zelandię, Południową Afrykę (Rugby Championship) oraz Japonię i Fidżi.
 
Druga Dywizja będzie składać się z reprezentacji krajów wschodzących (choć trudno do nich zaliczyć Samoa czy USA), które mogą awansować do Pierwszej Dywizji, ułatwiając ścieżkę wzrostu. Tu mają zagrać: Samoa, Tonga, USA, Kanada, Urugwaj, Chile, Namibia, Gruzja, Rumunia, Hiszpania, Portugalia i Holandia.
 
Każda drużyna ma rozegrać sześć meczów (po trzy w lipcu i listopadzie), wyniki zostaną wpisane do wspólnej tabeli, dwie najlepsze drużyny z Pierwszej Dywizji spotkają się w wielkim finale, a dwie najsłabsze zmierzą się barażach o awans/spadek z dwiema najsilniejszymi drużynami Drugiej Dywizji.
 
Źródła: Planet Rugby, South Africa Rugby Magazine

RTDiM: Aktualna klasyfikacja na 07.05.2022 Akademia Rugby: Fan Engagement - Rejestracja
NAJBLIŻSZY TURNIEJ

Mistrzostwa Europy 7
Kraków, 01.07.2022 - 03.07.2022

Tabela Ekstraligi
 01 MKS Ogniwo Sopot 15 65
 02 RC Orkan Sochaczew 15 59
 03 Edach Budowlani Lublin 15 53
 04 RC Lechia Gdańsk 15 49
 05 Master Pharm Łódź 15 42
 06 Up Fitness Skra Warszawa 15 40
 07 RC Arka Gdynia 15 23
 08 RzKS Juvenia Kraków 15 19
 09 KS Posnania Poznań 15 16
 10 Awenta Pogoń Siedlce 15 14